Image
Image
Image
Image
Image

Kronika

2014-2015

ROK SZKOLNY 2014/2015

01.09.2014 - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

 

W poniedziałek, 1 września odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2014/2015. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, w obecności pocztu sztandarowego III L.O. pan dyrektor Rafał Nowak, przywitał uczniów, absolwentów (którzy rok rocznie odwiedzają mury naszej szkoły) oraz nauczycieli.

W swoim przemówieniu nawiązał również do wydarzeń z 1 września 1939 roku i II wojny światowej. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy.


06.09.2014 - Złoto dla Rewanżu i Kasi.

W sobotę, 6 września 2014, odbyły się Mistrzostwa Świata Show Dance w Pradze.

Tytuł Mistrza Świata zdobył kielecki zespół Rewanż, w którym tańczy Katarzyna Niezręcka - uczennica klasy 2c.


08.09.2014 - Remont siłowni

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli WF III LO siłownia ma nowy wygląd.

Prawie dwa tygodnie trwały prace remontowe na szkolnej siłowni.Nie było łatwo, ale efekt końcowy jest wspaniały.

Nauczyciele WF własnymi siłami wyremontowali całe pomieszczenie: pomalowali ściany, drzwi, rurki, okna, kasetony sufitowe, rozłożyli nową wykładzinę i wymienili obcia tapicerskie.Zmienione zostało ustawienie przyrządów i zrobiło się o wiele więcej miejsca.

Pan elektryk naprawił oświetlenie i dołożył dwa nowe punkty świetlne, dzięki czemu jest o wiele jaśniej.

Farby i materiał obiciowy zakupione zostały przez szkołę, natomiast wykładzinazostała zakupiona z funduszy przekazanych przez Fundację Vive Serce Dzieciom.Bardzo dziękujemy Pani Prezes Fundaciji - Grażynie Jarosz za takie ogromne wsparcie.Bez wykładziny remont nie byłby kompletny, brakowało by przysłowiowej  "kropki nad i".

Teraz jest jasno, czysto, pachnąco...

Aż przyjemnie poćwiczyć...


17.09.2014 - Raper Tadek

17.09.2014 uczniowie naszej szkoły, głównie z klasy 2c i 2f, uczestniczyli w koncercie Rapera Tadka w Kieleckim Centrum Kultury.

Koncert ten był zorganizowany przez III Liceum Norwida w rocznicę Agresji ZSRR na Polskę.Nieobecnych na koncercie zachęcamy do zapoznania się z twórczością rapera!


18-19.09.2014 - Obóz integracyjny klas I

 

We wczesnych godzinach rannych, zaopatrzeni w tony prowiantu i spory ładunek dobrego humoru, korzystając z wyjątkowo pięknej pogody, pierwszoklasiści wyruszyli do Sielpi. Już w drodze niektóre z wiozących ich autokarów rozbrzmiewały chóralnymi śpiewami (a lista przebojów była naprawdę bardzo urozmaicona).

Po przybyciu na miejsce, wszyscy uczestnicy wpadli w wir rozgrywek sportowych zorganizowanych  przez nauczycieli WF-u . Przeciąganie liny, sztafeta, „rozgniatanie” baloników to tylko niektóre z konkurencji. Rywalizacji towarzyszyły doping kibiców oraz muzyka, śpiew i spontaniczny taniec w wykonaniu pierwszaków i ich wychowawców.

Zakwaterowanie w ośrodku „Łucznik” przebiegło sprawnie i po smacznym obiedzie wszyscy mogli się zająć przygotowaniami do prezentacji klas. Próby poszczególnych grup przebiegały w ścisłej tajemnicy, a efekt końcowy był rewelacyjny. Każda klasa śpiewała „pieśń pochwalną” na cześć szkoły i starała się jak najlepiej zaprezentować w zabawnej scence. Nie obyło się również bez rywalizacji drużyn uczniów i wychowawców. Odtańczony przez nauczycieli kankan rozłożył na łopatki ekipę uczniowską tańczącą makarenę, ale seria podchwytliwych pytań quizowych wyrównała szanse obu zespołów.

Ostatecznie w zmaganiach zwyciężyła klasa I E, która w nagrodę otrzymała wybrane przez siebie 2 dni bez sprawdzianów!

Po kolacji i ognisku przyszedł czas na dyskotekę połączoną z szybkim kursem tańca. Układu tanecznego do przeboju „My Słowianie” uczyła sama siostra bliźniaczka Cleo (o wdzięcznym imieniu Mateusz). Nawet nogi zaopatrzone w gips nie przeszkadzały w szaleństwach na parkiecie.

O północy wszyscy udali się na spacer nad jezioro, gdzie każda klasa puściła w przestworza lampion, wraz ze specjalnym życzeniem, które z pewnością się spełni … Noc przebiegła bardzo spokojnie, wszyscy grzecznie spali … więc nie wiedzieć czemu rano byli mocno zmęczeni.

Nikomu nie przeszkodziło to jednak biciu rekordów. Tuż przed powrotem do Kielc, rzut mopem i rozwijanie rolki papieru toaletowego na czas zelektryzowało zawodników i zgromadzoną publiczność!

O obozie integracyjnym można by długo pisać, jednak jego wyjątkowej atmosfery nie są w stanie oddać żadne słowa. Na tak fantastyczną zabawę mają szansę tylko uczniowie NORWIDA !!!

autor tekstu: naoczny świadek i opiekun SU - p. Justyna Kopycińska

Zdjęcia:

Justyna DereniewiczEwa Skowron


19.09.2014 - Geografia w terenie

19 września klasa 2B (z rozszerzoną geografią) uczestniczyła w zajęcia terenowych z geografii "Krajobraz najbliższej okolicy"

Uczniowie korzystając m. in. z map, kompasów i gnomonu nauczyli się wyznaczać kierunki świata w terenie, wyznaczać azymut oraz dokonywać pomiaru wysokości Słońca nad horyzontem. Opisywali elementy środowiska przyrodniczego i obiekty antropogeniczne na danym obszarze. Praca odbywała się w czterech grupach, wyniki pomiarów i obliczeń zapisywane były na kartach pracy.Zajęcia zorganizowała i prowadziła p. Anna Banaś.


19-21.09.2014 - Nagroda dla Magdy

W dniach 19.09-21.09.2014 w Łomży odbyła się IX już edycja Festiwalu Anglojęzycznej muzyki Filmowej i Musicalowej " Soundrack".

Przewodniczącą jury konkursowegojak co roku była Pani Grażyna Łobaszewska - znana i ceniona polska wokalista jazzowa. W konkursie udział wzięło 22 wokalistów z całej Polski.

Poziom festiwalu była bardzo wysoki, tym bardziej miło nam poinformować, że  uczennica kl.III D - Magdalena Chołuj otrzymała Nagrodę Specjalną przyznaną właśnie przez Panią Grażynę Łobaszewską.


 

23.09.2014 - Ślubowanie klas I

23 września 2014r., w rocznicę urodzin Cypriana Norwida, odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Ceremonia ta, na stałe wpisana do szkolnego kalendarza, stanowi oficjalne potwierdzenie przyjęcia pierwszoklasistów do grona braci uczniowskiej. Młodzież, w obecności przybyłych na uroczystość nauczycieli, rodziców, absolwentów i zaproszonych  gości, złożyła przysięgę na sztandar szkoły. Treść wypowiadanej głośno roty to deklaracja licealistów, pragnących uczyć się, rozwijać swoje talenty, szanować dorosłych oraz siebie nawzajem.

Zgodnie z tradycją uczniowie klas II i III pod opieką pani Jolanty Herman przygotowali część artystyczną – spektakl poetycko – muzyczny. Na program złożyły się krótkie fragmenty, czasem prawie strzępy zdań z wierszy, z notatek, z listów, z satyr Norwida. Z ułamków pism rozłożonych na głosy rozwijała się dyskusja polityczna i patriotyczna, o Polsce, o istnieniu narodu, o naszych powstaniach, a także o sztuce i jej roli. To dyskusja ze znamienną dla Norwida konkluzją:

"Z rzeczy świata tego ostaną tylko dwie, dwie, tylko: poezja i dobroć, i więcej nic. Szczęście, widzisz, mój drogi jest i ojczyzna i ludzkość, jest i istna potęga, sztuki !!!"

Wystąpili:

3a - Adam Kulik, Bartłomiej Kotarski, Bartłomiej Piróg, Szczepan Król, Karol Snochowski;3b – Bartosz Łasiński;3c – Joanna Stolarczyk, Michał Lisowski, Klaudia Kundera, Weronika Lasek, Oktawian Góral;3d – Magdalena Chołuj;3e – Karol Czajkowski, Maciej Chrzęszczyk;3f – Paulina Titkin;2c – Karolina Kozieł, Katarzyna Niezręcka, Patrycja Stoga, Rafał Iwan.

Zdjęcia:

Paweł OlszackiKlaudia Świeboda


26.09.2014 - Sztafetowe Biegi Przełajowe Chłopców

26 września na stadionie leśnym w Kielcach odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe Chłopców.

Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie: Krzysztof Zmarzlik , Szczepan Król , Mateusz Szumski , Jakub Skrzyniarz, Tomasz Jarząbek, Piotr Ziółkowski , Władysław Łabiński , Igor Ślusarski , Szymon Olczyk , Bartosz Mogielski oraz rezerwowi Wiktor Gałkiewicz, Grzegorz Rynk, Paweł Kaniowski, Mikołaj Woś.

Najlepszy czas w drużynie "Norwida" uzyskał Piotr Ziółkowski z klasy 2B. Niestety mimo walki do końca nie udało się stanąć na podium.


 

29.09.2014 - Przysięga wojskowa naszej absolwentki

29 września pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyła się uroczysta przysięga wojskowa 311 podchorążych. Ojczyźnie ślubowali kandydaci na żołnierzy zawodowych z trzech uczelni wojskowych: Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz Akademii Marynarki Wojennej.

Nasza absolwentka - Aleksandra Salwa - również złożyła uroczystą przysięgę, jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

 


 

30.09.2014 - Zawody lekkoatletyczne

30 września na stadionie lekkoatletycznym w Kielcach odbyły się Drużynowe Lekkoatletyczne Mistrzostwa Kielc Szkół Ponadgimnazjalnych.

W zawodach pod opieką p. Rafała Sękowskiego uczestniczyła szesnastoosobowa reprezentacja "Norwida":

100 m  - Klaudia Daleszak, Aleksandra Jeziorska, Anita Polit, Wiktor Gałkiewicz, Szymon Jarząbek400 m - Patrycja Kołek, Kamila Grabalska, Krzysztof Zmarzlik, Igor Ślusarski800 m - Klaudia Kubicka1500 m - Piotr Ziółkowski, Mikołaj Wośpchnięcie kulą - Mariola Wałek, Szczepan Król skok w dal - Karol Snochowski, Grzegorz RynkNajlepszy występ zaliczyła Mariola Wałek z 2A, która z wynikiem 9,60 m wygrała pchnięcie kulą w swojej grupie wiekowej. Ponadto z dobrej strony zaprezentowali się Piotr Ziółkowski w biegu na 1500 m, Klaudia Kubicka w biegu na 800 m oraz Szczepan Król w pchnięciu kulą.


 

02.10.2014 - NORWID na Małej Lidze Piłki Ręcznej

2 października, po raz jedenasty odbył się Turniej Małej Ligi Piłki Ręcznej, zorganizowany przez Fundację Vive Serce Dzieciom, w którym uczestniczyła reprezentacja NORWIDA wraz z opiekunemp. Andrzejem Krawczyńskim.

Nasza drużyna grała w grupie z II LO Kielce i LO Bogoria.

II Liceum Ogólnokształcące Kielce - Liceum Ogólnokształcące  Bogoria  4:3II Liceum Ogólnokształcące Kielce - III Liceum Ogólnokształcące Kielce 8:1Liceum Ogólnokształcące  Bogoria  - III Liceum Ogólnokształcące Kielce 5:4

Po bardzo zaciętej walce, nasza reprezentacja zajęła 9 miejsce.

 


03.10.2014 -Sztafetowe Biegi Przełajowe Dziewcząt

3 października na stadionie leśnym odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe Dziewcząt.

Reprezentacja "Norwida" wystąpiła w składzie:Katarzyna Szmania, Daria Krzyżanowska, Kamila Grabalska, Natalia Stępień, Olga Domagała, Milena Kwapiszewska, Katarzyna Dobosz, Anna Różycka, Marta Chrobot, Klaudia Kubicka oraz rezerwowe Sandra Stokłosińska i Aleksandra Pękalska.

Najszybciej pobiegła Kamila Grabalska z 3C, która uzyskała czas 3 min 20 s, a nasze dziewczyny zajęły ostatecznie siódme miejsce. Zawody wygrał Ściegienny przed Kopernikiem i Słowackim.


04.10.2014 - Kielce biegają po raz szósty!

4 października, Urząd Miasta Kielce w ramach popularyzacji zdrowego i aktywnego stylu życia zorganizował, już po raz szósty, bieg uliczny pod nazwą "Kielce biegają".

Uczestnicy musieli pokonać dystans 2700 m ulicą Sienkiewicza, alejami parku miejskiego, aleją Jana Pawła II aż do mety pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza. Naszą szkołę reprezentowała czternastoosobowa grupa biegaczy wraz z nauczycielami WF p. Andrzejem Krawczyńskim i p. Rafałem Sękowskim.

Skład reprezentacji: Klaudia Kubicka, Anita Jakubczyk, Natalia Bernacka, Mateusz Pać, Dawid Dziarmaga, Bartłomiej Proboszcz, Wiktor Kruk, Mateusz Szumski, Rafał Kołodziejczyk, Wojciech Kuta,Konrad Kosmala, Szczepan Król.

 


 

09.10.2014 - NORWID  GÓRĄ

Dnia 9.10.2014 pod opieką p. Konrada Luciaka i p. Rafała Sękowskiego we wczesnych godzinach porannych grupa uczniów naszego Liceum wyruszyła z pod szkoły na kolejną edycję marszobiegu terenowego ' Norwid Górą''. Skład drużyny: Kubicka Klaudia , Polit Anita, Majdańska Natalia, Ziółkowski Piotr, Kruk Wiktor, Król Szczepan, Szumski Mateusz, Wąsowicz Jakub, Gałkiewicz Wiktor, Krawczyński Patryk, Woś Mikołaj.

Po dojechaniu na miejsce startu ( Ciekoty - Szklany Dom ), po krótkiej rozgrzewce równo z pierwszym szkolnym dzwonkiem o godzinie 8.00 wyruszyliśmy w trasę. Przy pięknej pogodzie która towarzyszyła nam przez cały dzień pokonywaliśmy kolejne odcinki marszobiegu starając się zrobić to  jak najszybciej. Kolejnymi etapami były : Krajno - Park Miniatur, Św. Katarzyna, Łysica , Kapliczka Św. Mikołaja, Kakonin - Zagroda Chłopska, Rezerwat Jastrzębi Dół, Huta Szklana - Św. Krzyż - Huta Szklana. W zadowalającym ale oczywiście możliwym do poprawienia czasie 4,5 godziny dotarliśmy na szczyt wieży widokowej na Św. Krzyżu gdzie zniewalający widok na całe województwo wynagrodził trudy marszu (cała trasa liczyła 30 km ).

Po chwili refleksji i wyciszenia w Bazylice grupa udała się  na zakończenie imprezy przy ognisku gdzie odbyło się rozdanie pamiątkowych medali i wspólne gratulacje od ''wszystkich dla wszystkich" uczestników za to, że dali radę oraz, że NORWID - znowu był - GÓRĄ...

Autor tekstu: p. Konrad Luciak

 


 

20.10.2014 - Wizytówka z Lublina

Dnia 20 października. tradycyjnie, jak co roku młodzież klas biologiczno - chemicznych (głównie 1e oraz kilka osób z klas 2e i 3e) uczestniczyła pod opieką p. Marty Kurkiewicz oraz p. Anuty Walkiewicz w pokazach doświadczeń na UMCS w Lublinie.Uczniowie mieli okazję obserwować serię doświadczeń z chemii pt."Ciekawa i barwna chemia" oraz z fizyki o różnorodnej tematyce dotyczącej np.: fizyki fal, elektromagnetyzmu,elektrostatyki, sił w ruchu obrotowym. Młodzież z entuzjazmem i zainteresowaniem przyjęła obydwa pokazy z których nabytą wiedzę zapewne efektywnie wykorzystają na zajęciach z tych przedmiotów.

autor tekstu: p. Marta Kurkiewicz

 


23.10.2014 - Debata kandydatów do Samorządu UczniowskiegoDnia 23.10.2014, na długiej przerwie, odbyła się debata kandydatów w wyborach do nowego Samorządu Uczniowskiego.Wzięli w niej udział: Justyna Dereniewicz - kl.1C, Piotr Konopka - kl. 1 A, Mateusz Rumiński - kl. 2 F, Aleksandra Skowron kl. 1 G oraz Zuzanna Toporek z kl. 2 B.

Debata przebiegała w przyjaznej "atmosferze wzajemnego zrozumienia", co widać na załączonych obrazkach.Panowała wyjątkowa zgodność co do pomysłów na zmiany w szkole. Ba, kandydaci często cytowali się nawzajem ... Co za harmonia. Politycy mogliby się wiele od nich nauczyć ...

Debatę poprowadziła opiekunka SU - p. Justyna Kopycińska.

 


20-26.10.2014 - Ogólnopolski Tygodniu Kariery

Jak co roku, nasza szkoła aktywnie wzięła udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery.

Pani Iwona Kruk i Laura Cedro wraz z uczniami Zuzanną Toporek, Pawłem Olszackim i Piotrem Golą udzielały informacji na temat oferowanych przez naszą szkołę profili klas, oraz prowadziły rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi gimnazjalistami.A trzeba przyznać, że przy naszym stoliku, jak co roku, zainteresowanie było największe.

Co to jest Ogólnopolski Tydzień Kariery?

OTK  to działanie inicjowane przez Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego - wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. Działania Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2014 przeprowadzono pod hasłem:

"Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?"

Dla naszej szkoły jest to jedno z haseł przewodnich. Robimy wszystko, by uświadamiać młodym ludziom, jak ważny jest wybór profilu klasy, jak olbrzymi wpływ ma na ich przyszłą ścieżkę kariery zawodowej. Dlatego wszędzie gdzie możemy dotrzeć z naszą misją, tam zawsze jesteśmy. Dlatego podczas OTK również nie mogło nas zabraknąć.

 


25-26.10.2014 - Gratulacje dla Magdy Chołuj

W dniach 25-26.10.2014, w Bydgoszczy, odbył się poprzedzony licznymi eliminacjami strefowymi finał Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Solo Tutti".

W finale tym miasto Kielce reprezentowała Magdalena Chołuj uczennica klasy III D.

Piosenką z repertuaru Jessi J. Magda wyśpiewała III nagrodę.


 

29.10.2014 - Wygrana siatkarzy

Na rozpoczęcie siatkarskiego sezonu nasi chłopcy wygrali z drużyną z Piłsudskiego 2:1. Po nieudanym i przegranym pierwszym secie nasi siatkarze wzięli się do roboty i zrobili to co do nich należało czyli wyraźnie wygrali drugi set a później tie break.

Podopieczni p. Rafała Sękowskiego mają do rozegrania w grupie jeszcze trzy mecze, a awans otrzymują dwa najlepsze zespoły.Trzymajcie więc kciuki za Naszych!

Chłopcy wystąpili w składzie:Szymon Łącki, Szczepan Król, Szymon Jarząbek, Kamil Świszczorowski, Dawid Koza, Rafał Kołodziejczyk, Tomasz Perlak, Igor Ślusarski, Paweł Rylski, Grzegorz Rynk.

 


30.10.2014 - Światowy Dzień Spódnicy

Światowy Dzień Spódnicy stał się już Naszą szkolną tradycją…

Wiele dziewczyn, po raz pierwszy od dawna, pozwoliło swoim kończynom wyzwolić się z uścisku nogawek spodni. Panowie – blisko spokrewnieni ze szkockimi góralami – powrócili do źródeł, przywdziewając różnego gatunku i kroju „kilty”. Wszyscy fani spódnic uniknęli nagłego przepytywania przy tablicy! Nieliczne, „nieospódnicowane” jednostki bladły z zazdrości.

Najważniejsza jednak była świetna zabawa.


01.11.2014 - „Norwid” na rzecz ratowania zabytków

Już od kilku lat nasze liceum uczestniczy w kweście na kieleckich nekropoliach. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, a cel, jaki jej przyświeca, to konserwacja najcenniejszych pomników nagrobnych w Kielcach i we Lwowie - na cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim oraz pomoc Polakom na Kresach.

W tym roku kwestowaliśmy na Cmentarzu Starym – 31 października oraz na Cmentarzu Nowym – 1 listopada.W zbiórce pieniędzy brała udział zarówno młodzież, jak i nauczyciele naszej szkoły.          

Na szczególną pochwałę zasługują następujący uczniowie: Magdalena Paluch i Adrianna Pawlik z klasy I b, Paulina Metryka i Aleksandra Kurtyka  z klasy I g, Kacper Staszewski i Szymon Uba z klasy II d, Piotr Gołąbek i Filip Grabosz z klasy II e oraz Ewa Skowron i Izabella Opara z klasy III b.

Grono pedagogiczne reprezentowali natomiast: Dorota Leśniak, Anna  Osman – Panek, Edyta Kolus, Monika Kowalczyk, Anna Bąblewska – Pastuszko, Piotr Dąbrowski, Elżbieta Pruchnicka oraz Krzysztof Tomczyk. 


 

 03.11.2014 - Święto HALLOWEEN

Święto Halloween na dobre zagościło w kulturze popularnej wielu krajów. A że u nas w szkole każda okazja do zabawy jest dobra, postanowiliśmy przyłączyć się do międzynarodowej maskarady.W zeszłym roku mieliśmy okazję wziąć udział w quizie, sprawdzającym naszą wiedzę o pochodzeniu i tradycji święta Halloween (i to po angielsku!). Okazało się, że w teorii jesteśmy świetni. Przyszedł więc czas na praktykę, czyli…Halloween Party w Norwidzie! Panie Profesor Katarzyna Kobiec i Aleksandra Wojda, przy nieocenionej pomocy klasy 3A, zorganizowały dla nas tradycyjne zabawy Halloween’owe.*Bobbing for apples – łowiliśmy jabłka z miednic wypełnionych wodą, oczywiście nie używając rąk, wyłącznie przy pomocy ust. Nawet niektóre dziewczyny poświęciły swój makijaż. Ale czego nie robi się dla pysznego jabłka i strrrasznie pysznej muffinki, która czekała na zwycięzcę każdej konkurencji…* Apples on a string – zabawa stara jak świat, a ile przy niej radochy! Jabłko wisi na sznurku, a ty masz je zjeść bez użycia rąk. Uczniowie Norwida są sprytni i zaraz odkryli, że w parze łatwiej. * Pumpkin golf – próbowaliśmy trafić piłeczką do wydrążonej dyni. Za kij golfowy posłużyła nam nasza szkolna miotła do zamiatania podwórka. Niektórzy próbowali na niej odlecieć, ale chyba Norwid pomylił im się z Hogwartem. * Call me mummy – konkurencja dla par. Trzeba było z kolegi lub koleżanki zrobić mumię przy użyciu papieru toaletowego z Biedronki i to szybciej, niż druga para. Podczas imprezy można było również zrobić sobie „selfie” i przesłać na fanpage Norwida, aby wziąć udział w konkursie na najciekawszą Halloween’ową stylizację. Najwięcej głosów otrzymało zdjęcie, na którym widzimy „nieco nadgryzione zębem czasu” uczennice klasy 2G: Sarę Al-Kantar i Sylwię Susło. Dziewczynom gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród - niespodzianek do p. Katarzyny Kobiec i p. Aleksandry Wojdy. Wszystkim dziękujemy za dobrą zabawę, bo właśnie o to chodzi w święcie Halloween.

 


 03.11.2014 - Wygrana siatkarek!

W meczu drugiej kolejki fazy grupowej o Mistrzostwo Kielc w Piłce Siatkowej, dziewczęta z Norwida bez większego problemu pokonały drużynę z Gastronomika 2:0.

Najlepszą zawodniczką meczu była Katarzyna Kozieł z klasy 2c, która zdobywała punkty z ataku i z zagrywki, a w obronie była bezbłędna.

Podopieczne pana Rafała Sękowskiego mają na swoim koncie jedną porażkę i jedno zwycięstwo. Aby awansować do fazy finałowej dziewczęta nie mogą już sobie pozwolić na przegraną.

Skład reprezentacji: Katarzyna Kozieł, Kamila Latała, Edyta Szymkiewicz, Katarzyna Pustuła, Dominika Siudak, Weronika Kudła, Paulina Ostrowska.


09.11.2014 - VII Bieg Niepodległości

Ponad 700 osób stanęło na starcie VII Biegu Niepodległości o puchar Wojewody Świętokrzyskiego.Biegacze mieli do pokonania 10 km ulicami Kielc.

Naszą szkołę reprezentowali uczeń Dawid Dziarmaga (czas 45 min.) oraz nauczyciele WF p. Rafał Sękowski (czas 49 min.) i p. Konrad Luciak (czas 52 min.).


 

11.11.2014 - 96 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W 96 rocznicę odzyskania niepodległości w Bazylice Katedralnej w Kielcach biskup Kazimierz Ryczan odprawił uroczystą mszę świętą w Intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Plac Wolności pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystościach Święta Niepodległości III LO im. C. K. Norwida reprezentował poczet sztandarowy szkoły w składzie: Aleksandra Zatorska, Agata Szwed oraz Mateusz Szumski wraz z opiekunem p. Rafałem Sękowskim.


 

14.11.2014 -"CZAS DZIADÓW" W "NORWIDZIE"

14 listopada 2014 w trzech odsłonach - o godzinie 9:40, 11:30 i 17:00 - odbyły się w naszej szkole pokazy spektaklu pod tytułem "Czas Dziadów" przygotowanego w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości przez Grupę Teatralną NOSTRESS prowadzoną przez prof. Krzysztofa Arendarskiego. Dwa pierwsze przedstawienia mieli okazję obejrzeć uczniowie klas pierwszych i drugich wraz z nauczycielami, zaś spektakl wieczorny przeznaczony był dla zaproszonych gości - absolwentów, rodziców oraz wszystkich, którzy przed południem nie mogli zawitać  do naszego teatru, a mieli ochotę zobaczyć widowisko  łączące w sobie patriotyczną refleksję właściwą obchodom kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości z tradycyjną nastrojowością przedchrześcijańskiego obrzędu znanego głównie z dramatu Adama Mickiewicza. Koncepcja ta zrodziła się z zadumy nad współczesną polską rzeczywistością, którą w sztuce zestawiono z marzeniami polskich wieszczów o kraju niepodległym. Na scenie - w obecności postaci Polski i Niepodległości i na wezwania Guślarza - pojawiały się kolejno duchy Mickiewicza, Słowackiego, Norwida i Wyspiańskiego, które prowadziły prowokowane przez Chór dialogi z przedstawicielami dzisiejszej młodzieży. W wypowiedzi poetów wpleciono wyjątki z ich  dzieł, kwestie wypowiadane przez młodzież zawierały natomiast fragmenty tekstów współczesnych piosenek  takich wykonawców, jak: KULT, HAPPYSAD, T. LOVE, STRACHY NA LACHY, LESZEK WÓJTOWICZ,  GRZEGORZ TOMCZAK. Partie dialogowe urozmaicone zostały utworem wokalno – muzycznym wykonanym przez Paulinę Titkin, której akompaniował na gitarze Konrad Kosmala.Choć spektakl miał swoją premierę cztery lata temu, to w tym roku Grupa Teatralna NOSTRESS postanowiła przypomnieć go publiczności w nieco zmodyfikowanej wersji. Obsadę aktorską stanowili uczniowie naszej szkoły: Karolina Kozieł, Aleksandra Zatorska, Paweł Kosowski, Mateusz Rumiński, Wojciech Kuta, Konrad Kosmala, Mariusz Karyś,  Karolina Adamiec, Damian Pacholec, Aleksandra Fura, Paweł Olszacki, Patrycja Moćko, Agata Szwed, Justyna Dereniewicz, Patrycja Pacholec, Paulina Titkin, Agata Krzemińska oraz Maciej Bieliński - uczeń Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.Realizacją dźwięku zajęła się Alicja Radziejewska, zaś realizacją oświetlenia - Krzysztof Arendarski.Za dokumentację fotograficzną i filmową całego przedsięwzięcia odpowiedzialni byli: Paulina Błach, Paweł Olszacki i Paweł Siłakiewicz.Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest szef Grupy Teatralnej NOSTRESS - prof. Krzysztof Arendarski, który opracował także projekt nowej scenografii przemieniającej salę gimnastyczną w przestrzeń prawdziwie teatralną. Zakup elementów scenografii oraz rekwizytów był możliwy dzięki składce przeprowadzonej wśród członków Grupy Teatralnej Nostress będących uczniami i absolwentami naszej szkoły, swoje trzy grosze dorzucił także oczywiście szef teatru. Dzięki temu nasza grupa teatralna zyskała nowe możliwości inscenizacyjne także na spektakle realizowane w przyszłości.   Materiał, który  posłużył na wyciemnienie sali gimnastycznej został zakupiony ze środków przekazanych Grupie przez szkołę. Samo wykonanie oraz montaż przestrzeni scenicznej pochłonęły kilkadziesiąt godzin ciężkiej i żmudnej pracy, w którą zaangażowali się nie tylko członkowie teatru, ale także ludzie z nim niezwiązani. Podziękowania należą się tu przede wszystkim panom: Januszowi Barańskiemu, Robertowi Doboszowi, Mariuszowi Janikowi, prof. Andrzejowi Krawczyńskiemu (jednemu z nauczycieli wychowania fizycznego), a także pani prof. Marii Kalecie (nauczycielce religii)  i uczennicom klasy II B: Martynie Klimek, Karolinie Kopacz i Aleksandrze Salwie.Na wyrazy wdzięczności zasłużyli także przedstawiciele firm:  Geocover  - pani Anna Łuczak oraz MusicExpress - pan Przemysław Ganc, którzy wykazali się wobec nas niezwykłą życzliwością, uczynnością i cierpliwością.Grupa Teatralna Nostress pragnie też oczywiście serdecznie podziękować nie tylko wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia spektaklu, ale także tym, którzy przybyli by go obejrzeć.

Zapraszamy na naszą stronę:

Znajdziecie tam wszelkie informacje o nas, artykuły, galerie zdjęć i linki do materiałów filmowych na kanale YouTube.

 


15-16.11.2014 - FESTIWAL PIOSENKI WOJSKOWEJ

15 i 16 listopada 2014 odbył się w Kielcach II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Wojskowej "Żołnierska Nuta" organizowany przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych pod patronatem pani Minister Beaty Oczkowicz. Z roku na rok wykonawcy prezentują coraz wyższy poziom, więc jury festiwalu miało duży problem z wytypowaniem najlepszych spośród wokalistów. W tegorocznym festiwalu brali również udział nasi uczniowie: Karol Czajkowski, Maciek Chrzęszczyk (kl.3 e) i Magda Chołuj (kl.3 d), która zdobyła wyróżnienie oraz szczery zachwyt festiwalowej  publiczności.

Gratulujemy! 

 


 

22.11.2014 - VII Ogólnopolski Hoffer Superhit Festiwal

W dniu 22.11.2014 odbył się w Działdowie VII Ogólnopolski Hoffer Superhit Festiwal. Jak co roku festiwal ten organizowany jest z wielkim rozmachem więc każdy młody wokalista wręcz marzy o zakwalifikowaniu się do udziału w tym festiwalu do którego nie łatwo jest się dostać z uwagi na ogromną ilość chętnych. Tak było również i w tym roku. W jury festiwalowym zasiadły wspaniałe polskie wokalistki: Maria Sadowska, Ania Dąbrowska i Halinka Młynkowa. Oceniały wykonania ponad trzydziestu wspaniałych młodych wokalistów z całej Polski. Zadanie miały szalenie trudne gdyż poziom wykonań był (jak same się wyraziły) "kosmicznie" wysoki.Do udziału w festiwalu zgłosiła się również nasza uczennica Magdalena Chołuj z klasy III D i nie tylko z powodzeniem przebrnęła wstępne eliminacje kwalifikując się do udziału w konkursie, ale zdobyła II miejsce w kategorii 13-18 lat i wielkie słowa uznania z ust Ani Dąbrowskiej i Marii Sadowskiej które  były jeszcze cenniejsze niż zdobyta nagroda. Na zakończenie tego wspaniałego dnia gospodarze festiwalu zaprosili znany na świecie zespół Boney M który zagrał wspaniały koncert dla zgromadzonej w hali olbrzymiej ilości publicznośći.

 


 

24.11.2014 - Puchar Kielc w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

Po raz kolejny uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych zgromadzili się w hali naszego liceum był wyłonić najsilniejszego ucznia z Kielc. Do rywalizacji przystąpiło 25 zawodników z ośmiu kieleckich szkół. Norwida reprezentowali: Piotr Gola, Szczepan Król, Kamil Dętka oraz Maciej Milcarz. Ten ostatni potwierdził swoją wysoką formę i zajął wysokie czwarte miejsce, tuż za podium. Jest to najlepszy rezultat zawodnika z Norwida w historii zawodów w wyciskaniu sztangi. Jednak już w marcu Maciek będzie miał okazję do poprawienia swojego wyniku przy okazji Mistrzostw Województwa. Prawidłowego przebiegu rywalizacji pilnował p. Rafał Sękowski, nauczyciel wf naszego liceum i jednocześnie sędzia drugiej klasy w trójboju siłowym. Poniżej przedstawiamy wyniki zawodów.

1 miejsce Michał Miśta - ZSE nr 2 - 145 kg (78,4 kg)

2 miejsce Karol Piecyk - ZDZ - 155 kg(waga 101,6 kg)

3 miejsce Jarosław Liwiński - ZSE nr 2 - 130 kg (81,7 kg)

4 miejsce Maciej Milcarz - III LO - 130 kg (waga 80 kg)

5 miejsce Sebastian Kos - Elektryk - 102,5 kg (waga 62,4 kg)

6 miejsce Mateusz Ząbek - ZSE nr 2 - 125 kg (waga 82,5)

7 miejsce Patryk Snochowski - Elektryk - 130 kg (waga 92,4)

8 miejsce Sebastian Piwko - Elektryk - 120 kg (waga 80,7 kg)

9 miejsce Jarosław Zielonka - Mechanik - 107,5 kg (waga 71,3)

10 miejsce Kasjan Różycki - Informatyk - 112,5 kg (waga 82,4)

 


 24.11.2014  - WARSZTATY JĘZYKA NIEMIECKIEGO

W poniedziałek 24 listopada uczniowie III LO wzięli udział w warsztatach języka niemickiego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Celem spotkania było zapoznanie się z ofertą edukacyjną Instytutu Filologii Germańskiej uczelni, a przede wszystkim sprawdzeniene  umiejętności z zakresu języka niemieckiego naszych uczniów. Po krótkiej prezentacji przeprowadzonej przez panią dr Donatę Wójcik w auli uniwersytetu, mieliśmy przyjemość obejrzeć ekranizację bajki „Kopciuszek”, oczywiście w wersji niemieckojęzycznej. Następnie, tą samą bajkę obejrzeliśmy ale w wersji „na żywo”, przygotowaną przez studentów filologii germańskiej. „Kopciuszek nowocześnie” był niepowtarzalnym kontrastem w stosunku do wersji filmowej. Co warte podkreślenia, w przedstawieniu aktywnie uczestniczyła widownia, w tym nasi przedstawiciele.

Poniżej znajdziecie fotorelację z tego wydarzenia.

 


 26.11.2014  - Puchar Kielc w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

Po raz kolejny uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych zgromadzili się w hali naszego liceum był wyłonić najsilniejszego ucznia z Kielc. Do rywalizacji przystąpiło 25 zawodników z ośmiu kieleckich szkół. Norwida reprezentowali: Piotr Gola, Szczepan Król, Kamil Dętka oraz Maciej Milcarz. Ten ostatni potwierdził swoją wysoką formę i zajął wysokie czwarte miejsce, tuż za podium. Jest to najlepszy rezultat zawodnika z Norwida w historii zawodów w wyciskaniu sztangi. Jednak już w marcu Maciek będzie miał okazję do poprawienia swojego wyniku przy okazji Mistrzostw Województwa. Prawidłowego przebiegu rywalizacji pilnował p. Rafał Sękowski, nauczyciel wf naszego liceum i jednocześnie sędzia drugiej klasy w trójboju siłowym. Poniżej przedstawiamy wyniki zawodów.

1 miejsce Michał Miśta - ZSE nr 2 - 145 kg (78,4 kg)

2 miejsce Karol Piecyk - ZDZ - 155 kg(waga 101,6 kg)

3 miejsce Jarosław Liwiński - ZSE nr 2 - 130 kg (81,7 kg)

4 miejsce Maciej Milcarz - III LO - 130 kg (waga 80 kg)

5 miejsce Sebastian Kos - Elektryk - 102,5 kg (waga 62,4 kg)

6 miejsce Mateusz Ząbek - ZSE nr 2 - 125 kg (waga 82,5)

7 miejsce Patryk Snochowski - Elektryk - 130 kg (waga 92,4)

8 miejsce Sebastian Piwko - Elektryk - 120 kg (waga 80,7 kg)

9 miejsce Jarosław Zielonka - Mechanik - 107,5 kg (waga 71,3)

10 miejsce Kasjan Różycki - Informatyk - 112,5 kg (waga 82,4)

 


28.11.2014  - ELIMINACJE DO WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POEZJI W JĘZYKU ANGIELSKIM

28 listopada 2014 roku odbyły się szkolne eliminacje do WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POEZJI W JĘZYKU ANGIELSKIM. Uczniowie recytowali wiersze znanych angielskich i amerykańskich poetów, faworytem naszych uczniów okazał się być William Blake, gdyż jego twórczość przedstawiana była najczęściej.

Komisja w składzie Aleksandra Wojda, Monika Hyb oraz Katarzyna Kobiec jednogłośnie podjęła decyzję o przyznaniu miejsc:

I miejsce Michał Kania, klasa 3a, The garden of love W.Blake – nauczyciel prowadzący Aleksandra Wojda

II miejsce Marcin Cieniek, klasa 2f, A poison tree W. Blake – nauczyciel prowadzący Joanna Kwiecień

III miejsce Bartłomiej Kotarski, klasa 3a, The sick rose W. Blake – nauczyciel prowadzący Aleksandra Wojda

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.Będą oni reprezentować szkołę 11 grudnia 2014 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.


28.11.2014  - IX Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej

28 listopada w Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbył się IX Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej. Organizatorem imprezy było I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki z Buska-Zdroju. W konkursie wzięło udział wielu uzdolnionych artystów ze szkół z całego województwa. Nasze liceum reprezentowały trzy uczennice, które zaśpiewały następujące utwory: Magdalena Chołuj (klasa III d) „Jednego serca” (autor tekstu: Adam Asnyk, muzyka: Czesław Niemen);Natalia Kopycińska (klasa I) „Cyrk nocą” (tekst: Agnieszka Osiecka, muzyka Seweryn Krajewski);Wiktoria Mięsiak (klasa I) „Nie widzę ciebie w swych marzeniach” (tekst: Leszek Moczulski, muzyka Andrzej Zieliński).

Zwyciężczynią przeglądu została uczennica naszego liceum, Magdalena Chołuj, doceniono również występ Wiktorii Mięsiak,  która zajęła 3 miejsce.

Gratulujemy!!!

 


28.11.2014  - "POLICJA"

W dniu 28 listopada grupa uczniów naszego liceum pod opieką p.Elżbiety Pruchnickiej i p. Joanny Kwiecień zaprezentowała w Gimnazjum nr 7 w Kielcach spektakl teatralny „Policja” S. Mrożka w adaptacji p. Agaty Jedynak.Występ ten zapoczątkował cykl promocji naszego liceum po gimnazjach województwa.


02.12.2014  - Wizyta w ośrodku wsparcia dla osób obciążonych chorobą Alzheimera

W dniu 2.12.2014 roku klasa I A odwiedziła ośrodek wsparcia dla osób obciążonych chorobą Alzheimera. Wystawiła przedstawienie w reżyserii Klaudii Daleszak pt.: „Dziewczynka która uwierzyła”. Spektakl opowiada o dziewczynce (Amelii), która nie wierzy  św. Mikołaja. Odwiedzają ją Elfy by zaprowadzić ją do miasteczka. Chcą udowodnić jej że Mikołaj istnieje naprawdę. Gdy już dotarli do wioski, elfy oprowadzają Amelię po miasteczku. Dziewczynka spotyka renifery oraz Śnieżynki które wzruszają ją swoim śpiewem. Po dotarciu do fabryki zabawek i zabawie z elfami Amelia poznaje Panią Mikołajową, która prowadzi ja do Św. Mikołaja. Dziewczynka po rozmowie z nim prosi tylko o jeden prezent – wspólne zdjęcie. Po spełnieniu prośby wszyscy rozjadają prezenty.Możliwość porozmawiania z nimi uświadomiła nam, że są to osoby bardzo przyjazne i wrażliwe. Radość na twarzach tych osób była bezcenna. Nikt z nas nie spodziewał się, że są to tacy wspaniali ludzie. Niektórym z nas łza płynęła po policzku na widok uśmiechu tych ludzi. Ucieszyli się z odwiedzin. Na pewno zobaczą nas jeszcze nie jeden raz. 

 


12 16 I


05.12.2014 - Wyjazd do Londynu...

06.12.2014  - Pierwszy Dzień w Londynie...

Przeprawa promem do Dover/ Tower od London i Tower Bridge/ the City/ St. Paul's Cathedral.W Londynie powitało nas takie słońce, że myślałyśmy, że jesteśmy w Hiszpanii. Po całym dniu zwiedzania, co odważniejsze jednostki (na czele z pozbawionymi lęku wysokości teacher'sami. wdrapały się na szczyt St. Paul's Cathedral) , aby podziwiać naprawdę niesamowity zachód słońca i panoramę miasta... Nasze dziewczyny zdążyły się też zapoznać z tłumem Mikołajów biorących udział w ulicznym biegu. Bardzo chętnie pozowali do zdjęć mając rzadką okazję porozmawiania z pięknymi dziewczynami.

07.12.2014  - Drugi Dzień w Londynie...

Dzień drugi: Muzeum Figur Woskowych /British Museum/ Shopping time/ Oxford Street/ Soho/ Regent's Street/ Picadilly Circus. Figury woskowe stopniały dziś od błysków naszych fleszy. Żadna gwiazda, ani polityk nie mogli się czuć bezpieczni pod obstrzałem naszych apartów! Ogromu i bogactw British Museum nie jest w stanie oddać żaden opis- to trzeba zobaczyć na własne oczy ... Spacer ulicami Londynu wśród przedświątecznych dekoracji? Rewelacja... Nie czujemy nóg , ale wrażenia niesamowite. Zakupy? Wyglądamy jak stado wielbłądów.

 

08.12.2014  - Trzeci Dzień w Londynie...

Dzień trzeci: Buckingham Pałace/ St. James's Park/ Westminster/ Houses of Parliament/ Museum of Natural History/ Science Museum.  Londyn, Londyn ... Ciągle jesteśmy w szoku, bo znów świeci słońce, zero deszczu czy mgły. Buckingham Palace - co prawda herbatki z królową nie pijemy, ale za to zajadamy gofry z wiewiórkami w jej parku. Big Ben z godnością pozuje do setki zdjęć ze wszelkich możliwych ujęć, podobnie jak niesamowite eksponaty w Muzeum Historii Naturalnej. Podróż do pulsującego jądra ziemi i doświadczenie jej trzęsienia są super, ale nic nie dorówna cudowi załapania wi-fi w jednym z korytarzy muzeum. 

09.12.2014  - Czwarty Dzień w Londynie...

London Eye/ rejs po Tamizie/ obserwatorium w Greenwich.  Londyński transport publiczny? Nic przyjemnego - dzikie tłumy ludzi, zgiełk i nieadekwatna do usługi cena... Całe szczęście pogoda wciąż super, wymarzona wręcz na podziwianie Londynu z wysokości London Eye . Jesteśmy wszystkie razem w jednej "kapsułce", zdjęcia wyjdą naprawdę fajne... W najwyższym punkcie rozlega się "sto lat" dla Dominiki - urodziny życia! Podczas rejsu fale Tamizy tak przyjemnie nas kołyszą, że "trójka z 1g" zapada w sen... W Greenwich o spaniu nie ma mowy. Stajemy okrakiem na obu półkulach ziemi i obserwujemy zbliżające się znaczne pogorszenie pogody w GB (fakt, rano w TV mówili o nadchodzących huraganach) ... No cóż, bardzo dobry moment, przecież MY wyjeżdżamy ... 

 


10.12.2014 - Europejski Dzień Prawnika w III LO

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Prawnika, młodzież naszego liceum wzięła udział w projekcie edukacyjnym. Europejski Dzień Prawnika jest obchodzony 10 grudnia, ma promować wartości wymiaru sprawiedliwości, zawodu prawnika jako obrońcy praw człowieka i wspierać budowę społeczeństwa obywatelskiego. W tym dniu uczniowie klasy prawniczej (2C), uczestniczyli w lekcji prowadzonej przez radcę prawnego Pana Maksymiliana Ślusarczyka z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach. Przybliżył on młodzieży podstawowe wiadomości o gałęziach prawa, państwie demokratycznym, zawodach prawniczych, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z zagwarantowaniem prawa do prywatności, ochroną tajemnicy zawodowej, zdolnością do czynności prawnych, zakupami w Internecie, odstąpieniem od umowy, obroną konieczną i przekroczeniem obrony koniecznej.

Autor teksu: p. Ewa Kolus


11.12.2014 - III LO dołączyło do grona Salonowców...

Dnia 11 grudnia odbyło się kolejne spotkanie "Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek", w którym po raz pierwszy uczestniczył dyrektor szkoły p. Rafał Nowak na zaproszenie Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

 

 


11.12.2014 - Świąteczny Turniej Gier Sportowych

 Dnia 11 grudnia odbył się Świąteczny Turniej Gier Sportowych, zorganizowany przez nauczycieli WF.

Harmonogram dnia wyglądał następująco:

- mecze piłki nożnej 6 najlepszych drużych, z których 4 awansowały do finału,   który odbędzie się w styczniu 2015 roku

- mecze piłki koszykowej dziewcząt

- mecze piłki koszykowej chłopców

- mecz piłki koszykowej reprezentacji nauczycieli i uczniów (wygrali oczywiście nauczyciele...)

- mecze piłki siatkowej dziewcząt

- mecze piłki siatkowej chłopców

Turniej przebiegał w miłej i sympatycznej atmosferze, gry odbywały się wg zasad fair play.

Nagrodami były słodycze oraz, co najważniejsze, sam udział w turnieju...

 


11.12.2014 - VI Świętokrzyski Konkurs Poezji w Języku Angielskim

W czwartek 11 grudnia o godzinie 10.00 odbył się VI Świętokrzyski Konkurs Poezji w Języku Angielskim dla szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs miał miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Organizatorami byli Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wydawnictwo Pearson Longman. Wzięło w nim udział trzech uczniów „Norwida”: Marcin Cieniek (3F), Michał Kania (3A) i Bartłomiej Kotarski (3A). Chłopcy zaprezentowali twórczość poetów, takich jak William Blake, William Shakespeare, czy Caroline Southney. Do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem p. Joanny Kwiecień (Marcin Cieniek) i p. Aleksandry Wojdy (Michał Kania i Bartek Kotarski). Konkurencja była niemała, ale Bartkowi Kotarskiemu udało się zdobyć wyróżnienie za brawurowe wykonanie piosenki, którą sam napisał do tekstu wiersza „Sick Rose” Williama Blake’a. Gratulujemy całej trójce, bo konkurs był nie lada wyzwaniem. Recytowanie poezji jest trudne samo w sobie, a co dopiero po angielsku…


13.12.2014 - II Wojewódzki Konkurs Plastyczny

Uczennica naszej szkoły, Agnieszka Reczyńska, z klasy 1g wzięła udział i zajęła III miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Dla Nieprofesjonalistów "Pasja" w kategorii wiekowej "Młodzież".

8 grudnia miało miejsce rozwiązanie konkursu, a 13 grudnia wręczenie dyplomów.

Agnieszka wykonała pracę zatytułowaną "Sen na jawie".I miejsce zajęła Kinga Niedbała "Serce do muzyki", II miejsce - Maria Grabowska "Lotnik".

Serdecznie gratulujemy.

autor tekstu: p. Agnieszka Bagińska-Juszczak



11.01.2015 - WOŚP 2015

11 stycznia odbył się 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku 37 wolontariuszy z naszej szkoły zbierało na terenie Kielc i w okolicach - uzyskaliśmy dokładnie 6714,31 zł

Za wsparcie serdecznie dziękujemy!

Wszystkich (nie tylko wolontariuszy) zapraszamy jutro o godzinie 11.15 do sali obok pokoju nauczycielskiego na rozdanie rozliczeń i podziękowań!P. Monika Hyb kolejny raz zaangażowała się swoim sercem w akcję, załatwiła formalności - otrzymaliśmy puszki, identyfikatory i sprawnie w niedzielę o godzinie 17 wszystko przeliczyliśmy za co bardzo dziękujemy! Dziękujemy także portalowi Nasze Kielce za zrobienie zdjęć wielu wolontariuszom właśnie z naszej szkoły.

Autor tekstu: Mateusz Rumiński


15.01.2015 - IE NA LODOWISKU...

15 stycznia klasa I E w ramach lekcji wychowania fizycznego udała się wraz z p. Rafałem Sękowskim na lodowisko przy SP 25 w Kielcach.

 


16.01.2015 - Uczniowie z Norwida w Gimnazjum nr 8

W dniu 16 stycznia uczniowie naszego liceum: Agata Feliszek II e, Kamila Zagórska I a, Rafał Sochacki II e, Sebastian Kręgiel II d, Kacper Staszewski II d ponownie zaprezentowali dramat Sławomira Mrożka „Policja”. Spektakl został przygotowany pod opieką p. Elżbiety Pruchnickiej, p. Joanny Kwiecień i p. Agaty Jedynak. Tym razem w ramach promocji szkoły sztuka została wystawiona w Gimnazjum nr 8 w Kielcach i spotkała się z ogromnym uznaniem tamtejszej młodzieży. Szczególnie do gustu przypadła publiczności postać Więźnia/Adiutanta, w którą wcielił się Rafał Sochacki oraz despotyczna Pani Naczelnik – Agata Feliszek.

Celem wyjazdów jest zapoznanie młodzieży gimnazjalnej z ofertą edukacyjną naszego liceum oraz przedstawienie go jako miejsca, gdzie można rozwijać swoje talenty.


17-18.01.2015 - XII Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek

17.01-18.01 odbył się XII Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek w Małogoszczy.

W konkursie udział wzięło 65 uczestników w tym również nasza uczennica Magdalena Chołuj. 

Jurorzy podkreślali wysoki poziom wykonań konkursowych. Tym bardziej cieszy fakt że I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zdobyła właśnie Magda.


04.02.2015 -  Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora III LO

W dniu 4 lutego 2015, odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora III LO.

Po rozegraniu na hali sportowej fazy grupowej do finału awansowały zespoły klas: 3a, 3b, 2b i 2e.

Gry odbywały się systemem "każdy z każdym", 2x15 minut.

Dodatkową atrakcją było zaśnieżone boisko, dobra muzyka i ciepłe bułeczki z gorącą herbatą.

I miejsce i Puchar Dyrektora III LO zdobyła klasa 2b, która wygrała kolejno z klasami 2e (5:1), 3a (5:3) i 3b (3:2).II miejsce - klasa 3a, III miejsce - klasa 3b i IV miejsce - klasa 2e.

Najlepszym zawodnikiem został Jakub Skrzyniarz - 2bNajlepszym bramkarzem - Krzysztof Zmarzlik - 3aNajlepszym strzelcem - Dawid Koza - 3a

Wyróżniającymi się zawodnikami w swoich klasach byli:

3a - Mikołaj Ziental, 3b - Michał Dziedzic, 2b - Michał Zając i 2e - Piotr Gołąbek.

Turniej przebiegał w bardzo przyjemnej atmosferze i duchu fair play.


07.02.2015 - 38 Olimpiada z Języka Niemieckiego

W sobotę 07.02.2015 w Krakowie odbył się etap okręgowy 38 Olimpiady z Języka Niemieckiego.

Do testu przystąpiło około 70 uczniów z  województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Naszą szkołę dumnie reprezentowała uczennica klasy 3e Patrycja Dulnik i choć nie  dotarła do finału,to i tak należą się jej ogromne gratulacje i podziękowania za trud, jaki włożyła w przygotowanie się do tego egzaminu.

Vielen Dank Patrycja und Kopf hoch!


 

09.02.2015 -  "POLICJA" w Gimnazjum nr 10

W dniu 9 lutego w ramach promocji naszego liceum grupa uczniów zaprezentowała w Gimnazjum nr 10 w Kielcach spektakl pt.: „Policja” S. Mrożka. Uczniowie odwiedzili szkołę pod opieką p. Elżbiety Pruchnickiej i p. Agaty Jedynak. Po obejrzeniu spektaklu gimnazjaliści zapoznali się z ofertą edukacyjną naszego liceum.

W sztuce wystąpili:

Naczelnik Policji - Agata Feliszek  II eWięzień/Adiutant – Rafał Sochacki II eZastępca Naczelnika – Katarzyna Bożęcka II eSierżant – Kamila Zagórska I aGenerał – Sebastian Kręgiel  II d


11.02.2015 - "POLICJA" w Gimnazjum nr 6

W dniu 11 lutego uczniowie naszego liceum pod opieką p. Agaty Jedynak i p. Zdzisława Śpiechowicza ponownie wyruszyli na „podbój” kieleckich gimnazjów. Tym razem w ramach promocji szkoły spektakl „Policja” S. Mrożka został wystawiony w Gimnazjum nr 6 w Kielcach. Występ spotkał się z ogromnym uznaniem tamtejszej młodzieży oraz grona pedagogicznego. Życzliwe przyjęcie gości z „Norwida” sprawiło, że młodzi artyści poczuli się jak prawdziwi aktorzy na scenie. Publiczności najbardziej spodobała się postać grana przez Rafała Sochackiego z klasy II e - Więźnia / Adiutanta oraz Generała, w którą wcielił się Sebastian Kręgiel z klasy II d.

W sztuce wystąpili:

Naczelnik Policji - Agata Feliszek  II eWięzień/Adiutant – Rafał Sochacki II eZastępca Naczelnika – Katarzyna Bożęcka II eSierżant – Kamila Zagórska I aGenerał – Sebastian Kręgiel  II d


 

11.02.2015 - WARSZTATY FIZYCZNE NA UJK

11.02 2015 klasa 3a pod opieką wychowawcy p. Jadwigi Semaniak uczestniczyła w warsztatach fizycznych w Instytucie Fizyki UJK.

Uczniowie zapoznali się z doświadczeniami z zakresu elektryczności, magnetyzmui elektromagnetyzmu, które przygotował pracownik Instytutu Fizyki mgr Andrzej Drogosz. Doświadczenia zobrazowały wiadomości i umiejętności nabyte podczas lekcji fizyki w szkole.

Po części doświadczalnej była okazja żeby obejrzeć zimowe niebo nad Kielcami w Obserwatorium Astronomicznym IF UJK.


Piłka nożna dziewcząt

W lutym rywalizowały nasze piłkarki nożne. Niestety pomimo dobrej postawy nie udało się im awansować do grupy finałowej i ostatecznie zajęły 3 miejsce w grupie.

Podopieczne pana Rafała Sękowskiego przegrały 0:1 z X LO, 1:5 z V LO oraz wygrały 2:0 z VII LO.

Dziewczęta wystąpiły w składzie:

Mariola WałekAgata DruzicKatarzyna SzmaniaDaria KrzyżanowskaAleksandra PółkoszekDominika BieniekKlaudia KrążekWioletta IwanAnna MrozińskaKarolina FaszczewskaJulita SzymkiewiczAldona Wąsowicz


11.02.2015 - ZIMOWY RAJD 2015

Historia Powstania Styczniowego, bajeczna sceneria, magiczne miejsce i dużo zdrowej rekreacji ...  

skład grupy: Aksamit Ola, Krogulec Karolina, Pałka Cezary, Łabiński Władysław, Agnieszka Reczyńska,                  Anna Kaczmarska, Gałka Natalia, Skrzyniarz Natalia, Jakub Basiak.

konkurs wiedzy historycznej: I miejsce Jakub Basiak i III miejsce Władysław Łabiński

konkurs plastyczny : II miejsce Agnieszka Reczyńska

opiekun i autor tekstu: p. Konrad Luciak


12.02.2015 - TŁUSTY CZWARTEK

W czwartek, 12 lutego 2015, z okazji "Tłustego czwartku" odbył się konkurs w jedzeniu pączków na czas...

Zawodnicy w pierwszej rundzie mieli za zadanie jak najszybciej zjeść 2 pączki. Wyłonieni czterej zwycięzcy walczyli o nagrodę główną - kartę prepaid na 10 kaw do kawiarni Take Away Coffee Kielce o wartości 50 zł. W drugiej turze musieli zjeść jak najwięcej pączków w ciągu 2 minut.

Zwyciężył Wiktor Gałkiewicz z klasy I D zjadając ich aż 5!

Pozostali w ramach nagrody pocieszenia otrzymali "dowolny dzień bez pytania". Wszystkim gratulujemy wytrwałości, zwinności i pojemności.

Fotorelację przygotował Paweł Siłakiewicz - uczeń klasy I G, dziękujemy jemu oraz naszemu sponsorowi - kawiarni Take Away Coffee mieszczącej się przy ul. Małej !

Mateusz Rumiński - przewodniczący SU


12.02.2015 -  XX TARGI EDUKACYJNE - EDUKACJA 2015

Dobiegły końca, trwające dwa dni, XX Targi Edukacyjne EDUKACJA 2015.

Stoisko prezentowało się bardzo profesjonalnie.

Jak co roku, p. Maria Kaleta i p. Anna Kopczyńska, dołożyły wszelkich starań,żeby promocja naszego liceum była udana i przyniosła oczekiwane rezultaty.

Prezentację multimedilną przygotowali nasi absolwenci: Przemek i Łukasz Woś.

Uczniowie reprezentujący III LO:

- Martyna Klimek

- Mateusz Rumiński

- Diana Porzucek

- Wiktor Klamka

- Piotr Gola

- Michał Ziółkowski

- Karolina Piotrowska

- Jacek Wyglądacz

- Jakub Skrzyniarz

- Tomasz Jarząbek


13.02.2015 -  MISTRZOSTWA SZKOŁY W WYCISKANIU SZTANGI ORAZ TENISIE STOŁOWYM

13 lutego nauczyciele wf zorganizowali Mistrzostwa Szkoły w Wyciskaniu Sztangi oraz Tenisie Stołowym.

W zawodach wzięło udział 50 zawodników.

Poniżej przedstawiamy wyniki rywalizacji.

Mistrzostwa szkoły w wyciskaniu sztangi leżąc:1 miejsce - Maciej Milcarz - 127,5 kg (waga 76,5 kg)2 miejsce - Piotr Gola - 102,5 kg (waga 72,5 kg)3 miejsce - Szczepan Król - 107,5 kg (waga 88,4 kg)4 miejsce - Krzysztof Zmarzlik - 100 kg (waga 82 kg)5 miejsce - Karol Guzy - 70 kg (waga 55,4 kg)6 miejsce - Marcin Cieniek - 75 kg (waga 62,7 kg) poza konkursem udział wzięli:Rafał Sękowski - 140 kg (waga 84,5kg)Rafał Nowak 102,5 kg (waga 73 kg)

Mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym:

Dziewczęta1 miejsce - Klaudia Kubicka2 miejsce - Klaudia Drogosz3 miejsce - Aldona Wąsowicz4 miejsce - Angelika Gontarska

Chłopcy1 miejsce - Rafał Kołodziejczyk2 miejsce - Michał Zając3 miejsce - Szymon Łącki4 miejsce - Dominik Słupiński


 

13.02.2015 -   "Policja" w III LO

W dniu 13 lutego przed uczniami naszego liceum oraz gronem pedagogicznym zaprezentowana została sztuka Sławomira Mrożka pt.: „Policja”.

Była ona już wystawiana w kilku  kieleckich gimnazjach w ramach akcji promującej naszą szkołę. Celem wyjazdów było zapoznanie młodzieży gimnazjalnej z ofertą edukacyjną naszego liceum oraz przedstawienie go jako miejsca, gdzie można rozwijać swoje talenty.Spektakl został przygotowany przez uczniów pod opieką p. Elżbiety Pruchnickiej,  p. Joanny Kwiecień oraz p. Agaty Jedynak.W naszej szkole został on zaprezentowany młodzieży z klas pierwszych i drugich w czterech odsłonach. Występ spotkał się z ogromnym uznaniem uczniów oraz grona pedagogicznego. Szczególnie do gustu przypadła publiczności postać Więźnia/Adiutanta, w którą wcielił się Rafał Sochacki oraz despotyczna Pani Naczelnik – Agata Feliszek

W sztuce wystąpili:

Naczelnik Policji - Agata Feliszek  II eWięzień/Adiutant – Rafał Sochacki II eZastępca Naczelnika – Katarzyna Bożęcka II eSierżant – Kamila Zagórska I aGenerał – Sebastian Kręgiel  II d

Sztuka choć napisana w 1958 roku przez Sławomira Mrożka pozbawiona jest odniesień, które pozwoliłyby umiejscowić dramat w konkretnym czasie i przestrzeni. Może dziać się więc wszędzie, odsłaniane bowiem w sztuce napięcia o wynaturzeniach aparatu policyjnego, władzy mają charakter powszechny. „Policja” jest również dramatem o zagrożeniach tkwiących w jednostce ludzkiej, która, powodowana egoizmem, zdolna jest do podejmowania najbardziej irracjonalnych działań.  


02.03.2015 -   Spotkanie edukacyjne „Bohaterom Pamięć”

W poniedziałek 2 marca 2015r. miało miejsce II Spotkanie edukacyjne pt. „Bohaterom Pamięć”,zorganizowane dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Wojewódzkim Domu Kulturyw Kielcach. Celem spotkania było propagowanie wiedzy i pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”działających na Kielecczyźnie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Zastępca Prezydenta Miasta Kielce Pan Andrzej Sygut, Senator RP Pan Krzysztof Słoń, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Pan GrzegorzBień, Pani Józefa Życińska.Uczniowie wysłuchali wykładów pracownika Instytutu Pamięci Narodowej - Delegatura w Kielcach Panadr Marka Jedynaka: „Aleksander Życiński ps.,,Wilczur”. Pamięci żołnierza Armii Krajowej i BrygadyŚwiętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych” oraz Pani Ewy Kolus nauczycielki III LO im.C.K.Norwidaw Kielcach: „Józefa Życińska ps.,,Zośka”. Historia żyjącego Żołnierza Wyklętego”.Podczas Spotkania nagrodzeni zostali zwycięzcy II Wojewódzkiego Konkursu ,,Żołnierze Wyklęci.Pamięci Zapomnianych Bohaterów Naszego Regionu”, którego pomysłodawcą było III LOim.C.K.Norwida. Spotkanie było lekcją historii dla młodego pokolenia Polaków o bohaterachpowojennego podziemia oraz manifestacją patriotyczną upamiętniającą tych, którzy po II wojnieświatowej stawiali opór sowietyzacji Polski. Przybliżyła ona młodzieży ten smutny, przez lata spychanyna margines zapomnienia, aspekt polskiej historii. Komunistyczna propaganda przez lata próbowałazniesławić i wymazać pamięć o tych, którzy dla wolności swojego kraju potrafili zapłacić najwyższą cenę- życie.

Autor tekstu: p. Ewa Kolus


12.03.2015 - WYNIKI KONKURSU WIEDZY O KULTURZE KRAJÓW EUROPEJSKICH

W konkursie, który odbył się 12 marca 2015r. wzięło udział 173 uczniów z klas drugich. Zwyciężył Wiktor Fert z klasy 2G, który uzyskał 24,002 pkt (wszystkie wyniki podajemy w zaokrągleniu). Drugie miejsce zajęła Zuzanna Toporek z klasy 2B z wynikiem 22,979 pkt, a trzecie Dominik Łączkowicz, również z klasy 2B, który zdobył 22,497 pkt.W kategorii „Najlepsza Klasa” zwyciężyła kl. 2G.

Spośród 28 pytań zawartych w teście do najtrudniejszych należało pytanie o największy zamek na świecie. Prawidłowej odpowiedzi (zamek na Hradczanach w Pradze) udzieliło 51 uczniów (29,5%). Tylko 52 uczestników (30.1%) poprawnie wskazało Madryt jako miasto, w którym znajduje się galeria sztuki Prado, a niespełna 32% uczniów wiedziało, że Albert Hall, sala koncertowa w Londynie, poświęcona jest mężowi królowej Wiktorii.Natomiast najłatwiejszym okazało się pytanie: „W którym mieście rozgrywa się akcja dramatu Williama Szekspira Romeo i Julia”? Ponad 3/4 uczniów prawidłowo zaznaczyło odpowiedź: „w Weronie”. Kolejne pytania o największej liczbie poprawnych odpowiedzi to pytanie o przedstawiciela kubizmu (P. Picasso – 68,8%) oraz pytanie dot. filmu o Jamesie Bondzie, do którego przewodnią piosenkę zaśpiewała Adele (Skyfall – 63,6%).Ogółem liczba poprawnych odpowiedzi udzielonych przez wszystkich uczniów wyniosła 49,2%. W tym roku chłopcy, którzy stanowili 1/3 wszystkich uczestników konkursu, zaznaczyli 52,9%  poprawnych odpowiedzi. Wynik dziewcząt to 47,3%.

Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział w nim.

Poniżej podajemy listę trzydziestu uczniów, którzy uzyskali najwięcej punktów oraz ranking klas.

Nauczyciele języków obcych

Lista trzydziestu uczniów, którzy uzyskali najwięcej punktów:              1 Fert Wiktor        2G    24,002 pkt  2 Toporek Zuzanna        2B    22,979  3 Łączkowicz Dominik    2B    22,497  4 Węglińska Aleksandra    2B    22,262  5 Błaszczyk Konrad        2B    21,496  6 Łosak Jonasz        2E    21,492  7 Perkowska Izabela        2G    21,487  8 Porzucek Aleksandra    2E    21,484  9 Kmiecik Monika        2B    21,23810 Guzy Karol        2G    21,01311 Salwa Aleksandra        2B    20,51612 Obara Michał        2A    20,49413 Feliszek Agata        2E    20,48714 Szcześniak Radosław    2A    20,48615 Łazarczyk Patryk        2F    20,48316 Nawara Jakub        2C    20,48117 Gozdek Piotr        2C    20,48018 Nowak Agata        2G    19,48619 Niziołek Jakub        2E    19,48620 Marzec Klaudia        2G    19,24421 Adamiec Karolina        2E    18,97622 Malarczyk Patryk        2B    18,50823 Poświat Ilona        2A    18,49624 Kubicka Klaudia        2B    18,48825 Gola Piotr            2B    18,48726 Mitura Wiktoria        2D    18,48527 Jaworski Michał        2A    17,50728 Klimek Martyna        2B    17,50629 Zarychta Łukasz        2G    17,50130 Stoga Katarzyna        2C    17,497

Klasyfikacja wszystkich klas drugich uczestniczących w konkursie oraz średnie wyniki procentowe poprawnych odpowiedzi.

1. kl. 2G    57,49%2. kl. 2B    52,91%3. kl. 2C    51,39%4. kl. 2E    48,85%5. kl. 2A    46,75%6. kl. 2F    42,81%7. kl. 2D    40,67%


18.03.2015 -   ZAWODY W BADMINTONA

18 marca w gimnazjum nr 7 w Kielcach rozegrany został pierwszy rzut Świętokrzyskiej Ligi Badmintona.

Naszą szkołę reprezentowali:Dawid Dziarmaga - miejsce 17-24 i Wiktor Kruk miejsce 9-16.


20.03.2015 -   DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

W piątek, 20 marca 2015r. w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych zorganizowany dla klas drugich. Motywem przewodnim była historia sztuki filmowej, a wszystko to za sprawą zbliżającej się 120-tej rocznicy narodzin kina, które miało miejsce 28.12.1895r. gdy po raz pierwszy w świecie odbyła się projekcja filmów braci Lumière. Zgromadzeni w sali gimnastycznej drugoklasiści mieli okazję obejrzeć ich najsłynniejszy, jednominutowy film „Wjazd pociągu na stację w la Ciotat”. Mieli również możliwość wysłuchania piosenek filmowych wykonanych w językach obcych przez swoje koleżanki i swoich kolegów. Największe owacje wywołali Dominik Dziwoń i Dominik Słupiński z klasy 2F, którzy wystylizowani na discopolowców zaśpiewali włoską piosenkę „Vieni via con me” z filmu „Francuski pocałunek”. Patrycja Stoga z klasy 2C zaprezentowała wielki przebój Jeanette „Porque te vas” o przemijającej miłości z hiszpańskiego filmu „Nakarmić kruki”. Daria Krzyżanowska i Joanna Borkowska z klasy 1D zaśpiewały piosenkę „I see fire” o niszczycielskiej sile ognia z filmu „Hobbit”. Na gitarach akompaniowali im Piotr Boszczyk, Cezary Pałka i Aleksandra Półkoszek, także z klasy 1 D. Joanna Borkowska oczarowała również publiczność rosyjską piosenką z repertuaru Anny German pod tytułem „Nadieżda (Надежда)”. Widzowie obejrzeli ponadto skecz „Hiszpańska Inkwizycja” inspirowany brytyjskim serialem „Monty Python”. Tym razem hiszpańscy inkwizytorzy, w strojach z filmu „Zorro”,  zaskoczyli zupełnie niczego nieświadome dwie turystki na hiszpańskiej plaży porywając je do Muzeum Tortur. W skeczu wystąpili: Aleksandra Kaczmarczyk (2G), Emilia Saitova (2G), Kacper Staszewski (2D), Sebastian Kręgiel (2D) i Piotr Ziółkowski (2B). W trakcie Dnia Języków Obcych odbył się również Turniej Klas Drugich o „Grand Prix” Dyrektora Szkoły. Niestety, w czasie gdy drużyny zmagały się z filmowymi i językowymi zagadkami nastąpił kulminacyjny moment częściowego zaćmienia Słońca, które podobnie jak nasza impreza rozpoczęło się o godzinie 9:40 i część publiczności opuściła salę by zobaczyć jak wygląda to wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Na szczęście po upływie kilku minut sporo osób wróciło na salę. Turniej wygrała klasa 2G, drugie miejsce zajęła klasa 2E, a na trzecim uplasowała się klasa 2F. Statuetkę zwycięskiej klasie wręczył zastępca dyrektora, p. Andrzej Zdeb. Zgromadzona publiczność obejrzała również filmy krótkometrażowe, które drugie klasy zrealizowały w oparciu o obcojęzyczne przysłowia w ramach konkursu filmowego. Statuetkę za najlepszy film , w imieniu klasy 2E, odebrał Rafał Sochacki, który przez ten moment poczuł się jak na oscarowej gali. Oprócz tego w trakcie Dnia Języków Obcych wręczyliśmy nagrody za wykonanie plakatu reklamującego Dzień Języków Obcych oraz za najlepsze wyniki w Szkolnym Teście Wiedzy o Kulturze Krajów Europejskich. Na temat tych konkursów można przeczytać oddzielne artykuły.

Imprezę poprowadzili:  Katarzyna Kozieł i Rafał Iwan z klasy 2C.

Obsługę techniczną zapewnili:  Mateusz Rumiński (2F), Nikodem Marcickiewicz (1F) i Piotr Konopka (1A)

Scenariusz:p. Anna Bąblewska-Pastuszko i p. Piotr Dąbrowski

Przygotowanie uczniów do występów artystycznych: p. Anna Bąblewska-Pastuszko, p. Piotr Dąbrowski, p. Marco Fontana, p. Lubow Prokop

Prowadzenie turnieju: p. Anna Bąblewska-Pastuszko, p. Marzena Kmita, p. Katarzyna Kobiec, p. Rajmund Pisarek

Jury turnieju - przewodnicząca: p. Aleksandra Wojda, członkowie: p. Piotr Dąbrowski, p. Edyta Solakiewicz, p. Lubow Prokop

Dokumentacja fotograficzna: p. Katarzyna Kobiec

dekoracja sali: Martyna Klimek, Karolina Kopacz, Aleksandra Salwa (2B)

Nagrody konkursowe ufundowali:

1. Wydawnictwo Macmillan2. Wydawnictwo Pearson3. Wydawnictwo fiszek do nauki języków obcych Cztery Głowy z Gdańska4. Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach5. Rada Rodziców

Serdecznie dziękujemy sponsorom za ich nieocenioną pomoc oraz za popieranie działalności edukacyjnej naszej szkoły.

Nauczyciele języków obcych.


20.03.2015 - Pielgrzymka III LO do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Pielgrzymki maturzystów z naszej szkoły do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach powoli stają się tradycją. Zgodnie z nią, co roku uczniowie klas maturalnych jeżdżą tam, aby prosić  o potrzebne łaski i pomoc w zdaniu matury. Tak było również w tym roku.  

20 marca, wczesnym rankiem, ruszyliśmy w drogę do Łagiewnik, aby tam o godzinie 11.00 uczestniczyć w eucharystii  w intencji maturzystów, której przewodniczył ksiądz Krzysztof Golba. Tuż przed mszą mogliśmy jeszcze obserwować  wyjątkowe wydarzenie jakim było częściowe zaćmienie słońca. Po liturgii mieliśmy możliwość osobistej adoracji relikwii świętej siostry Faustyny, które obdarzone są szczególnym kultem. W tym wyjątkowym miejscu mogliśmy także obserwować ciekawy spektakl jak w tym czasie rozgrywał się nad naszymi głowami, a mowa oczywiście o częściowym zaćmieniu słońca.  Następnie wszyscy udaliśmy się do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, które powstało w celu upamiętnienia wielkiego dziedzictwa osoby i pontyfikatu papieża Jana Pawła II oraz po to, aby jego przykład i słowo zostały przekazane następnym pokoleniom. Tam mieliśmy czas, aby pomodlić się przy ołtarzu, w którego wnętrzu umieszczono relikwie z krwią Jana Pawła II. W Sanktuarium mogliśmy także zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Mieliśmy również okazję, aby zwiedzić ciekawą wystawę, w ramach której prezentowana jest kopia Całunu Turyńskiego, czyli jednej z najcenniejszych relikwii chrześcijańskich. Znajduje się tam także rzeźba z brązu przedstawiająca postać z Całunu oraz gabloty z narzędziami tortur i trójwymiarowe obrazy soczewkowe z wizerunkiem Chrystusa. Po skończonej modlitwie udaliśmy się do centrum Krakowa, gdzie mieliśmy czas na zwiedzanie tego niezwykłego miasta, co było tym przyjemniejsze, gdyż przez cały dzień, jak przystało na pierwszy dzień wiosny, sprzyjała nam słoneczna pogodna.  Do Kielc wróciliśmy w radosnych nastrojach, z przekonaniem, że był to wyjątkowy i bardzo pożytecznie spędzony czas. Nasze wrażenia po powrocie z pielgrzymki są bardzo pozytywne, wszyscy czujemy się umocnieni duchowo, pełni nadziei, że teraz zarówno ostatnie przygotowania do matury, jak i sam egzamin przebiegną bez problemów, o czym z pewnością przekonamy się już w maju.

 


 

20.03.2015 - WIOSNA IDZIE – RUSZ SIĘ NORWIDZIE !

20 marca, podczas Norwidowskiego Dnia Wiosny, klasy drugie miały swój Dzień Języków Obcych, natomiast klasy pierwsze brały udział w rozgrywkach „sportowych” :).

Organizacja zawodów i pomysły na trochę nietypowe konkurencje były dziełem p. Anny Kopczyńskiej, p. Andrzeja Krawczyńskiego oraz opiekunki SU – p. Justyny Kopycińskiej, których w realizacji zadania dzielnie wspomagał p. Rafał Sękowski. Niektóre z konkurencji (na zdjęciach) to: rzut Marzanną, wyścig zajęcy na rydwanach, rzut świeżym jajem do celu, slalom hokejowy (jajko gotowane w roli krążka), egg hunting, wyrzut sałaty z łopaty (:)), czy też konkurencja pod niewiele mówiącą osobie postronnej nazwą „na krze” (na zdjęciach to ludzka piramida ratujących się rozbitków). Ostatnim zadaniem dla pierwszaków, już poza punktacją, było zaprezentowanie klasowego przebrania filmowego – skecz, scenka, piosenka lub taniec.

Zmagania wygrała klasa I „b” .

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę :).

Opiekun SUJustyna Kopycińska


20.03.2015 - NORWIDOWSKIE OSKARY ROZDANE

Dnia 20.03.2015 mieliśmy zaszczyt po raz pierwszy wręczyć statuetkę Norwidowskiego Oskara za film krótkometrażowy :) 

Wybrane ekipy z klas drugich miały za zadanie nakręcić film związany z przysłowiem w języku obcym. Wiemy, że przysłowia niejednokrotnie inspirowały wielkich twórców filmowych, tak też się wydarzyło w naszej szkole. Wszystkie nominowane  filmy były genialne, bawiły nas i wzruszały do łez. Po burzliwych obradach jury postanowiło przyznać główną nagrodę ekipie z klasy 2E w składzie: Rafał Sochacki, Agata Feliszek, Anita Bęben, Sylwia Karyś, za film: „Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje” w wersji angielskiej „The early bird catches the worm” - zobacz film

Nagrodzonym gratulujemy!

Pozostałe ekipy zrealizowały równie dobre filmy. Można je obejrzeć w szkole.

Klasa 2A – „Do trzech razy sztuka - Aller guten Dinge sind drei”,Klasa 2B – „W zdrowym ciele zdrowy duch - Ein gesunger Geist in einem gesunden Körper”,Klasa 2C – „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść -Too many cooks spoil the broth.”,Klasa 2D – „Nie kupuj  kota w worku - Кота в мешке покупать”,Klasa 2G – „Strach ma wielkie oczy  (szczególnie przed maturą z matematyki :)) - Tiene el miedo muchos ojos”.

Kto wie może w przyszłości kogoś z Was będziemy podziwiać na czerwonym dywanie przed Dolby Theatre w Hollywood :) na prawdziwej oskarowej gali …


20.03.2015 - I znów wiosna !

Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele III LO włączyli się do „przebieranej” zabawy z okazji Dnia Wiosny. Co prawda w tym roku szaleństwo miało miejsce dzień wcześniej – 20 marca, ale nikomu to nie przeszkadzało zwłaszcza, że pogoda była piękna i typowo wiosenna. Dodatkową atrakcją, zgotowaną przez SŁOŃCE w osobistej swej postaci (oczywiście we współpracy SU Norwida :) ), było prawie całkowite jego zaćmienie, które podziwiał kto żyw. W tegorocznej edycji konkursu na przebranie motywem przewodnim był film. Każda klasa wybierała sobie ten ulubiony i wraz z wychowawcą przygotowywała odpowiednie przebrania. Jak zwykle pomysłowość naszych drogich uczniów nie znała granic… . Mogliśmy więc spotkać: załogę piratów … z Karaibów (1a), rozszalałe fanki podążające za swym discopolowym bożyszczem (1b), bajkową grupę zameldowaną w posiadłości Pana Kleksa (1c), paczkę rozszalałych absolwentów liceum z lat 60-tych (1e – „Grease”), czy też ich bardziej współczesną wersję, której jedynym celem życiowym z pewnością nie jest nauka, a śpiew i taniec (1g – „High School Musical”) … Z trudem można było rozpoznać znajome twarze ukryte za misterną charakteryzacją bohaterów „Władcy Pierścieni” (1d), czy „Alicji w Krainie Czarów” (1g). Dodatkowym zadaniem dla klas pierwszych było przygotowanie prezentacji związanej z wybranym filmem – mogła to być jakaś scenka, piosenka, czy też taniec. I tu również uczniowie spisali się na medal.Klasy drugie, chcąc podkreślić swój prestiż, postanowiły zdecydowanie pokazać kto tu rządzi … :). I tak, mogliśmy spotkać aż dwie grupy facetów w czerni (2b i 2g), którzy tylko czekali by nam wyzerować pamięć! Tylko dlatego, że przestępczość zorganizowana z 2a („Vinci”) oraz stadko niedokształconych jeszcze konowałów z 2e („Daleko od noszy”) pozostawała pod czujnym nadzorem wychowawców (p. Ewa Kałuża – jako policjantka i p. Agnieszka Borzęcka – jako Ordynator Psychiatrii), obyło się bez ofiar w ludziach … Chociaż nie! Pacjent z 2e nie wyglądał na zbyt żywego :(. 2c i 2d postawiły na KLASĘ … Tak, szyku i klasy mógłby im pozazdrościć niejeden wielbiciel mody współczesnej i mody retro. Tu pozwolę sobie na osobistą refleksję: „Oj żeby oni wszyscy tak ochoczo się uczyli, jak chętnie się bawią …” . No, ale o co Wam chodzi, przecież można sobie czasem pomarzyć… Prawda?Jak zwykle, przykładem ogromnego poczucia humoru świecili wychowawcy i nauczyciele. Szef piratów – p. Marzena Kmita, wyglądała może bardziej złowrogo niż zazwyczaj, ale ktoś musiał załogę trzymać w ryzach! Niewzruszona twarz Królowej Kier (p. Maja Moskwa), nie dawała żadnych nadziei na wyższą ocenę z angielskiego. Profesor Krawczyński poczuł blues’a :) i odkrył w sobie kompozytora przywdziewając szaty Amadeusza Mozarta. Saruman (p. Anna Bąblewska), rzucał uroki i omotywał swymi czarami kogo się tylko dało! Pan dyrektor Zdeb krążył po korytarzach odziany w kitel z desperackim zamiarem dokonania jakiejkolwiek operacji na żywym organizmie placówki szkolnej (OMG!). A dyrektor Nowak? … Przywdział był czapkę niewidkę i wszystko sobie zapisywał! Oczywiście jedynym spokojnym, grzecznym dzieckiem byłam tam ja :).

Justyna KopycińskaOpiekunka SU

 


22.03.2015 - Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

Już po raz drugi w naszej szkole rozegrały się zawody rangi mistrzostw województwa. 28 zawodników z trzynastu szkół przystąpiło do zmagań z ciężarami w hali III LO. Nowością był zapewne start zawodniczki Joanny Białek, która bez kompleksów wzięła udział w zawodach i wycisnęła sztangę ważącą 55 kg. Norwida reprezentowali Maciej Milcarz - wynik 115 kg, Piotr Gola - wynik 102,5 kg, Szczepan Król - wynik 100 kg, chłopcy zajęli drużynowo czwarte miejsce. Jak co roku sponsorem nagród był pan Piotr Kotwica, właściciel sklepów z odżywkami (Sportpower, Vitamin shop), a nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwali sędziowie trójboju siłowego na czele z przewodniczącym kolegium sędziów panem Wojciechem Kardynalskim.

Poniżej przedstawiamy wyniki zawodów:

1 miejsce Michał Miśta ZSE nr 2 Kielce 170 kg/113,713 pkt Wilksa2 miejsce Szymon Skaliński ZS nr 2 Ostrowiec 142,5 kg/99,308 pkt Wilksa3 miejsce Dominik Chwastek ZSP nr 2 Jędrzejów 130 kg/90,285 pkt Wilksa

4 miejsce Mateusz Ząbek ZSE nr 2 Kielce 135 kg/89,424 pkt Wilksa5 miejsce Sebastian Kos ZS Elektrycznych Kielce 102,5 kg/87,156 pkt Wilksa6 miejsce Karol Piecyk ZDZ Kielce 140 kg/86,926 pkt Wilksa7 miejsce Piotr Modrzejewski Uniwerek Kielce 105 kg/86,835 pkt Wilksa8 miejsce Mateusz Grzyb ZSP nr 2 Jędrzejów 85 kg/85,8585 pkt Wilksa9 miejsce Patryk Snochowski ZS Elektrycznych Kielce 130 kg/84,591 pkt Wilksa10 miejsce Szczepan Kwiecień ZSZ nr 1 Starachowice 120 kg/81,6 pkt Wilksa

Klasyfikacja drużynowa: 

1. Zespół Szkół Ekonomicznych imienia Oskara Langego w Kielcach - 275,104 punktów, 2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Stefana Roweckiego w Jędrzejowie - 244,34, 3. Zespół Szkół Zawodowych numer 1 w Starachowicach - 229,398.


WYNIKI KONKURSU NA KLASOWĄ METAMORFOZĘ W PIERWSZYM DNIU WIOSNY

Jak co roku bardzo solidnie przygotowaliście się do obchodów Dnia Wiosny i do konkursu na przebranie. Walka była zażarta :), bo też było o co walczyć. Wybór filmu, dbałość o szczegóły kostiumów, a nawet „wejście” w swoją rolę (:)) były godne podziwu. Niestety :(, nie mogliśmy nagrodzić Was wszystkich, choć w zdecydowanej większości z pewnością na to zasługujecie. Szczęśliwie jednak, zasady konkursu są tak obiektywnei przejrzyste, że żaden z uczestników nie powinien się czuć pokrzywdzony (poniżej tabela wyników)Ze względu na bardzo małe różnice punktowe (miejsca po przecinku :)) postanowiliśmy przyznać kilka równorzędnych nagród:

miejsce I ex aequo (czyt.egz-ekfo) – kl. 1 „b” i 1 „d”  - nagroda: dodatkowy wolny dzień do dyspozycji klasy;miejsce II – kl. 1 „c” – nagroda: tydzień bez niezapowiedzianych kartkówek;miejsce III – kl. 2 „e” – nagroda: 3 wybrane dni bez niezapowiedzianych kartkówek

Wszystkim klasom, wychowawcom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy dziękujemy i gratulujemy szalonych pomysłów. 

 


 ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJLEPSZY PLAKAT

W tajnym głosowaniu przeprowadzonym w związku z konkursem plastycznym, którego celem było stworzenie przez uczniów klas drugich plakatu reklamującego DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH nauczyciele języków obcych uznali, że najlepszą pracą jest dzieło klasy 2E. Wokół portretu Cypriana Kamila Norwida, autorki pracy: Patrycja Cedro, Angelika Gontarska i Dagmara Lewandowska, zamieściły symbole odnoszące się do języków obcych nauczanych w naszej szkole. Ten pomysł spodobał się również internautom, którzy 19 marca 2015r. w głosowaniu na oficjalnym facebookowym fanpage’u III LO w Kielcach wskazali również ten plakat jako najlepszy oddając nań największą liczbę głosów. W trakcie DNIA JĘZYKÓW OBCYCH, który odbył się 20 marca 2015r. wyżej wymienione uczennice odebrały nagrodę za swoją pracę. Serdecznie gratulujemy Angelice, Patrycji i Dagmarze, natomiast autorom pozostałych prac bardzo dziękujemy za udział w konkursie.

Nauczyciele języków obcych.

Prace konkursowe:

Praca numer 1

klasa II A Michał Jaworski, Bartek Kret, Krzysztof Łataś

2a

Praca numer 2

klasa II B Aleksandra Salwa

2a

Praca numer 3

klasa  II CKarolina Kozieł, Wiktoria Adamska

2a

Praca numer 4

klasa II DOlga Zapała, Magdalena Stępień

2a

Praca numer 5 

klasa II EAngelika Gontarska, Patrycja Cedro, Dagmara Lewandowska

 2a

Praca numer 6 

klasa II FRafał Olszacki, Wiktoria Borusińka, Marta Kabała

2a

Praca numer 7

klasa II GKinga Piwko, Aleksandra Kaczmarczyk

 2a

zdjęcia plakatów - Dominika Kaczmarek III D

 

Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówce Dziewcząt

Uczennice naszego liceum wzięły udział w Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówce.

Zawodniczki III LO rozegrały dwa mecze, pierwszy z VI LO im. J. Słowackiego, drugi z II LO im. J. Śniadeckiego.Jednak żaden z nich nie przyniósł upragnionego zwycięstwa.

Drużyna III LO nie awansowała do półfinału i zakończyła udział w rozgrywkach na fazie grupowej.

Skład drużyny: 

1.    Cedro Patrycja2.    Cieśla Katarzyna3.    Czajkowska Patrycja4.    Karyś Anna5.    Majdańska Natalia6.    Salwa Natalia7.    Susło Sylwia8.    Szmania Katarzyna9.    Sznyrowska Malwina10.   Zatorska Aleksandra

Opiekunem drużyny jest p. Marzena Pietrasik


 

20.03.2015 - WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH: 

„MÓJ ULUBIONY AKTOR, MOJA ULUBIONA AKTORKA”

Na konkurs zostało zgłoszonych 20 portretów wykonanych przez 12 uczennic.

W tajnym głosowaniu nauczyciele języków obcych przyznali następujące trzy pierwsze miejsca:

I miejsce: Agnieszka Reczyńska IG („Johnny Depp”)

II miejsce: Aleksandra Walczak IB („Marilyn Monroe”)

III miejsce: Izabela Węgrzyn IA („Audrey Hepburn”)

Wyżej wymienione uczennice odebrały nagrody 20 marca 2015r. podczas Norwidowskiego Dnia Wiosny, natomiast prace autorek, które wzięły udział w konkursie zostały wystawionew holu szkoły w dniach od 24 marca do 27 marca 2015r.

Wszystkim uczestniczkom konkursu serdecznie dziękujemy.Poniżej przedstawiamy reprodukcje nagrodzonych prac.

Nauczyciele języków obcych.

I miejsce: Agnieszka Reczyńska IG („Johnny Depp”)

II miejsce: Aleksandra Walczak IB („Marilyn Monroe”)

III miejsce: Izabela Węgrzyn IA („Audrey Hepburn”)


30.03.2015 - Największa pisanka z ponad 20 000 wieczek

W poniedziałek 30 marca 2015r. o godz. 8.30 na boisku szkolnym III Liceum Ogólnokształcącegoim. C. K. Norwida w Kielcach odbyło się pierwsze w Polsce bicie rekordu w układaniu wielkanocnej pisanki z nakrętek używanych do produkcji Majonezu Kieleckiego!  

Pomysłodawcami i organizatorami wydarzenia są członkowie szkolnego koła działającego przy III L.O. C.K. Norwida w Kielcach pod nazwą „Norwidowska Masakra Rekordów Guinessa”. „Poprzez tego typu akcje wprowadzamy do naszej szkoły odrobinę szaleństwa. Kreatywność uczniów pozwala na tworzenie coraz to lepszych, zwariowanych i niebanalnych pomysłów” - mówi p. Andrzej Wysocki nauczyciel historii, animator grupy.  „Na naszym koncie zapisują się osiągnięcia, takie jak: „Żywy Herb Papieski” czy światowy rekord Guinessa w ilości osób w autobusie miejskim. Tym razem zrobimy coś, co zwróci uwagę otoczenia na słynny wywodzący się z naszego miasta produkt, którym bez wątpienia jest Majonez Kielecki.  Będzie to także nietypowa forma złożenia życzeń wielkanocnych mieszkańcom Kielc oraz całemu województwu Świętokrzyskiemu. Naszym celem jest również ustanowienie nowej kategorii konkursowej o nazwie Rekord z jajem.” – dodaje. 

Pomysł na tę akcję powstał się na jednym ze spotkań NMRG. Przygotowana przez uczniów wielkanocna pisanka, ma zająć powierzchnię 12x9 metrów. W wydarzeniu wezmą udział wszyscy członkowie koła tj. 10 osób. Układanie „nakrętkowego jajka” będzie trwało przez cały dzień. Dzieło tego samego dnia zostanie rozebrane. Następnie grupa sprzeda wykorzystane nakrętki, a uzyskane fundusze przeznaczy na zazielenienie terenu szkoły.    

W bicie rekordu chętnie zaangażowała się Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem”, która niezależnie od wyniku, nagrodzi uczniów za pomysł i włożony przez ich trud Wydarzenie wspierać także będzie firma CROWN Packaging Polska Sp. z siedzibą w Goleniowie -  producent wieczek metalowych i zakrętek typu twist - która zadba o odpowiednią liczbę nakrętek. p. Zbigniew Mojecki, Zastępca Prezesa ds. Handlowych komentuje - „Niezwykle cieszymy się, że młodzi kielczanie podejmują się organizacji tak nietypowych akcji.  Doceniamy fakt, że zwrócili się właśnie do nas z prośbą o udostepnienie nakrętek od produktów WSP „Społem”. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy aż 24 tys. sztuk wieczek."

Krótkie podsumowanie akcji "Rekord z jajem":

Stworzyliśmy największą na świecie pisankę tym samym w nietypowy dla ogółu, lecz bardzotypowy dla nas sposób złożyliśmy życzenia wszystkim kielczanom i mieszkańcom województwa Świętokrzyskiego.W wydarzenie chętnie zaangażowali się Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” oraz CROWN Packaging Polska Sp.

Akcja w liczbach:

• 24 000 wieczek,• 2 palety pudeł,• 100 metrów kw.,• 26 uczniów,• 7 godzin pracy,• 6 miesięcy planowania,• 8 projektów graficznych,• 19 000 wyświetleń linku wydarzenia,• 1000 wyświetleń wydarzenia,• 370 zaproszonych gości.

Z tego miejsca bardzo chcielibyśmy podziękować wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy zaangażowali się w ten projekt, a są nimi: Kinga Brudzińska, Sylwia Susło, Wiktoria Borusińska, Marta Kabała, Mateusz Rumiński, Paweł Olszacki, Paweł Siłakiewicz, Anna Pągowska, Natalia Rozpara, Władysław Łabiński, Julia Kiwiorska, Michał Zembrzowski, Piotr Konopka, Aleksandra Pękalska, Natalia Nyćman, Paulina Metryka, Daria Kromer, Aleksandra Salwa, Jacek Krzysztofiak, Patrycja Dąbrowska, Karolina Hertman, Julia Szczepańczyk, Magdalena Paluch, Nikodem Marcickiewicz, Aleksandra Adamiec, Piotr Dynia.


01.04.2015 - Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt zakończony ...

We środę, 1 kwietnia, odbyły się finałowe mecze piłki siatkowej w ramach Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt.

Do finału awansowały 4 drużyny: 1e, 2b, 2c i 3e.

Po bardzo zaciętej walce zwyciężyła klasa 2b.

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce - klasa 2b

II miejsce - klasa 2c

III miejsce - klasa 3e

IV miejsce - klasa 1e

Najlepsze zawodniczki turnieju:

1e - Magda Szafrańska

2b - Zuzanna Toporek

2c - Katarzyna Kozieł - MVP

3e - Andżelika Nosek

Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę ...

Nauczyciele WF.


13.04.2015 - 75 rocznica Zbrodni Katyńskiej

 Dzień 13 kwietnia to wyjątkowa data dla wszystkich Polaków. W tym dniu wypada 75 rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Zgodnie z tradycją uczniowie naszej szkoły oddali hołd ofiarom katyńskim, składając wieniec i znicz przy grobie Ofiar Zbrodni Katyńskiej.Wydarzeniem artystycznym upamiętniającym rocznicę był spektakl słowno – muzyczny, przygotowany przez uczniów klasy 1A. Było to wzruszające widowisko obok którego nie dało się przejść obojętnie, głównie ze względu na emocje jakie przekazali nam młodzi artyści. Ich występom towarzyszyła prezentacja multimedialna. Zawarte w niej obrazy zbrodni poruszyły serca i na długo pozostaną w pamięci uczniów.


14.04.2015 - Konkurs "ZOOM IN ON AMERICA"

 Dnia 14 kwietnia 2015 roku uczniowie z naszej szkoły: Patrycja Jończyk, Cezary Pałka i Paweł Rylski z klasy 1D wzięli udział w konkursie "Zoom in on America", zorganizowanym po raz pierwszy w Kielcach przez Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną.

Konkurs dotyczył wiedzy z zakresu kultury, geografii i historii USA. Nasi reprezentanci musieli udzielić odpowiedzi na 30 bardzo szczegółowych pytań zadawanych przez przedstawiciela Konsulatu Briana George'a. Cały konkurs prowadzony był w języku angielskim. Pomimo zaciętej rywalizacji, atmosfera była bardzo przyjemna. W tym roku zabrakło nam szczęścia i kilku punktów do zdobycia głównej nagrody, ale już zaczynamy przygotowania do drugiej edycji.


20.03.2015 - Sztuka a media

17 kwietnia klasa 1f (dziennikarska) uczestniczyła w drugim wykładziez cyklu wykładów prowadzonych przez wykładowców oraz studentówUniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dotyczących koncepcji sztuki współczesnej i klasycznej prezentowanych w odniesieniudo mediów oraz życia codziennego.

Prowadzącą  była pani dr Monika Bator oraz studentki roku wydziału filologi polskiej.Tematami wykładów były nowoczesne koncepcje odtwarzania znanych dzieł przez współczesnych artystów:- plakat folmowy studia Homework- Alicja w Krainie czarów - metody- konteksty- inspiracje

Pierwszy wykład, który odbył się w dniu 13 marca 2015 poprowadziła pani profesor Barbara Lena Gierszewska.Temat wykładu to: "Sztuka współczesna w mas mediach."

Kolejne spotkania cyklu zaplanowano na maj i czerwiec 2015.

Autor tekstu: p. Maja Moskwa


19.04.2015 - "Muzyka na Pograniczu"

W dniach 19.04-21.04.2015 odbył się w Sanoku II Międzynarodowy Festiwal Piosenki "Muzyka na Pograniczu". Chęć udziału w festiwalu zgłosiło wielu wokalistów i zespołów z Polski i zagranicy. Etap kwalifikacji do udziału w  festiwalu przebrnęło jedynie dwudziestu trzech wokalistów i siedem zespołów. Wśród zakwalifikowanych wokalistów znalazła się  Magdalena Chołuj uczennica klasy 3D . Magda wspaniale zaprezentowała się przed sanocką publicznością i szacownym jury w składzie którego znalazł się Kuba Badach wokalista zespołu Poluzjanci i wyśpiewała II nagrodę w kategorii wokaliści. Ważniejsze od nagrody okazały się jednak słowa uznania których Kuba Badach nie szczędził Magdzie wręczając jej nagrodę.

(na zdjęciu: Magda z Kubą Badachem)


22.04.2015 -  Pierwsze miejsce piłkarek!!!

W hali sportowej VI LO im. J. Słowackiego rozegrany został coroczny Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Halowej Dziewcząt.

W tym roku był on bardzo mocno obsadzony, m.in. mistrz Kielc "Słowacki" i wicemistrz Kielc "Ściegienny" oraz czwarta i piąta drużyna w Kielcach czyli "Gałczyński" i "Kopernik". Udziału w turnieju nie odmówiła również drużyna  z "Norwida" prowadzona przez pana Rafała Sękowskiego, która zdecydowanie nie była w gronie faworytów. Jednak boisko zweryfikowało formę zawodniczek i nasze dziewczęta wygrały wszystkie pięć spotkań, nie tracąc przy tym ani jednej bramki. Ponadto najlepszą bramkarką turnieju została niepokonana Natalia Majdańska, a najlepszym strzelcem z sześcioma trafieniami została Anna Mrozińska. Wszystkie dziewczęta zagrały na medal.  Drugie miejsce w turnieju wywalczył "Kopernik", trzecie zaś "Ściegienny".

Skład zespołu:

Agata Druzic 1 bramkaMariola Wałek 2 bramkiAnna Mrozińska 6 bramekAleksandra Półkoszek 1 bramkaDominika Bieniek Katarzyna SzmaniaDaria KrzyżanowskaKarolina FaszczewskaNatalia MajdańskaAldona WąsowiczJulita SzymkiewiczKlaudia Kubicka

Poniżej przedstawiamy wyniki spotkań:

III LO - ZSE 1 - 1:0VI LO - III LO - 0:2III LO - VI LO 2 - 5:0III LO - V LO - 1:0III LO - XI LO 1:0

Gratulujemy!!!


23.04.2015 - Seminarium eTwinning

W dniach 23-25 kwietnia nasza nauczycielka języka angielskiego, p. Aleksandra Wojda, wzięła udział w seminarium kontaktowym programu eTwinning. Do czeskiej Pragi przyjechało czterdziestu nauczycieli z 14 krajów Unii Europejskiej, aby przejśćszkolenie z zakresu realizacji projektów partnerskich w ramach eTwinning oraz znaleźć partnerów do współpracy.

Nasz pomysł na projekt, autorstwa p.Aleksandry Wojdy i p.Katarzyny Kobiec, bardzo się spodobał i nasza nauczycielka nawiązała współpracę ze szkołami z Austrii, Chorwacji oraz Francji.

Wspólnie opracowano oraz wysłano zgłoszenie. Projekt dostał pozytywną ocenę i został zatwierdzony do realizacji.

Ruszamy od września!


24.04.2015 - „Ostatni raz z moją klasą…”

24 kwietnia to data zakończenia roku szkolnego przez tegorocznych maturzystów.

III Liceum Ogólnokształcące posiada, związaną z tym dniem, własną tradycję. Od 2008 roku nasi absolwenci otrzymują, przygotowane specjalnie na tę okazję, okolicznościowe tarcze szkolne. To pamiątka, a zarazem symbol naszego liceum, jak również więzi łączących kolejne roczniki uczniów „Norwida” z dyrekcją i wszystkimi pracownikami szkoły. Podczas uroczystości takich jak „pożegnanie klas trzecich” tę relację uzmysławiamy sobie bodaj najgłębiej…

Innym zwyczajem III L.O. jest prezentowanie w tym dniu programu artystycznego, stworzonego przez „młodsze roczniki”. Tegoroczne widowisko  przygotowane zostało przez szkolną grupę teatralną „Bez nazwy”. Należą do niej, oprócz zespołu z klasy II e, uczniowie klas: I a, I b, I d oraz Sara Al Kantar z klasy II g. Opiekę nad młodzieżą sprawują panie: Agata Jedynak, Joanna Kwiecień i Elżbieta Pruchnicka. Na tegoroczne „pożegnanie maturzystów” młodzi artyści przygotowali spektakl słowno – muzyczny  „Ostatni raz z moją klasą…”. Tytuł zaczerpnięty został ze znanej przez młodzież piosenki zespołu Manchester, a piękną poezję napisali twórcy naszego regionu: Tadeusz Nyczaj, Stanisław Rogala i - nieznana szerszemu gronu miłośników literatury – pani Jolanta Trojanowska, mama naszej obecnej uczennicy. Słowami artystów chcieliśmy powiedzieć absolwentom, jak ciekawa, a zarazem odpowiedzialna jest dorosłość i jak wiele radości może dać współtworzenie świata – odpowiedzialne, z miłością. Przesłania poetów wzbogaciły piosenki, brawurowo wykonane przez: Sarę Al Kantar, Patrycję Kołek i, nową gwiazdę sceny „Norwida”, Piotra Wilczyńskiego. Wokalistom akompaniowali muzycy z klasy I d: Aleksandra Półkoszek i Cezary Pałka (Piotrek również dał się poznać jako utalentowany gitarzysta). W grupie recytatorów znaleźli się natomiast następujący uczniowie: Patrycja Kołek (także - śpiew), Piotr Wilczyński (co za talent!), Klaudia Daleszak, Michał Zembrzowski, Jagoda Kuropatwa, Agata Krzemińska, Joanna Borkowska, Karolina Adamiec, Piotr Konopka.

Bardzo ważnym punktem naszej uroczystości było także uhonorowanie nagrodami najlepszych tegorocznych absolwentów, którzy dali się poznać jako bardzo dobrzy uczniowie, artyści, sportowcy i będą, jak ich poprzednicy, chlubą III L.O.

Nad organizacją szkolnej gali czuwał samorząd uczniowski, pracujący pod kierunkiem pani Justyny Kopycińskiej.    

        


27.04.2015 -  Tenis stołowy dziewcząt

W sali gimnastycznej Mechanika rozegrany został turniej eliminacyjny w tenisie stołowym dziewcząt.

Naszą szkołę reprezentowały Klaudia Kubicka oraz Klaudia Drogosz. Mimo dobrej postawy tenisistek z Norwida nie udało się awansować do fazy finałowej.

 Dziewczęta przegrały po zaciętej walce dwa mecze z Mechanikiem i Awansem.


03.05.2015 - Święto Konstytucji 3 maja

 Obchodami Święta Konstytucji zadebiutował nowy poczet sztandarowy III LO w składzie:Karolina Głowacka i Paulina Wojciechowska w asyście oraz Jakub Kościołek jako chorąży.

Po uroczystej mszy świętej w bazylice katedralnej uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Kielc do parku pod pomnik Stanisława Staszica.


06.05.2015 -  II Przegląd Recytatorski Twórczości Patriotycznej „Umiłowana Ojczyzna”

6 maja 2015 r. odbył się II Przegląd Recytatorski Twórczości Patriotycznej „Umiłowana Ojczyzna”. Konkurs został zorganizowany przez Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.Wzięli w nim udział uczestnicy z województwa świętokrzyskiego reprezentujący szkoły, stowarzyszenia oraz kluby. Wykonawcy walczyli o nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe oraz gimnazja i licea. Aleksandra Kaczmarczyk, Sylwia Susło i Sara Al-Kantar -  uczennice klasy II g - wydeklamowały wiersze o tematyce patriotycznej i wojennej. Sara przygotowała wiersz K. Baczyńskiego „Dzieło dla rąk”, Ola wygłosiła utwór M. Ubysza „Ostatni komunikat”, a Sylwia zaprezentowała wiersz T. Hollendra „Uśmiech Warszawy”. Przygotowaniem uczennic zajęła się p. Elżbieta Fert-Cichecka.

Jury oceniając wykonawców brało pod uwagę przede wszystkim zgodność utworu z tematem przeglądu, interpretację tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.


11.05.2015 -  Mistrzostwa Kielc w tenisie stołowym

Po zacietych trzech meczach w fazie grupowej tenisistow nasza druzyna w skladzie:Dominik Slupinski i Piotr Gola odpadla z dalszej rywalizacji o Mistrzostwo Kielc


25.05.2015 - Wyjście na UJK

 

W dniu 25.05.2015 zorganizowane zostało wyjście na UJK, na Wydział Filologii. Odbyły się tam zajęcia, które dotyczyły wpływu mediów na ludzi. Po krótkim wprowadzeniu do tematu, zostaliśmy podzieleni na grupy. Naszym zadaniem było poprawienie artykułów, pochodzących z Internetu i gazet.

Głównym celem tego zadania było stwierdzenie czy dany artykuł to prawda czy fałsz.Tematy poruszone w artykułach były kontrowersyjne, czasem zabawne . Za fałszywe uznaliśmy te, o których nic nie wiedzieliśmy, a okazało się, że po prostu nie zostały nagłośnione, przez co nie zwróciły naszej uwagi.

Zajęcia nauczyły nas, że nie trzeba wierzyć we wszystko, co przeczytamy, a także aby informacji szukać w sprawdzonych źródłach. Było to świetne ćwiczenie na pracę z autentycznymi tekstami  w języku niemieckim, a świetna atmosfera i merytoryczność prowadzących sprawiły, że z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

 jubileusz1

jubileusz1


28.05.2015 - Klasa 1a z wizytą u chorych

28 maja 2015 roku klasa Ia odwiedzila osrodek wsparcia dla osob obciążonych chorobą alzheimera.

Mmlodzież przygotowała poranek poezji o milosci ,recytujac wiersze przy akompaniamencie gitary.


28.05.2015 - Klasa I „d” poznaje historię naszego miasta…

Dnia 28 maja udaliśmy się całą klasą 1d, z wychowawczynią p. profesor Anną Bąblewską-Pastuszko oraz opiekunem p. profesor Elżbietą Pruchnicką, na grę miejską polegającą na odkrywaniu w naszym mieście miejsc związanych z historią. Zbiórka odbyła się o 11.00, w parku im. Stanisława Staszica. Stamtąd całą grupą doszliśmy na Wzgórze Zamkowe w Kielcach. Organizatorzy gry miejskiej wręczyli nam karty pracy i odpowiedzi oraz długopisy. Podzielili nas na 5 grup. Każda sprawnie wyruszyła do pracy. Zaczęła się walka o czas, ponieważ czas wykonania zadań również decydował o zwycięstwie jednego z zespołów.     Niezbyt szybko dotarliśmy do pierwszego ,,przystanku’’- była to tablica u zbiegu ulic Krakowskiej i Spacerowej. (Ten przystanek sprawił nam najwięcej kłopotu z odnalezieniem.) Następnie udaliśmy się pod pomnik Czynu Legionowego przy Wojewódzkim Domu Kultury. Kolejnym przystankiem był pomnik Józefa Piłsudskiego w WDK. Później, już  pewnym krokiem, nasza grupa udała się w kierunku Cmentarza Wojskowego przy ul. Ściegiennego. Kolejnym zadaniem było dotarcie do Dworca PKP, gdzie znajduje się tablica poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, a także pomnik Niepodległości. Stamtąd przeszliśmy długą drogę do placu Najświętszej Marii Panny, a z placu- do II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach i pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności.( Jednym z zadań było zrobienie zdjęcia wszystkim  członkom grupy przy tym pomniku.) Z kolei na ul. Leonarda musieliśmy odnaleźć dawną straż pożarną. W tym miejscu znajduje się aktualnie pogotowie ratunkowe. Kolejnym ,,przystankiem’’ był Urząd Miasta na Rynku. Tam musieliśmy odnaleźć tablicę poświęconą żołnierzom Józefa Piłsudskiego.  Następnie udaliśmy się pod tablicę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. Następnym naszym zadaniem było dotarcie pod obecny hotel ,,Bristol’’. W Pałacu Biskupów z kolei musieliśmy zapisać sentencję Józefa Piłsudskiego oraz tytuł gazety jego sztabu. Ostatnim przystankiem było odnalezienie obrazu na ekspozycji w OMPiO.  Po ukończeniu wszystkich zadań udaliśmy się do organizatorów, by sprawdzili nam odpowiedzi. Grupa, która zajęła pierwsze miejsce, dostała w nagrodę ramkę, w którą można będzie oprawić zdjęcie wykonane przy pomniku Józefa Piłsudskiego na placu Wolności. Pozostałe zespoły otrzymały zakreślacze oraz magazyn poświęcony sztuce. Po wręczeniu  nagród wszyscy rozeszliśmy się do domów. Ta gra edukacyjna bardzo mi się podobała. W niektórych momentach było wręcz zabawnie, szczególnie kiedy  nie mogliśmy znaleźć któregoś z miejsc, było również ciekawie. Chętnie wybrałabym się na kolejne tego typu zajęcia.                                                                                                                             

Autor tekstu: Patrycja Tomaszewska, klasa I „d”

Poniżej zdjęcia z naszego wyjścia:

LEGIONY1

LEGIONY2

WDK1

POMNIKWDK

WDK

cmentarz

POMNIK1

POMNIK2

UM

LEONARDA


40-lecie matury - spotkanie po latach...

Ona kwiatem we włosachOctem w jabłkach jest pierwszychGorzką pianą na piwie W świata gwarnej oberżyTa nasza młodość z kości i krwiTa nasza młodość co z czasu kpiCo nie ustoi w miejscu zbyt długoOna co pierwszą jest potem drugąTa nasza młodość ten szczęsny czasTa para skrzydeł zwiniętych w nas....

(Tadeusz Śliwiak)

„Zwykle zapach wiosennej ziemi, ożywcze powietrze przedwiośnia przypomina mi młodość.(..) Kiedy szukam określenia, by nazwać naszą klasę, tylko jedno przychodzi mi na myśl: „przyjacielska”. Tak, stanowiliśmy grupę przyjaciół pomocnych w potrzebie, a także skorych do żartów i zabaw. Mieliśmy szczęście wzrastać pod opieką pedagogów o szlachetnych sercach, oddanych młodzieży i swojej pracy. (..) …byliśmy pierwszą w dziejach szkoły klasą o profilu matematyczno-fizycznym.” Od naszej matury minęło 40 lat, ale młodzieńcza przyjaźń przetrwała. A teraz, 22 maja 2015 roku, spotkaliśmy się, choć w nieco węższym gronie, by wspomnieć minione lata. Trochę rozjechaliśmy się po świecie, ale na te dwa dni znów byliśmy razem. Niektórzy nie widzieli się wiele lat, ale byli też i tacy, którzy widują się regularnie. Zaczęliśmy od wizyty w szkole, bo właśnie z tym miejscem związanych jest najwięcej wspomnień. Nasza klasa, szkolny hall.. Wiele się zmieniło, ale duch tego miejsca jest ten sam. Miłe było spotkanie z dyrektorem Rafałem Nowakiem, który przywitał nas jako gospodarz szkoły i otrzymał od nas, na pamiątkę i na szczęście, szkolny ręczny dzwonek. Jeszcze rzut oka na stare fotografie, wspólne zdjęcie w sali nr 12 i już kolejna część programu – kolacja w „Plejadzie”. To miejsce na Rynku wiąże się znów ze wspomnieniami sprzed lat… Przy suto zastawionych stołach rozmawialiśmy do późnych godzin wieczornych. Świetnie dopisały humory.Drugiego dnia, 23 maja 2015 roku, wybraliśmy się na krótki rajd na trasie Nowa Słupia - Święty Krzyż – Huta Szklana. Dobra pogoda i wspaniałe nastroje  dodały uroku miejscu, w którym przed ponad 40 laty byliśmy na klasowej wycieczce. A wieczorem – koncert Andrzeja Poniedzielskiego w klubie Czerwony Fortepian. Niezwykła atmosfera, znakomite, dowcipne teksty, piękna polszczyzna – oto kwintesencja tego programu. I my, którym znów się wydało, że cofnęliśmy się o te trzydzieści parę lat, kiedy Andrzej, nasz tylko trochę starszy kolega, występował w studenckich klubach i podczas juwenaliów kieleckich żaków. 

Pożegnaliśmy się, miejmy nadzieję, nie na długo. Tak sobie obiecujemy. Powiedzieliśmy sobie i naszej szkole – DO ZOBACZENIA!

Tekst: Dorota Idzik (Gamońska) i Jolanta Herman (Szczepańska)

W spotkaniu udział wzięli:

1.    Barbara Pękala (Banak)2.    Dorota Idzik (Gamońska)3.    Jolanta Herman (Szczepańska)4.    Ryszard Herman5.    Elżbieta Kletowska (Jamróz)6.    Jan Kletowski7.    Maria Klimczak (Kaleta)8.    Jolanta Kwapisz- Bochenek9.    Waldemar Krzyżanowski10.   Krzysztof Malarski11.   Alicja Marszałek (Relidzyńska)12.   Sławomir Marszałek13.   Romuald Obara14.   Dariusz Orski15.   Anna Fitowska (Sosnowska)16.   Danuta Curyło (Zmysło)

22 maja 2015:

23 maja 2015:

Stare fotografie - Na zdjęciu nr 4 - młody Andrzej Poniedzielski na koncercie podczas Juwenaliów.

jubileusz1


02.06.2015 - Klasa 2e na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach

2 czerwca 2015 klasa 2e (biologiczno-chemiczna), pod opieką p. Marty Kurkiewicz, uczestniczyła w zajęciach labolatoryjnych połączonych z wykładem, w Zakładzie Chemii Analitycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zajęcia przygotowane były przez p. dr Sławomira Michałkiewicza  oraz zespół doktorantów.Dotyczyły tematyki oznaczania ilościowego w chemii analitycznej. Uczniowie mieli okazję zapoznać sięz metodą miareczkowania alkacymetrycznego przy różnych wskaźnikach oraz metodami interpretacji wyników miareczkowania do obliczeń masy oznaczanej substancji. Poznali również metody doświadczalne stosowane do oznaczeń  substancji w tzw. analizie instrumentalnej z wykorzystaniem specyficznej aparatury chemicznej.


11.06.2015 - Spotkanie z Ewą Lipską

11 czerwca 2015 klasy 2g i 2f brały udział w spotkaniu z wybitną poetką - Ewą Lipską. Autorka odczytała wiersze ze swojego najnowszego tomiku "Czytnik linii papilarnych". Można było dowiedzieć się, dlaczego jej pokolenie zaczytywało się w "Ulissesie" J. Joyce'a, co wartościowego dostrzec można w modnej książce "Pięćdziesiąt twarzy Greya" i dlaczego poetka nie ma telewizora. Spotkanie połączone było z wystawą prac uczniów kieleckiego Plastyka inspirowanych wierszami Ewy Lipskiej oraz z prezentacją rysunków Sebastiana Kudasa do tomu próz poetyckich "Droga pani Schubert".


15.06.2015 -  I nagroda dla Bartosza Jończyka

15 czerwca 2015 roku w BWA Kielce odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu Filmowego "Filmujemy Kielce", w ramach trasy 23 edycji festiwalu Euroshorts po Polsce.

Organizatorem była Fundacja Młodego Kina 2015.

I nagroda przypadła uczniowi - tegorocznemu absolwentowi III LO - Bartoszowi Jończykowi.

Jury podkreśliło umiejętności warsztatowe, ciekawą opowieść o historii ulicy Dymińskiej,z człowiekiem w roli głównej i otwartym zakończeniem.

Więcej innformacji na stronie www.euroshorts.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu: Substytut, ul. Dymińska"


17.06.2015 -  "Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze"

17 czerwca 2015 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyło się podsumowanie 5. edycji konkursu "Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze".

Uczniowie klasy II F - Mateusz Rumiński i Paweł Olszacki przeszli wszystkie etapy i wraz z p. Iwoną Kruk gościli na wczorajszym podsumowaniu.

Miło jest nam poinformować, że Mateusz i Paweł zdobyli pierwsze wyróżnienie!

Zapraszamy do obejrzenia filmu: "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2015"


19.06.2015 -  Nasz uczeń wśród zwycięzców !

W dniu 19 czerwca 2015r. w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach, nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu historycznego "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Reportaże historyczne".

Konkurs zorganizowany był z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnychz terenu województwa świętokrzyskiego.

Uczeń naszej szkoły Patryk Krawczyński, znalazł się w gronie zwycięzców za pracę pisemnąpt. "Nieznani cichociemni". 

Nagrodą jest wyjazd  edukacyjny do Niemiec, Belgii i Holandii, szlakiem walk polskich żołnierzy.

Autor tekstu: p. Ewa Kolus


 

19.06.2015 -  Święto "Czwartaków"

19 czerwca 2015 roku, w setną rocznicę sformowania 4 Pułku Piechoty Legionów w Centrum Przygotowańdo Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. 

Na obchodach obecny był poczet sztandarowy III LO.


20.06.2015 -  Piotr Gola wygrywa Puchar Polski w Trójboju Siłowym!!!

 20 i 21 czerwca 2015, w hali kieleckiej "Tęczy" odbyły się zawody Pucharu Polski w Trójboju Siłowym.

W kategorii juniorów do 74 kg wystartował uczeń klasy 2B, Piotr Gola. 

Zawodnik zaliczył w przysiadzie 130 kg, w wyciskaniu leżąc 97,5 kg oraz w martwym ciągu 195 kg ustanawiając tym samym swój rekord życiowy. Wynik Piotra w całym trójboju to 422,5 kg.

Walka o złoty medal była zacięta, rywal Piotrka spalił wszystkie trzy podejścia w martwym ciągu i nie został sklasyfikowany.Piotr zajął I miejsce Pucharu Polski w Trójboju Siłowym.

Trenerem naszego zawodnika jest pan Rafał Sękowski.

Brawo dla Piotrka!!!


III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W KIELCACH

ul. Jagiellońska 4
25-613 Kielce


tel. 41 367 61 61

fax 41 367 69 19


sekretariat: 3lo@3lo.kielce.pl
dyrektor szkoły: dyrektor@3lo.kielce.eu


Polityka plików cookies
Deklaracja dostępności
RODO


 

Image