Image
Image
Image
Image
Image

Kronika

2022-2023

ROK SZKOLNY 2022/2023

1 września 2022r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Podczas apelu dyrektor szkoły Andrzej Zdeb i wicedyrektor Tomasz Zemsta serdecznie powitali cała naszą społeczność szkolną. Dyrektor poinformował o utworzeniu 2 nowych profili w klasach pierwszych- klasie dwujęzycznej i psychologicznej. W związku z powyższym, w nowym roku szkolnym uczyć się będzie rekordowa liczba uczniów 851 w tym 256 pierwszoklasistów, którym gratulujemy przyjęcia w poczet uczniów III L.O.

Wszystkim uczniom, jeszcze raz, życzymy, aby ten nowy rok szkolny był udany i pełen niezapomnianych chwil.

 

 Wychowawcy klas

1A Elżbieta Polak-Cieślik

1B Justyna Kopycińska

1C Agnieszka Danielewska

1D Ewa Kwiecień-Błońska

1E Małgorzata Życka

1F Maciek Miernik

1G Małgorzata Szlachcińska

1H Zbigniew Błoński

 

2A Iwona Kruk

2B Małgorzta Pastuszko

2C Magda Wilk-Jakubowska

2D Katarzyna Kobiec

2E Agnieszka Bagińska-Juszczak

2F Katarzyna Stanik

 

3A Marzena Kmita

3B Katarzyna Pelc

3C Laura Cedro

3D Kamil Czech

3E Anna Lenard

3F Maja Moskwa

3G Agnieszka Stępień

 

4A Monika Parkita

4B Jan Gierszewski

4C Edyta Kolus

4D Monika Kowalczyk

4E Teresa Jakubowska

4F Magdalena Palacz

 

Poznaj pierwszych uczniów z Włoch w III L.O

 

Jest nam niezmiernie miło przedstawić społeczności naszej szkoły dwójkę uczestników z Włoch, którzy spędzą w naszej szkole nadchodzący rok szkolny w ramach Programów Międzykulturowych AFS Polska. Alice Pepe będzie chodzić do klasy Pani Małgorzaty Życkiej, a Cristiano Pepe do klasy 3a, gdzie wychowawczynią jest Pani Marzena Kmita. Bardzo cieszymy na możliwość poznawania innych kultur i języków w ten naturalny i efektywny sposób. Na pewno spotkacie się z naszymi nowymi uczniami w trakcie prezentacji ich kraju, lekcji włoskiego, warsztatów kulinarnych i wielu innych okazji.

Wspomnienie Westerplatczyków

7 września odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc. Na obchodach obecne były władze regionu oraz sztandar III LO w składzie Natalia Lasota, Zuzanna Cesarz i Olaf Sękowski.

 

Projekt z Funduszy EOG-wizyta na Islandii

W dniach 13-17 września na Islandii odbyło się pierwsze spotkanie na żywo wszystkich partnerów projektu „Connected Learning - popularyzacja międzynarodowej i międzykulturowej współpracy uczniów online, rozwijającej umiejętności XXI wieku” W tym projekcie naszą szkołę reprezentują Panie Marzena Kmita, Anna Rzepa oraz Katarzyna Pelc. W czasie spotkania nasze nauczycielki poznały realia szkoły średniej w Islandii, uczestniczyły w szkoleniach na temat wykorzystania narzędzi ICT w uczeniu online i hybrydowym. Partnerzy rozpoczęli również pracę nad pierwszymi modułami do grupowej nauki online skierowanych do uczniów szkół średnich z całego świata.

Spotkanie informacyjne Programu Flex
Wyjedź na rok do USA! 🇺🇲
Wykorzystaj swoją życiową szansę! 💪👍
Dziś w ramach szkolnych Dni Dwujęzyczności uczennice klasy dwujęzycznej 1F: Amelia Walczyk , Lily Błachucka oraz Maja Choińska pod opieką Pani Elżbiety Polak-Cieślik uczestniczyły w spotkaniu informacyjnym na temat Programu Future Leaders Exchange (FLEX) organizowanym pod patronatem Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Jesteście zainteresowani? 😁
Więcej informacji wkrótce... 👍
 

EKO-KINO na Placu Artystów

🌱🌿🌳 19 września 2022r. uczniowie klasy 1 d wraz z wychowawcą p. Ewą Kwiecień-Błońską uczestniczyli w plenerowym wydarzeniu promującym właściwe postawy ekologiczne. Podczas warsztatów młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, ochrony powietrza i szeroko pojętej ekologii. Na uczniów czekało wiele atrakcji - m.in. eko-filmy oraz guizy i konkursy wiedzy ekologicznej. Organizatorem spotkania był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Festiwal Wiatru

21 września na Politechnice Świętokrzyskiej odbyły się zawody pod nazwą "Festiwal wiatru" Drugie miejsce zajęli nasi piłkarze ulegając jedynie drużynie V LO. Ponadto świetny występ zaliczyli lekkoatleci z Norwida! Klaudia Zięba - pierwsze miejsce w pchnięciu kulą Mateusz Kur - pierwsze miejsce w pchnięciu kulą Maciej Błaszczyk - trzecie miejsce w biegu na 100 m i w skoku w dal. Brawo!

 

Obóz Itegracyjny klas pierwszych

 

The USA is waiting for You 💪🇺🇲

Dziś odbyło się spotkanie informacyjne w języku angielskim na temat Programu Flex z Anią Cieciorowską - City Representative of świętokrzyskie. Ania niedawno wróciła z wymiany ze Stanów Zjednoczonych. Jej doświadczenie programu pozwoliło bardzo szczegółowo zaprezentować wszelkie aspekty FLEX Poland Program oraz odpowiedzieć na wszystkie pytania zainteresowanych.
Anna Cieciorowska dziękujemy za cenne informacje i poświęcony Nam czas ❣️💪
Szczegóły programu pod linkiem:  zabacz
Link do aplikacji do programu:
Uczniowie Norwida! ❣️
Trzymamy kciuki za Wasze aplikacje do Flex Program 🇺🇲 Good Luck! 💪
#szkolnednidwujęzuczności
 

Ślubowanie klas pierwszych!

Ślubowanie w dniu święta patrona - pierwszoklasiści pełnoprawnymi uczniami naszego liceum!

Najpiękniejsze słowo po niemiecku- konkurs

Drodzy uczniowie, jak wszyscy zapewne dobrze wiecie: „ język niemiecki to piękny język - tak, na serio! Co prawda czasem brzmi on nieco szorstko i twardo, brakuje mu pięknego, toczącego się „R” z hiszpańskiego, czy delikatnego francuskiego akcentu, ale i tak Niemcy powinni być z niego dumni. Nie na darmo jest często uznawany za język poetów i myślicieli.” ( ef.de, PolskiObserwator.de) - dlatego też, zachęcamy Was do zastanowienia się jakie jest według Was najpiękniejsze słowo niemieckie. Propozycje w dowolnej firmie graficznej prosimy dostarczyć do nauczycielek języka niemieckiego do 21.10.2022. Każda praca zostanie nagrodzona, przewidujemy również wystawę prac podczas Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych! 🇩🇪🇩🇪🇩🇪

Europejski Dzień Języków Obcych

Z inicjatywy Rady Europy 26 września obchodzony był Europejski Dzień Języków. Celem tego święta jest promocja różnorodności kulturowej i językowej. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły z kl. 1B, 2A, 2D oraz 2D pisali kartki pocztowe w języku niemieckim. Kartki te zostały wysłane do szkoły Soltorgsgymnasiet w Borlänge w Szwecji, z którą zamierzamy w tym roku prowadzić wymianę korespondencji. Z niecierpliwością czekamy teraz na pocztówki od naszych szwedzkich kolegów!

 

 

KOLEJNE DNI MUZYCZNE!
 
👉Zobacz jaka muzyka rozbrzmiewała w miesiącu wrześniu na na przerwach.
❤
Organizacja: Przewodnicząca SU,
Martyna Biskup
Autor plakatów: Maria Kupis- Bieniek
 

Roztańczona przerwa 08.09 2022- Makarena zobacz

 

 307974353 521489456643297 6840613227135186560 n

 

309358434 527475569378019 6081708261253116573 n

 

Turniej piłki nożnej klas pierwszych ⚽
 
4 października w naszej hali rozegrany został
Oto wyniki rywalizacji
🥇miejsce klasa 1A🏆
🥈miejsce klasa 1 B
🥉miejsce klasy 1 DEF
🏅miejsce klasy 1 CGH
🏅Najlepszy bramkarz Tymofii Revtov
⚽Najlepszy strzelec Jeremi Kuraś - 7 bramek
🏅Wyróżniający się zawodnik Antoni Zarychta
🏅MVP turnieju Kacper Majchrzyk
Organizatorem i sędzią turnieju był pan Andrzej Krawczyński.
 

Zapraszamy na zajęcia,których celem jest wzbogacenie słownictwa oraz wiedzy o USA. Zajęcia prowadzne przez p. Macieja Miernika w języku angielskim. Chętnych uczniów prosimy o wcześniejszą informację o chęci uczestnictwa, poprzez dziennik, do nauczyciela prowadzącego. Dodatkowa ocena z geografii i z j. angielskiego :) Zajęcia ruszają od 18 października.

indeks

Tydzień Sportu w Przedszkolu Nr 18
 
W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu w Przedszkolu Samorządowym nr 18 w Kielcach uczennice naszego liceum wraz z opiekunkami panią Ingą Motyl oraz panią Marzeną Pietrasik przeprowadziły zajęcia sportowo-taneczne dla przedszkolaków. Ponadto uczennice III LO opowiedziały dzieciakom o swojej tanecznej pasji.
Dzięki tej inicjatywie dzieci mogły zwiększyć aktywność, a wszystko to z myślą o ich zdrowiu i kondycji fizycznej.
Szczególne podziękowania dla Kamili Ścigi i Julii Jabłońskiej z klasy 3d oraz Izabeli Rutki z klasy 3e za zaangażowanie, cierpliwość i przygotowanie krótkiego układu tanecznego.
Było to pierwsze i na pewno nieostatnie spotkanie tego typu ☺

 

Projekt "Dwujęzyczne Kielce" 2022/2023

10 października w Pałacyku Zielińskiego, klasa dwujęzyczna 1f pod opieką swoich nauczycieli, Macieja Miernika oraz Elżbiety Polak-Cieślik, wzięła udział w inauguracji projektu "Dwujęzyczne Kielce" 2022/2023 ("Bilingual Kielce"). Uczestnicy spotkania wysłuchali paneli dyskusyjnych, do których zostali zaproszeni uczniowie, którzy wrócili do kraju z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Kanady, USA. Nikola Kasperek, uczennica klasy 2B, reprezentowała naszą szkołę podczas panelu dyskusyjnego opowiadając o swoich doświadczeniach z życia i nauki w Wielkiej Brytanii. Oprócz tego miał miejsce występ Patryka Pawluczuka, jednego z najlepszych w kraju muzyków grających na dudach szkockich oraz prezentacja Roberta Cassettari z Australii. #dnidwujezycznosci #norwiddwujezycznie

 

Wojewódzki Finał w Badmintonie

12 października w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Suchedniowie rozegrany został Wojewódzki finał w badmintonie🏸 Nasza reprezentacja w składzie Julia Janiszewska, Patrycja Adach, Jakub Adwent i Filip Lisowski po zaciętej rywalizacji zajęła piąte miejsce. Gratulacje 💪🏸

 

 

We czwartek, 13.11.2022 uczniowie III L.O wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Kanadzie dla uczniów szkół ponadpodstawowych "Discover Canada". Jest to coroczny projekt edukacyjnym z inicjatywy kierunku Filologii Angielskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (UŚ) oraz Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Zespole Szkół nr 1 w Żorach (ILO).

Celem Konkursu Wiedzy o Kanadzie jest nie tylko doskonalenie umiejętności językowych uczniów, lecz przede wszystkim poszerzanie ich horyzontów kulturowych poprzez zachęcanie do studiowania kanadyjskiej kultury, historii, geografii i polityki w kontekście szeroko rozumianej problematyki różnorodności.


I etap konkursu odbył się on line. Zawody szkolne polegały na udzieleniu przez każdego z uczniów odpowiedzi na 40 pytań testowych, z zakresu znajomości języka angielskiego oraz szeroko rozumianej wiedzy o Kanadzie. Trzymamy kciuki za uczetsników!

Grtatulujemy Filipowi Lewandowskiemu z klasy 2c przejscia do kolejnego etapu!

 

Kordynatorem konkursu jest Katarzyna Kobiec przy współpracy z Anna Rzepą.

cropped Logo Discover Canada BT

Norwidowski Start Up doceniony przez MEN
 
Jest nam niezwykle miło przekazać społeczności naszej szkoły informację,która dotarła do nas wczoraj, w samą porę aby świętować Dzień Edukacji Narodowej!!
Jednym z 12 laureatów nauczycieli szkół ponadpodstawowych konkursu MEN "Kierunek Innowacja 2022"zostala pomysłodawczyni i koordynatorka Pani Katarzyna Pelc. W naszym Starupie zaangażowane były nauczycielki różnych przedmiotów: Pani Jagoda Semaniak(fizyka), Pani Teresa Jakubowska (język polski), Pani Anna Banaś(geografia), Pani Agnieszka Danielewskia (historia), Pani Anna Urbanek(geografia) Pani Marzena Kmita (język angielski) ,Pani Anna Lenart (biologia) I Pani Ewa Błońska (biologia). Innowacyjność naszego projektu polega przede wszystkim na uczeniu zgodnym z najnowszymi odkryciami neurodydaktyki, które wskazują na to,że nasz mózg lepiej przyswaja wiedzę, jeśli nie dzielimy jej na przedmioty. Jeśli dodamy do tego pracę metodą projektu, grupową oraz narzędzia IT to jako szkoła rozwijamy również skutecznie wielorakie kompetencje zarówno kluczowe jak i przekrojowe. Wspieranie nauczycieli w rozwijaniu kompetencji swoich uczniow tak istotnych w efektywnym funkcjonowaniu we współczesnym świecie to też jeden z priorytetów polityki oświatowej na bieżący rok szkolny.
Nasza szkoła to zdecydowanie najlepsze miejsce na edukacyjnej mapie Kielc 💥💥💥
Jest nam niezwykle miło poinformować wszystkich również o tym, że tegoroczna odsłona naszego wydarzenia została objęta patronatem SODMIN i odbędzie się już w listopadzie.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z pierwszego zdarzenia, które miało miejsce 12 kwietnia tego roku. Znajdziecie tam krótki opis zadań i produktów końcowych oraz zdjęcia.
311471335 543767127748863 1401490050498211171 n
 
 
 
 

Seminarium bilateralne "Challenges of edudation:for the benefit of younger gemeration"

W dniach 11-13 października w Krakowie odbyło się seminarium bilateralne "Challenges of edudation:for the benefit of younger gemeration" beneficjentów międzynarodowych projektów edukacyjnych funduszy EOG Norway, Island ,Liechtenstein. Nasz projekt "Connected Learning współpraca międzynarodowa uczniów online rozwijająca umiejętności 21 wieku" ze strony Polski reprezentowała Pani Katarzyna Pelc a ze strony Islandii Inga Eriksdottir. W czasie spotkania uczestnicy wzięli udział w warsztatach dotyczących dobrostanu młodego pokolenia, partnerstwa międzynarodowego oraz innowacji pedagogicznych. Niezwykle inspirująca częścią wymiany wspólnych doświadczeń była prezentacja nagrodzonych projektów. Uczestnicy wrócili do domów.pelni nowych pomysłów ,energii oraz kontaktów.

 

Kampania do Samorządu Uczniowskiego

Rusza kampania w wyborach do władz Samorządu Uczniowskiego. Będzie trwała do 24.10.2022r. Poniżej trójka kandydatów (*numery wg kolejności alfabetycznej), na których będziecie mogli oddać swoje głosy w dniu wyborów, czyli 25 października. Szczegóły dotyczące głosowania poznacie wkrótce. Zapraszamy do wspierania swoich faworytów!

 
 
 
🐻19 PAŹDZIERNIK- DZIEŃ PIŻAMY!!!🐻
🦄19 października, w środę w naszej szkole obchodzimy Dzień Piżamy. Tego dnia wkładamy na siebie naszą ulubioną piżamkę, szlafrok, nie można również zapomnieć o ulubionym pluszaku czy ciepłej herbatce w termosie...
🦄P.S. Obowiązujacy w tym dniu piżamowy dress code - długie ciepłe spodnie odpowiednie na jesienne klimaty i szkolne korytarze 😊
SU- M.B.
 
311573625 546128110846098 6490959030698573021 n
 

Obejrzyj 'Piżamową Belgijkę" tu.

 
 
 
 312226127 546519380806971 4141198533450763166 n2
 
 
 
 
 
Mistrzostwa Norwida w Tenisie Stołowym 🏓
Dziewczęta
🥇miejsce Klaudia Ściubis
🥈miejsce Nikola Kowalska
🥉miejsce Daria Wojdyła
Chłopcy
🥇miejsce Tomasz Gumuła
🥈miejsce Adam Sepioło
🥉miejsce Jacek Bilski
Brawo 👏
 
 

Mistrzostwa Norwida w Wyciskaniu Sztangi Leżąc
Poznaliśmy najsilniejszych Norwidziaków 💪
19 października w szkolnej siłowni rozegrane zostały Mistrzostwa Norwida w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.
Oto wyniki rywalizacji:
Dziewczęta
🥇 miejsce Natalia Biskupska 42,5 kg
🥈 miejsce Jagoda Rubin 47,5 kg
🥉 miejsce Klaudia Zięba 30 kg
Chłopcy do 74 kg
🥇 miejsce Antoni Trybulak 80 kg
🥈 miejsce Mateusz Kur 82,5 kg
🥉 miejsce Maciej Dufaj 60 kg
Chłopcy powyżej 74 kg
🥇 miejsce Jakub Gładysz 125 kg
2🥈miejsce Kamil Niebudek 105 kg
🥉 miejsce Maciej Woźniak 90 kg
Gratulacje
 Święto Plonów w PS 18
 

Kolejny już raz norwidowskie cheerleaderki brały udział w imprezie zorganizowanej przez Przedszkole Samorządowe nr 18 w Kielcach. Dziewczęta uświetniły pokazem tanecznym jesienne " Święto Plonów "oraz wspólnie z dziećmi zaprezentowały elementy tańców ludowych. Do wspólnej zabawy dołączyli również rodzice i dziadkowie przedszkolaków. Dzięki🤗

 

Dzień Mola
W Ameryce Północnej 23 października pomiędzy godziną 6:02 a godziną 18:02 jest obchodzone przez chemików nieoficjalne święto: „Dzień Mola”.
I nie chodzi tu bynajmniej o mola książkowego, ale o podstawową jednostkę liczności materii w układzie SI. Data i godzina odnoszą się do stałej Avogadra, której wartość wynosi w przybliżeniu 6,022×10²³ i jest związana z definicją mola.
Uczniowie Norwida dołączają do świętowania tego dnia poprzez udział w konkursie z chemii, którego regulamin znajduje się w gablocie koło sali 26.312461978 548541563938086 658337244816102523 n
 
 
 

Dzień Piżamy

Obejrzyj 'Piżamową Belgijkę" tu.

Szkolenie Pocztów Sztandarowych
21 października w hali Zespołu Szkół nr 3 odbyło się szkolenie pocztów sztandarowych zorganizowane przez Kuratorium Oświaty w Kielcach i 13. Pułk Ułanów Wileńskich.
Nasze liceum reprezentowali Mateusz Kopeć, Jakub Krogulec, Nikola Drogosz i Hanna Mazur.
 

 

Konsultacje Wojewódzkie Rady Dzieci i Młodzieży „ Polska szkoła XXI wieku”

W dniu 21.10.2022 r. nasi kandydaci do Samorządu Uczniowskiego brali udział w Konsultacjach Wojewódzkich Rady Dzieci i Młodzieży „ Polska szkoła XXI wieku”. Dyskusje dotyczyły rozwiązań na dotychczasowymi problemami hejtu, przemocy, oszustwa oraz zaburzeń relacji międzyludzkich,
rozproszenia uwagi i braku koncentracji oraz zdrowia psychicznego w szkołach. Maja i Piotr godnie reprezentowali naszą szkołę, za co bardzo dziękujemy :)

Odsłonięcie tablicy pamięci Żołnierzy 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów

24 października na placu pod Wojewódzkim Domem Kultury odsłonięto tablicę pamięci Żołnierzy 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz regionu oraz poczet sztandarowy III LO w składzie Mateusz Kopeć, Hanna Mazur i Nikola Drogosz.

Miedzyszkolna Liga Tenisa Stołowego

20 edycja Miedzyszkolnej Ligi Tenisa Stołowego🏓🏓🏓 Dnia 24-25.10 w pierwszej rundzie zawodów Liceum III L. O. reprezentowali uczniowie dwóch kategorii wiekowych. Grupa młodsza : Adam Sepioło miejsce 9-12, Jacek Bilski miejsca 13-16 oraz w starszej grupie wiekowej Tomasz Gumuła który uplasował się na miejscu 13-16. Gratulujemy i życzymy kolejnych cennych punktów w rywalizacji ligowej. 🏓🏓🏓
 
 

Wycieczka Szkolna do Włoch

Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Nas również tam zaprowadziły, a później jeszcze do Monte Cassino, Neapolu, Capri, Fuggi i Sorrento 🙂Włochy zachwyciły nas wszystkich wyjątkowo piękną pogodą, pysznym jedzeniem i życzliwością mieszkańców. Ich energia i pozytywne nastawienie do życia udzieliły się nam wszystkim:). Wystarczy, że spojrzycie na nasze zdjęcia, a przekonacie się, że wycieczka zorganizowana przez panią Edytę Kolus i panią Małgorzatę Życką dostarczyła nam absolutnie niezapomnianych wrażeń 🥰

 Wybory Samorządu Uczniowskiego- podsumowanie
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z kolejnych etapów wyborów do Samorządu Uczniowskiego
 
Przedwyborcza debata kandydatów- 24,10.2022
Wybory do Samorządu Uczniowskiego- 25.10.2022r. Komisja Wyborcza w akcji.
Ogłoszenie wyników wyborów SU 26.10.2022
Głosowało 790 uczniów
1. Piotr Krakowiak 62,5%
2. Maja Sokołowska 23%
3. Maciej Markiewicz 8%
Głosy nieważne- 41 (6%)
Dziękujemy Komisji wyborczej, czyli ustępujacemu SU za wczorajszą i całoroczną pracę.
Nowemu zarządowi SU życzymy realizacji wielu świetnych pomysłów.
 
 
 

Norwid w górach

W dniach 26-28.10 młodzież naszego liceum uczestniczyła w wycieczce rekreacyjnej do Zakopanego. W promieniach słońca i w otoczeniu pięknej Polskiej Jesieni podziwialiśmy walory tatrzańskiej przyrody i zwiedzaliśmy zakątki zimowej stolicy Polski. Po drodze oczywiście odwiedziliśmy Kraków i pospacerowaliśmy po historycznych dzielnicach miasta: Kazimierz, Wawel,, Rynek Glówny. Wyjazd miał również charakter integracyjny gdyż uczestniczyli w niej uczniowie klas 3d, 3b oraz 3e. Opiekę nad grupa sprawowali: Zdzisław Śpiechowicz, Mariola Kosiór i Konrad Luciak.

 
🍁🍂🦔 Listopad miesiącem chwalenia. Nauczycielu pochwal swojego ucznia, rodzicu pochwal dziecko czy nauczyciela.
Chociaż chwalimy nie tylko w listopadzie, dołączamy 😊 Szczegóły tu
post:JK
11253542383295503826
 
 
 
Halloween Bony Race w Norwidzie!
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w lekcji języka angielskiego w formie sztafety Halloween'owej.
Rozwiązywanie zagadek językowych, dmuchanie pająków wokół hula-hop, malowanie twarzy czy robienie mumi z papieru toaletowego to zadania, przy których uczniowie świetnie się bawili i integrowali.
Sztafetę wygrała klasa 1C - Gratulujemy! 💪 Nie zabrakło też czasu na wspólne śpiewanie 🎤 i taniec 💃🕺

W fotorelacji zobaczycie też zdjęcia z  🧙‍♀️ Konkursu na najlepsze przebranie. 🧙‍♀️ Mai Mikołajczyk, Wiktorii Szcześniak, Angelice Kolus i Wiktorii Burdzie gratulujemy wygranej 😍 Dziewczyny uzbierały rekordową liczbę głosów- 458 polubień.
Dziękujemy za wspólną zabawę ❣️
Wasi nauczyciele języka angielskiego : Agnieszka Gołębska, Katarzyna Kobiec, Anna Rzepa i Elżbieta Polak-Cieślik.
 

 
 
Światowy Dzień Origami
Z okazji Światowego Dnia Origami (24 października) w ostatnim tygodniu uczestnicy zajęć rewalidacyjnych próbowali swoich sił w doskonaleniu tej sztuki. Umiejętne składanie kartek, to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. Sztukę origami wykorzystuję się jako formę rozbudzającą zainteresowania i usprawniającą edukację osób w każdym wieku. Składanie papieru może mieć duże znaczenie w rozwijaniu myślenia twórczego, konstruowaniu, rozwijaniu wyobraźni przestrzennej, może być pomocne przy kształceniu spostrzegawczości, zapamiętywania, dyscypliny, estetyki, dokładności, koncentracji i cierpliwości. Origami to również świetny sposób na relaks.
Razem z uczniami zachęcam do skorzystania z mocy origami!
Opracowała
Barbara Pecel
nauczyciel rewalidacji
 
 
 

Halloweenowy Rajd klasy 1f

W dniu 28 pazdziernika klasa 1f poszła na "spokojny" halloweenowy rajd przez mroczny las :) Zdobyliśmy 2 najwyższe szczyty w Pasmie Posłowickim i Zgórskim (Biesak oraz Patrol), odwiedziliśmy rodzinę Neandertalczyków i ich dom czyli Jaskinię Raj. Oprowadzała nas ich służącą w języku angielskim. Wróciliśmy cali i zdrowi pociągiem, który się spóźnił. Byli z nami nasi historycy - Pani Katarzyna Stanik oraz Pan Andrzej Wysocki. Tempo nadawał nasz wychowawca Maciej Miernik 🙂

 

Newe Haryzonty Edukacji Filmowej- pierwsze spotkanie

27.10.2022 klasa 2d wraz z wychowawcą Katarzyną Kobiec rozpoczęła cykl spotkań „Świat i My” w ramach ogólnopolskiego projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Naszą przygodę z filmem zaczęliśmy od obejrzenia „Kafarnaum”- filmu poruszającego tematykę nielegalnych imigrantów, wyzysku dzieci oraz ludzi wykluczonych przez biedę, a także prawa do godnego życia. Przed filmem odbyła się multimedialna prelekcja poświęcona zagadnieniom emigracji politycznej i ekonomicznej.

Dziękujemy Kinie Fenomen za możliwość udziału w tym projekcie.

 
 

OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Szkolny etap Olimpiady Języka Angielskiego 2022 odbędzie się 4-go listopada (piątek) w sali nr 11 o godz. 9.00.
Koordynator etapu szkolnego: Anna Bąblewska-Pastuszka

 

ZBIÓRKA ODZIEŻY NA POMOC DLA OLUSIA
 
W dniach 07-16 listopada odbędzie się zbiórka używanej odzieży. Pomożemy w ten sposób sfinansować rehabilitację Olusia. Zbieramy niezniszczone ubrania, torebki, pościel, koce, firanki, zasłony. Zapraszamy do włączenia się w akcję charytatywną i przynoszenia używanej odzieży do sali rewalidacji (obok sklepiku).
 
314352259 563805315745044 3075115267165736655 n
 
 
 
Olimpiada z języka niemieckiego.
 
04.11.2022 uczniowie naszej szkoły pisali Olimpiadę z Języka Niemieckiego. Jak zwykle zadania były bardzo trudne, dlatego też trzymajmy mocno kciuki, może tym razem czeka nas wycieczka na drugi etap do Krakowa !!! 😉🇩🇪🇩🇪🇩🇪
 
 
Wygrana piłkarzy⚽⚽⚽
Reprezentacja chłopców w piłce nożnej pokonała po zaciętym i wyrównanym meczu drużynę z Informatyka 6:5 i z wynikiem 4 punktów zajmuje drugie miejsce w grupie. O awansie do finału zadecyduje mecz Informatyka z Piłsudskim.
Trzymajcie kciuki 👍

 

 
POMOC ZA GROSZE‼️
Zachęcamy do wzięcia udziału w XXIII edycji akcji charytatywnej GÓRA GROSZA, która potrwa do 28.02.2023 r.
Z zebranych pieniędzy zostanie zorganizowana pomoc psychologiczna, rzeczowa i specjalistyczna dla potrzebujących dzieci i rodzin.
Koordynatorem akcji jest A. Hauer i E. Karyś
 
 
314476596 565981452194097 7686369566823039158 n
 
 
 
 
Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych
 

Jesień to pora wyzwań dla miłośników języka niemieckiego🇩🇪🇩🇪🇩🇪❤️ mamy już za sobą Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, niebawem poznamy zwycięzców, a tymczasem możemy poznać, jakie są Wasze ulubione niemieckie słowa - dziękuję za piękne prace 🇩🇪🇩🇪

 
 
 
Zwycięstwo siatkarzy🏐💪
Przy pełnych trybunach
i głośnym dopingu publiczności📣📣📣 nasza drużyna pokonała ekipę z Kopernika 2:1💪 Chłopcy żegnają się
z rozgrywkami o Mistrzostwo Kielc, jednak radość z wygranej była ogromna.
Gratulacje!!!
 
 
 
 
 

Uwaga rozstrzygnięcie KONKURSU STRZELECKIEGO Z radością przedstawiamy rozstrzygnięcie i podsumowanie konkursu strzeleckiego realizowanego w ramach projektu "MY MŁODE POKOLENIE - TOBIE OJCZYZNO!. Szkolenia proobronne dla uczniów świętokrzyskich placówek oświatowych", w którym wzięli udział uczniowie naszego liceum, w dniu 24 października. LAUREACI: 1️⃣ miejsce IIl Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami integracyjnymi im. C. K. Norwida w Kielcach Cyprian Kamil Norwid Skład grupy: Czesak Wiktoria, Ksel Wiktoria, Kruk Wojciech, Mazurkiewicz Julia, Mikołajczyk Maja, Molka Julia, Słaby Marcelina, Stąporek Patrycja, Szcześniak Wiktoria, Woźnicka Maria. Opiekun: p. Anna Kopczyńska. 2️⃣ miejsce Liceum Ogólnokształcące im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie Liceum Ogólnokształcące w Staszowie 3️⃣ miejsce Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja w Pińczowie Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie 👉Celem konkursu było nabycie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu wyszkolenia strzeleckiego, w tym strzelania z broni palnej. 👉 W konkursie wzięło udział 140 uczniów - 10 osobowe reprezentacje z 14 placówek oświatowych z całego woj. świętokrzyskiego. Zużyto łącznie 3780 szt. amunicji. NAGRODY Na laureatów I miejsca czekają następujące nagrody: 💢Nagrody rzeczowe ufundowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach 💢Specjalistyczne szkolenie proobronne w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach 💢Pamiątkowe dyplomy Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 25.11.2022 r. w Kielcach na oficjalnym podsumowaniu projektu. Rywalizacja w ramach konkursu była niezwykle zacięta, o poszczególnym miejscach decydowała często różnica kilku czy kilkunastu punktów. Autor tekstu: Katarzyna Banasik, prezes stowarzyszenia Passa, współorganizator konkursu.

 

Centrum Edukacji Medialnej

Klasa 1C dnia 04.11.2022 r. wraz z nauczycielami p. Andrzejem Wysockim i p. Agnieszką Danielewską odwiedzili Centrum Edukacji Medialnej w Polskim Radiu Kielce. Zadaniem CEM ma być nauka krytycznego spojrzenia na informacje oraz odróżniania komunikatów prawdziwych od fake newsów. Instytucja ma również za zadanie przedstawiać metody obrony przed dezinformacją.

 

Centrum Edukacji Medialnej 1

 

Centrum Edukacji Medialnej 2

Dzień Niepodległości

Dnia 09.11.2022 r. odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nasi uczniowie zaprezentowali swoje talenty: taneczne, muzyczne i recytatorskie. Nicola Zalewska (1C) wraz z Pawłem Łysakiem z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach zatańczyli walca angielskiego. Uczennice: Julia Kałka (2C), Sandra Szumielewicz (2C), Julia Trzcińska (3F) i Barbara Jaśkowska (4C) zaśpiewały utwory o charakterze patriotycznym. Mateusz Obara (1C) zagrał na saksofonie. Z kolei Karolina Dziuk (1C) wyrecytowała utwór Moja piosnka C.K. Norwida, a Kajetan Blinstrub (1C) Hymn do miłości ojczyzny I. Krasickiego. Uroczystość prowadzili: Wiktoria Cieplak (1C), Kacper Kurp (2C) oraz Wojciech Domoradzki (2C). Następnie Dyrektor Szkoły p. Andrzej Zdeb wręczył nagrody za test wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim autorstwa p. Ewy Kolus:

I miejsce - Julia Janiszewska z klasy 4F

II miejsce -  Mateusz Konopka z klasy 3F

III miejsce - Julia Bartocha z klasy 2C

p. Agnieszka Danielewska

 
 

WYNIKI 47. OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 
Dnia 04.11. 2022 przeprowadzony został etap szkolny 47. Olimpiady Języka Angielskiego, w którym wzięło udział 24 uczniów z naszej szkoły. Najwięcej punktów zdobyli Zofia Lis 🏆z klasy 4F oraz Antoni Drogosz 🏆z klasy 2F. Komisja Okręgowa w Krakowie zadecyduje czy przejdą oni do następnego etapu, ale na tę decyzję musimy poczekać do 14 grudnia.
 
Bez względu na ostateczny wynik jesteśmy z Was bardzo dumni i gratulujemy wszystkim uczestnikom etapu szkolnego. Test leksykalno-gramatyczny, który pisaliście, jest bardzo trudny, składa się z wielu zadań, które trzeba zrealizować w krótkim czasie. Wasz angielski jest na bardzo wysokim poziomie.
 
Nauczyciele j. angielskiego przekażą  Wam dokładne wyniki i testy do wglądu.
Poniżej zamieszczamy link do strony Komitetu Olimpiady, gdzie znajdziecie wszelkie informacje dotyczące kolejnego etapu: kliknij tu
 
 
315528557 1312154189549829 8171453457651054934 n
 
 
🏀🏀🏆🏆 NORWID MISTRZEM WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO 🏆🏆🏀🏀
 
16 listopada 2022r. w Skarżysku- Kamiennej zostały rozegrane finały wojewódzkie w koszykówce chłopców 3x3. Wśród drużyn gospodarzy i ekip z Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Staszowa i Kielc znaleźli się także zawodnicy naszego Liceum. Drużyna w składzie : Kacper Kołodziejczyk, Oleg Zembrzowski i Tymofi Reutov po wygraniu rywalizacji w grupie pokonała w finale zespół VI L. O. z Kielc. 👋👋👋 Wielkie brawa dla chłopaków za wynik i godne reprezentowanie szkoły. 👋👋👋🏀🏆🏀

 

 

Dzień Niepodległości

Dnia 09.11.2022 r. odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nasi uczniowie zaprezentowali swoje talenty: taneczne, muzyczne i recytatorskie. Nicola Zalewska (1C) wraz z Pawłem Łysakiem z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach zatańczyli walca angielskiego. Uczennice: Julia Kałka (2C), Sandra Szumielewicz (2C), Julia Trzcińska (3F) i Barbara Jaśkowska (4C) zaśpiewały utwory o charakterze patriotycznym. Mateusz Obara (1C) zagrał na saksofonie. Z kolei Karolina Dziuk (1C) wyrecytowała utwór Moja piosnka C.K. Norwida, a Kajetan Blinstrub (1C) Hymn do miłości ojczyzny I. Krasickiego. Uroczystość prowadzili: Wiktoria Cieplak (1C), Kacper Kurp (2C) oraz Wojciech Domoradzki (2C). Następnie Dyrektor Szkoły p. Andrzej Zdeb wręczył nagrody za test wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim autorstwa p. Ewy Kolus:

I miejsce - Julia Janiszewska z klasy 4F

II miejsce -  Mateusz Konopka z klasy 3F

III miejsce - Julia Bartocha z klasy 2C

p. Agnieszka Danielewska

Skrót filmowy z tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w naszym liceum zobaczysz tu
 
 

Mistrzostwa Kielc w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

Rekordowa ilość zawodników podczas zmagań o miano najsilniejszych uczniów w Kielcach! 96 uczestników z 15 szkół w tym 18 reprezentantów Norwida wzięło udział w Mistrzostwach Kielc Szkół Ponadpodstawowych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, które odbyły się 10 listopada w naszym liceum. Dziewczęta rywalizowały w trzech kategoriach wagowych, natomiast chłopcy w sześciu kategoriach.

Poniżej przedstawiamy wyniki rywalizacji.

Kategoria dziewcząt 57 kg

1 miejsce Natalia Biskupska III LO – 45 kg

2 miejsce Blanka Iwaniec I LO - 35 kg

3 miejsce Klaudia Zięba III LO – 32,5 kg

4 miejsce Natalia Kowalik ZSE nr 6 – 25 kg

Kategoria dziewcząt 63kg

1 miejsce Manuela Xheka ZSPS – 37,5 kg

2 miejsce Natalia Sidło IV LO – 35 kg

3 miejsce Milena Święcka III LO – 30 kg

4 miejsce Patrycja Olczyk ZSE nr 6 – 27,5 kg

Kategoria dziewcząt +63kg

1 miejsce Kinga Gawryś I LO – 52,5 kg

2 miejsce Jagoda Rubin III LO – 50 kg

3 miejsce Klaudia Wawrzycka X LO – 50 kg

4 miejsce Julita Ziernik ZDZ – 47,5 kg

5 miejsce Zuzanna Gibalska ZSPS – 45 kg

Kategoria chłopców 59 kg

1 miejsce Radosław Rogala VI LO – 70 kg

2 miejsce Piotr Gała VI LO – 70 kg

3 miejsce Maciej Dufaj III LO – 65 kg

4 miejsce Olaf Sękowski III LO – 62,5 kg

Kategoria chłopców 66 kg

1 miejsce Stanisław Bełchanowski ZSI nr7 – 100,5 kg

2 miejsce Michał Goraj ZDZ – 92,5 kg

3 miejsce Aleksander Tyrała ZSM nr 2 – 85 kg

4 miejsce Wiktor Jonecki VI LO – 75 kg

5 miejsce Maksymilian Masternak VI LO – 60 kg

Kategoria chłopców 74 kg

1 miejsce Jakub Cios I LO – 105 kg

2 miejsce Oskar Bartczak VI LO – 102,5 kg

3 miejsce Daniel Baran VI LO – 102,5 kg

4 miejsce Dawid Kruk ZSE – 100 kg

5 miejsce Michał Mitręga VI LO – 90 kg

Kategoria chłopców 83 kg

1 miejsce Paweł Zbroszczyk ZSZ nr 1 – 140 kg

2 miejsce Oleksander Bondariev ZDZ – 137,5 kg

3 miejsce Jan Kołodziej IV LO – 122,5 kg

4 miejsce Wiktor Jagiełło ZSM nr 2 – 117,5 kg

5 miejsce Kacper Łowisz I LO – 110 kg

Kategoria chłopców 93 kg

1 miejsce Maksym Khmielevskyi AWANS – 140 kg

2 miejsce Wiktor Potocki V LO – 127,5 kg

3 miejsce Jakub Gładysz III LO – 125 kg

4 miejsce Jakub Badoń ZSZ nr 1 – 120 kg

5 miejsce Kamil Brożyna ZSM nr 2 –117,5 kg

Kategoria chłopców +93 kg

1 miejsce Tomasz Jagiełło ZSM nr 2 – 150kg

2 miejsce Jakub Pajdo ZSZ nr 1 – 130kg

3 miejsce Bartosz Kozubek ZSI nr 7 –115kg

Gratulacje!

Pozdrawiam Rafał Sękowski

 

 
Tydzień Przedsiębiorczości
 
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na lekcjach prowadzonych przez Panią Laurę Cedro uczniowie będą poszerzać swoją wiedzę zarówno z zakresu Przedsiębiorczości jak i Doradztwa Zawodowego, biorąc udział w serii szkoleń. Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału 😁 Będzie duża dawka bardzo przydatnej wiedzy przydatnej w prowadzeniu działalności gospodarczej i nie tylko 👍🏼😁
Zobacz wydarzenie tu
 
 

INAUGURACJA TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA III L. O

13 zespołów klasowych rozpoczęło rywalizację o miano najlepszej drużyny szkolnej w piłce nożnej. Zawodnicy będą rywalizować w trzech grupach z których zostaną wyłonieni finaliści rozgrywek. W pierwszym meczu turnieju drużyna klasy 2be pokonała pierwszoklasistów z klasy cgh 7:1. Wszystkim zawodnikom kibicujmy i dopingujmy ich podczas meczów.⚽ 

 

 
 
W środę 9 listopada mieliśmy wielki zaszczyt uczestniczyć w znaczącym wydarzeniu. Pozwolę sobie przytoczyć słowa organizatora tego przedsięwzięcia :Co to był za dzień!!! 🙂
🇩🇪🙂Dokładnie w 33. rocznicę upadku Muru Berlińskiego (09.11.) gościliśmy w naszym Instytucie Panią Konsul Generalną RFN w Gdańsku Cornelię Pieper. Wygłosiła ona wykład na temat historii stosunków polsko-niemieckich, szczególną uwagę poświęcając rokowi 1989 oraz roli młodzieży w budowaniu dobrosiąsiedzkich relacji.
🇩🇪🙂 Panią Konsul przywitały władze naszego Wydziału i Instytutu - Dziekan Wydziału prof. dr hab. Beata Wojciechowska oraz Dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa dr hab. Marzena Marczewska prof. UJK. Na spotkaniu obecny był Rektor UJK prof. dr hab. Stanisław Głuszek. Pełne wzajemnej życzliwości i inspirujących pomysłów rozmowy dają nam nadzieję na realizację wielu ciekawych projektów w najbliższej przyszłości.
🇩🇪🙂 Po prelekcji Pani Konsul odbywały się zaplanowane na ten dzień warsztaty i wykłady naszych pracowników i zaproszonych gości:
🔸 prof. Hans Giessen przybliżył uczestnikom spotkania czasy powojenne, przyczyny powstania muru i wydarzenia poprzedzające bezpośrednio jego upadek.
🔸 Grzegorz Wdowiak - przedstawiciel Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta (Referat Współpracy z Zagranicą) z Urzędu Miasta Kielce opowiadał o różnych aspektach partnerstwa miast Kielce i Gotha, zachęcał do nauki języków obcych (w tym szczególnie niemieckiego) i praktyk lub staży w jednostkach odpowiedzialnych za współpracę z zagranicą.
🔸Uczniowie z VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach podzielili się wrażeniami z wymiany międzyszkolnej.
🔸 Na zakończenie dr Krzysztof Kasiński - pasjonat enerdowskiej motoryzacji (posiadacz Wartburga i Trabanta) - z ogromnym zaangażowaniem podzielił się z uczniami i studentami ciekawostkami dotyczącymi tych kultowych marek.
🇩🇪🙂 Dziękujemy serdecznie organizatorom - w szczególności Panu mgr Ralphowi Arztowi za dbałość o każdy szczegół wydarzenia. Dziękujemy za tak liczny udział nauczycielom i uczniom z zaprzyjaźnionych szkół z Szydłowca i z Kielc oraz naszym studentom filologii germańskiej i lingwistyki stosowanej.
🇩🇪🙂 Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej przygotowanej przez nasze uniwersyteckie media oraz do przeczytania relacji Radia Kielce.
 
 
 
 
III Świętokrzyski Kongres Dwujęzyczności - 15.11.2022 r.
 
Nasze liceum jako pełnoprawny członek świętokrzyskiej dwujęzycznej rodziny został doceniony podczas kongresu goszczącego dyrektorów i nauczycieli z całego województwa oraz liczne instytucje promujące ideę dwujęzyczności. III LO reprezentowali p. Justyna Kopycińska (szkolny koordynator dwujęzyczności) oraz p. Maciej Miernik (wychowawca klasy dwujęzycznej). Organizatorem Kongresu było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach uruchamiające kolejną edycję programu „Dwujęzyczne świętokrzyskie”
 
IMG 20221122 0849171

Pierwsz Runda Szkolnej Ligi Badmintona

23 listopada w hali Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 ruszyła pierwsza runda Szkolnej Ligi Badmintona 🏸 Norwida reprezentowali: Julia Janiszewska Patrycja Adach Natalia Wodecka Maja Mroczek Jakub Adwent Filip Lisowski Brawo 👏🏸👏

 

Zwycięstwo szczypiornistek

Aż 18:4 piłkarki ręczne z Norwida pokonały drużynę z Mechanika w pierwszym meczu fazy grupowej rozegranym w ZSP nr 1.
Brawo 🤾‍♀️
 

316531177 578605917598317 2652959198837757620 n

Konferencja „Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą”

Młodzież z klasy 3C wraz z ekipą tworzącą naszą szkolną telewizję ekonomiczną EkonomTV wzięła udział, w kształtującej przedsiębiorcze postawy, konferencji. Fantastyczni goście, panele dyskusyjne, stoiska wystawowe i mnóstwo przydatnej wiedzy 🤗 Na 350 uczniów, nasz Rafał Błaszczak podczas konkursu z wiedzy ekonomicznej, zdobył fantastyczną nagrodę. Lea Gorzawska i Antoni Drogosz, przy pomocy Przemka Kruka przeprowadziła wywiady, o czym niebawem 🤗 Gratulujemy wszystkim otwartości umysłów, chęci kształcenia i olbrzymiej wiedzy 👏🏼 Oby więcej takich konferencji 😁 Zobacz tu

 

Wyniki Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych 🇩🇪🇩🇪🇩🇪
1. Adam Szczykutowicz
2. Mikołaj Boś
3. Anna Bębacz
4. Oskar Skowron
5. Oliwia Robaczewska / Julia Dziok
6. Izabela Lasota / Michał Niziołek
7. Aleksandra Kruszczak
8. Wiktoria Szcześniak / Jakub Wykręt / Jakub Krogulec / Patrycja Grzejszczyk
9. Wiktoria Burda / Milena Ciorach
10. Nikola Kasperek
11. Angelika Kolus / Maciej Poros
12. Joanna Śliwińska
13. Magda Dziuba
14. Maja Kondracka
15. Adam Kołodziejski
16. Aniela Stawska
17. Julia Chmielewska
18. Wiktoria Zajęcka
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy 👏💥 !!! Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród wkrótce !!!
 
 
 

Wspólne świętowanie pobytu Alice Pepe i Cristiano Mule w III LO im. C. K. Norwida.

24 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie naszych gości z Włoch, którzy w bieżącym roku szkolnym są uczniami naszej szkoły w ramach długoterminowej mobilności uczniów szkół średnich zorganizowanych przez Stowarzyszenie AFS Polska Programy Międzykulturowe. W czasie spotkania Alice i Cristiano oraz uczniów klas 2f, 3 b i 3e wraz z nauczycielkami nauczycielami naszej szkoły: Elzbietą Pruchnicką, Agatą Jedynak, Małgorzatą Życką, Anną Lenard, Prokop Lubow, Katarzyną Pelc, Zdzisławem Śpiechowiczem i Janem Gierszewskim wszyscy mieli okazję do wspólnych rozmów i zabawy. Nasi goście nauczyli nas tańczyć swój taniec a my zaprosiliśmy ich do tradycyjnego poloneza. W między czasie wszyscy spróbowali tradycyjnej włoskiej pizzy, zupy minestrone ugotowanej przez Panie Profesor. Nasi goście dostali od nas również drobne upominki. W imieniu AFS Polska, Dyrektor Krajowej Doroty Kuipers i swoim dziękujemy za zaangażowanie naszym uczniom i kadrze nauczycielskiej!!! Katarzyna Pelc Koordynatorka Regionu AFS Kielecczyzna

 
 
 

W ramach szkolnej kampanii  zapraszamy do konkursu, który polega na przygotowaniu plakatu lub filmu promującego zdrowy styl życia. Szczegóły u Waszych nauczycieli chemii.

.plakat 1

 
 
 
 
Finał kampanii "My, młode pokolenie - Tobie Ojczyzno". Nagrodzono zwycięzców drużynowego konkursu strzeleckiego
I miejsce w drużynowym konkursie strzeleckim zajęli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, którzy zdobyli łącznie 914 punktów. Oto laureaci:
Wojciech Kruk
Julia Molka
Marcelina Słaby
Maria Woźnicka
Wiktoria Czesak
Wiktoria Ksel
Julia Mazurkiewicz
Maja Mikołajczyk
Patrycja Stąporek
Wiktoria Szcześniak
 
Czytaj więcej tu.
 
 
 
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
 

Przyłączając się do akcji organizowanej w Niemczech nasi uczniowie przygotowali cudowny poranek z literaturą niemieckojęzyczną. Mieliśmy możliwość posłuchania utworów Johanna Wolfganga Goethego oraz braci Grimm 🇩🇪, które odczytali uczniowie klasy 3c oraz 1h!!! Dziękujemy również Rafałowi Błaszczakowi za oprawę muzyczną i graficzną oraz Patrycji i Kasi z klasy 3c za pyszne babeczki !!!

 
 
 

XXVIII Festiwal Form Dokumentalnych "NURT'

25 listopada 2022 roku uczniowie klasy 2e wraz z nauczycielką języka polskiego p.Angnieszką Bagińską- Juszczak wzieli udział w XXVIII Festiwalu Form Dokumentalnych "NURT' w Kieleckim Centrum Kultury. Młodzież obejrzała film pt , Żeby zdążyć opowiedzieć', który przedstawiał historie ludzi doświadczonych II wojną światową. Nie o daty i szczegóły w tej historii chodziło, ale o człowieka i jego emocje. Po projekcji uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z autorką filmu p. Aleksandrą Niemczyk oraz wojewodą świętokrzyskim p. Zbigniewem Koniuszkiem, na którego zlecenie ten film powstał. Następnie młodzież wysłuchała wykładup. Krzysztofa Miklaszewskiego, który był wprowadzeniem do filmu o Konradzie Swinarskim- wybitnym reżyserze teatralnym.

 
 
 

Mistrzostwa Kielc w siatkówce dziewcząt.

Jedno zwycięstwo i jedna przegrana. Tak obecnie wyglada sytuacja drużyny naszych siatkarek w turnieju o mistrzostwo Kielc szkół gimnazjalnych w siatkówce. Dziewczyny w składzie: Ola Lachowska-kapitan, Olga Janusz, Ania Saladra, Zuzia Cichoń, Klaudia Szewczyk, Karolina Stelmasinska, Zuzia Jawor, Julia Kaleta, Natalia Bandrowska pierwszy mecz niestety przegrały po zaciętej walce z drużyną z Żeromskiego 0:2. Brak komunikacji pomiędzy zawodniczkami przeszkodził w drodze do zwycięstwa . Natomiast w drugim meczu Norwid wygrał bez większych problemów 2:0. Drużyna z Kopernika została pokonana i teraz czekamy na kolejne wyzwania jakie postawią przed nami rywalki. Dziewczyny udowodniły, że stać je na wiele. Opiekun drużyny Pani Inga Motyl

 

ADVENTSKALENDER

Boże Narodzenie już wkrótce. Aby umilić wam ten czas zapraszamy do odliczania dni z naszym kalendarzem adwentowym . Zobacz kalendarz adwentowy  tutaj. Każdego dnia (zaczynając od 1. 12) odkryj jedno okienko z zadaniem po niemiecku dotyczącym tradycji świątecznych. Zanotuj rozwiązania w zeszycie i po Nowym Roku pokaż swojej nauczycielce języka niemieckiego. Uczniowie z największą ilością prawidłowych odpowiedzi otrzymają w nagrodę słodki upominek i „piątkę” z języka niemieckiego. Viel Spaß!

Miłej zabawy życzą: p. M. Szlachcińska, p. E. Orzechowska i p. E. Solakiewicz.

 

Andrzejki w Norwidzie...
 
Przy dźwiękach cygańskiej muzyki, profesjonalne wróżki i wróżbita przechodzili samych siebie, by wywróżyć wszystkim zainteresowanym to co najlepsze. Reklamacji i zażaleń na wywróżoną przyszłość nie było 🙂
 

 

Szkolny pobyt w teatrze w Warszawie

Kiedy pięć lat temu zaproponowałyśmy młodzieży wyjazd do teatru, jedyną reakcją było : „A nie możemy do kina”? Niezdecydowanych namawiałyśmy dwa tygodnie. Dziś prawie pięćdziesiąt osób zapisuje się jednego dnia , a pozostali chętni zapisują się na listę rezerwowych:). Chcemy wam powiedzieć, że czujemy ogromną radość i satysfakcję, kiedy widzimy was w drodze powrotnej, ale już szukających sztuki na wyjazd wiosenny (Tomek i przyjaciele z 3c), kiedy deklarujecie, że chyba zaczniecie chodzić do teatru(Marysia z 2d), kiedy prosicie, żeby was zabrać na kolejny wyjazd (wszyscy!!!:)). Dobrze jest zarażać młodzież dobrymi nawykami. Cieszymy się, że tak łatwo daliście się zarazić ❤️

 

Lekcja teatralna pt. "Alice in Wonderland"

Przedstawienie, które odbyło się w dn. 29.11, 30.11 i 1.12, zostało przygotowane w języku angielskim przez uczniów kl.3f pod kierunkiem p.Mai Moskwy dla wszystkich klas naszej szkoły. Informacje z przedstawienia posłużyły do rozwiązania quizów online.

 

Upcykling na zajęciach rewalidacji
 
Na zajęciach rewalidacyjnych dajemy "nowe życie" starym rzeczom, czyli coraz częściej stosowany we wnętrzach trend - upcykling. W odnowionej formie półwieczny koszyk wiklinowy oraz stara szafka szkolna wykonane.przez uczniów klas integracyjnych: Mateusza Kwiatkowskiego, kl.2E oraz Krzysztofa Borowca, kl. 4F. Celem zajęć z wykorzystaniem elementów terapii zajęciowej było również nabywanie nowych umiejętności, odkrywanie zainteresowań oraz doskonalenie manualne uczniów.
Opracowała: Barbara Pecel - nauczyciel rewalidacji
 

Sonda Ekonom TV
 
Tym razem nasza norwidowska telewizja EkonomTV sprawdziła wiedzę ekonomiczną naszej młodzieży 😃 Zobaczmy tu zatem jak poradzili sobie niektórzy z pytaniami 😁 Jak dla nas bardzo dobrze 💪👏🏼🤗

318311167 589371976521711 855178070875742541 n

 

XVI edycja Przeglądu Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej
 
25 listopada, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju odbyła się XVI edycja Przeglądu Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej. Kolejny już raz wzięliśmy udział w tym prestiżowym konkursie. W tym roku naszą szkołę reprezentowały dwie uzdolnione muzycznie uczennice: Julia Kałka z klasy IIc i Maja Gajek z If.
Julia Kałka zaśpiewała „Hymn” J. Słowackiego, przy własnym akompaniamencie.
Maja Gajek zaprezentowała „Miejcie nadzieję” Adama Asnyka.
Poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczestniczek aż czternaście.
Julia Kałka została doceniona przez jury i otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy!!! 👍
 

 

Zbiórka Żywności

W dniach 02.12- 03. 12.2022 odbyła się przedświąteczna Zbiórka Żywności Țak. Pomagam!, zorganizowana przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Celem zbiórki była pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Tradycyjnie nasi uczniowie w sposób aktywny przyłączyli się do akcji charytatywne. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów:
Klasy le - Julia Zielonka, Jan Bujak, Oliwia Moćko, Roksana Kubicka, Otylia Januszkiewicz, Maria Węgrzyn, Wiktona Janus;
Klasy Ic : Oliwia Robaczewska
Klasy III d: Nikola Drogosz, Hanna Mazur
 

 

 Mikołajki w Norwidzie

 

 

 

 

 

NORWIDOWSKI Startup INTERDYSCYPLINARNOSCI odsłona 2
7 grudnia uczniowie i uczennice klas 1c,3a,b,e i 4e wykonali dziś zadanie interdyscyplinarne pt "SMOG" inspirowane zadaniem o tym samym tytule z książki ""Szkoła na miarę szyta" Marzeny Żylińskiej. Wszystkie profile zaczęły od zadania z geografii dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się jakie są przyczyny smogu, jaki ma on wplyw na organizm ludzki, gdzie on występuje i jakie są jego rodzaje. Poznali również normy czystości powietrza i nauczyli się oceniać poziom zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem były zadania przedmiotowo związane z profilem danej klasy, z wykorzystaniem innych zasobów internetowych: klasa mat-geo ang pisała po ulotkę na temat tego jak radzić/walczyć ze smogiem. klasa biol-chem badała wplyw smogu na zdrowie człowieka, następnie wcielając się się role płuc pisała o tym jak czują się płuca skażone truciznami klasa mat -fiz zajęła się tematem dyfuzji w kontekście oddychania oraz opisywała po angielsku dzień z życia mieszkańca Krakowa, jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce klasa WoS -hist pisała petycję do władz miasta w sprawie prawa do czystego powietrza oraz opisywała po angielsku dzień z życia mieszkańca Karkowa, gdzie panuje największy smog klasa pol-his pisała tekst argumentacyjny na temat dlaczego smog jest jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Wszystkie zadania były wykonywane przez uczniów w grupach , a produktami intelektualnymi były infografiki, plakaty lub teksty. Nasi uczniowie uczyli się w sposób sprzyjający pracy mózgu, bez podziału na przedmioty, w grupach w miłej, wspierającej atmosferze. Oprócz samej wiedzy rozwijali również liczne KOMPETENCJE w tym tak ważne we współczesnym. świecie czyli KOMPETENCJE PRZEKROJOWE(współpraca, kreatywność, krytyczne myślenie, rozwijanie problemów, komunikacja) Cieszy nas również to,że mamy tak fantastyczny zespół nauczycieli, którzy pomimo trudności systemowych chcą ze sobą współpracować i uczyć na miarę 21 wieku. Dziękuję że współpracę Paniom Profesor Jagodzie Semaniak, Annie Banaś, Annie Lenard ,Annie Urbanek, Marzenie Kmicie, Ewie Kałuży, Ewie Błońskiej,Agnieszce Danielewskiej, Teresie Jakubowskiej i naszym wspaniałym uczniom za ich zaangażowanie i kreatywność Sami chwalili sobie bardzo tą formę pracy ze względu na to, że jest ciekawa, integruje ich i mogą sobie nawzajem pomagać.
Nic dodać nic ująć K Pelc
 

 

 Mecz Kontrolne z ZSE

Wygrana piłkarek aż 7:2 ⚽⚽ w meczu kontrolnym z drużyną Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika.
Brawo ⚽💪

 

 
 
 
Mecz dziewczyny Norwid kontra ZDZ
 
Trzeci mecz za nami. Dziewczyny wygrały z drużyną ZDZ 2:0. Publiczność bardzo pomogła w drodze do zwycięstwa. Przed nami kolejne mecze wiec zapraszamy do dalszego kibicowania. Następny mecz 9 grudnia o godzinie 12:30.
 
 

 

III Mikołajkowy Turniej Siatkówki
Dziewczęta
I miejsce: VI LO im. J. Słowackiego
II miejsce: III LO im. C.K. Norwida
III miejsce: V LO im. Ks. P. Ściegiennego
IV miejsce: I LO im. T. Kościuszki z Buska
Chłopcy
I miejsce: Zespół Szkół Spożywczych
II miejsce: VI LO im. J. Słowackiego
III miejsce: I LO im. T. Kościuszki z Buska
IV miejsce: III LO im. C.K. Norwida
Tak zakończył się turniej.
Chłopcy i dziewczęta bardzo dobrze zaprezentowali się w zawodach. Dziękujemy za doping.