Image
Image
Image
Image
Image

Kronika

2016-2017

ROK SZKOLNY 2016/2017

W piątek, 23 czerwca 2017 roku, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017.

Na sali gimnastycznej, najlepszym uczniom, zostały wręczone wyróżnienia za najlepsze wyniki w nauce.

Wszystkim życzymy miłego wypoczynku podczas wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu ...

Zdjęcia: p. Krzysztof Tomczyk

 

Dzień Kariery

14.06.2017 odbył się w naszej szkole "DZIEŃ KARIERY". Jest to inicjatywa mająca na celu szerzenie wiedzy ekonomicznej wsród młodzieży. Dzieki zaproszonym przez nas gościom uczniowie mogli dowiedzieć się jak szeroki wachlarz kierunków studiów oferuje min. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. W bardzo ciekawy sposób przybliżył to rzecznik prasowy uczelni. Jakie usługi bankowe dla młodzieży oferuje rynek wyjaśnili pracownicy Banku Zachodniego WBK. Jak ważne jest odprowadzanie podatków zaprezentował właściciel firmy Biurex. Natomiast drogę do swojej kariery, pomimo tak dużej konkurencji na rynku przybliżyli nam absolwenci a zarazem właściciele firmy DuszaVideo, PerfectLight oraz MatArt. Wszystkim wystąpienią, oprócz olbrzymiego profesjonalizmu towarzyszyły konkursy, podczas których nasi uczniowie mogli mogli zdobyć ciekawe nagrody. W wystąpieniach nie zabrakło też dużej dawki humoru :). Na koniec zaprezentowało się działające w naszej szkole Miniprzedsiębiorstwo "Sklepik spod lady". Uczniowie klasy ekonomicznej opowiedzieli na czym polega prowadzenie firmy i dla czego jest to opłacalne. Cały projekt "Dzień Kariery" zaaranżowała i koordynowała Pani Laura Cedro, która zadbała o najdrobniejsze szczegóły :)

 

 

Autorem zdjęć jest Bartłomiej Sularz, z klasy 2b, dziękujemy.

 

"U NORWIDA" 

1. „BAJKI DLA POTŁUCZONYCH CZ. III” – GRUPA TEATRALNA NOSTRESS;2. „ENGLISH GAME ZONE” – SALA 11;3. “VIVE LA FRANCE”, „! VIVA ESPANA!” – SALA 16;4. „EINE REISE DURCH DEUTSCHLAND” – SALA 5;5. „HERBATKA PRZY SAMOWARZE” – SALA 12;6. „CROSIVERBA” – SALA 6;7. „ZAGRAJ Z MATEMATYKĄ” – SALA 14;8. „WSZYSTKO TO FIZYKA …” – SALA 17;9. „BARWNE OBLICZA CHEMII” – SALA 26;10. „BIOLOGIA MEDYCZNA” – SALA 25;11. „PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH” – SALA 24;12. „MALOWANA HISTORIA” – SALA 23;13. „RATUJ MNIE JAK MOŻESZ” – SALA 13;14. „EKONOMIA NA CZASIE” – SALA 3;15. „FOTOPOLIS – FOTOGRAFICZNE INSPIRACJE Z ULICY” – SALA 22;16. „INFORMATYKA XXI WIEKU” – SALA 20;17. „WYGINAM ŚMIAŁO CIAŁO" – SALA GIMNASTYCZNA;18. SU IS JUST 4 U – SALA 10;19. GRY LITERACKO JĘZYKOWE – BIBLIOTEKA;20. PEDAGOG SZKOLNY – KONSULTACJE, PORADY;21. „ŚPIEWOGRANIE” – WEJŚCIE GŁÓWNE;22. REWALIDACJA – KONSULTACJE DLA RODZICÓW I MŁODZIEŻY – SALA 4;

ZAPRASZAMY

Film promujący szkołę - zobacz

Klasa II e wraz z opiekunem, p. Martą Kurkiewicz,  uczestniczyła w pokazach doświadczeń chemicznych organizowanych przez Wydział Chemii UJK Kielce w ramach promocji uczelni .

Autor tekstu: p. Marta Kurkiewicz

Scyzoryk dla Justyny

W piątek, 9 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury przyznano nagrody Scyzoryki Festiwalu 2017.

W kategorii Muzyka młodzieżowa pierwsze miejsce zajęła nasza uczennica Justyna Wypych.

Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

scyzoryki2017

Fot. Krzysztof Krogulec (www.echodnia.eu)

WYNIKI KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO "BEST OF THE BEST 2017"

Konkurs języka angielskiego "Best of the Best 2017" odbył się w piątek 09.06.2017 i miał charaktertestu leksykalno-gramatycznego na poziomie B2/C1.

W kategorii klas pierwszych najwięcej punktów zdobyli:Ania Gołuchowska z klasy 1C (25 punktów); Julia Wojsa z klasy 1D (22,5 punktów); Przemysław Ciesek z klasy 1G (21 punktów).

W kategorii klas drugich zwycięzcami zostali:Aleksandra Gołąbek z klasy 2G (24,5 punktów); Mateusz Zajęcki z klasy 2D (23,5 punktów); Daniel Kotwica z klasy 2G (22,5 punktów).

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody i dyplomy wręczone zostaną podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 23 czerwca 2017 r.

Nagrody ufundowały: Szkoła Języków Obcych Empik w Kielcach oraz Wydawnictwo Macmillan.

Święto Konstytucji 3 Maja

 Nowy poczet sztandarowy w składzie:Bartłomiej Januchta, Adrianna Białek i Aleksandra Żłobeckapo raz pierwszy reprezentował naszą szkołę podczas uroszystej Mszy Świętej z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w kieleckiej Katedrze.

Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali do parku miejskiego pod pomnik Stanisława Staszica, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Autor tekstu i opiekun: p. Rafał Sękowski

Wycieczka na UMCS do Lublina

26 kwietnia 2017r., tradycyjnie, jak co roku uczniowie z klas pierwszych (Ie i Id) z rozszerzoną biologią lub chemią pod opieką nauczycieli: p. M. Kurkiewicz, p. A. Banaśoraz p. Z. Śpiechowicza uczestniczyli w pokazie doświadczeń chemicznych na UMCS w Lublinie. Ponadto uczestnicy mieli okazję odwiedzić Stare Miasto oraz Ogród Botaniczny UMCS. Pomimo deszczowej pogody uczniowie świetnie bawili się na zakończenie wycieczki w trakcie ogniska integracyjnego połączonego z pieczeniem kiełbasekna terenie Ogrodu Botanicznego. 

Autor tekstu: p. Marta Kurkiewicz

 Katyń - ocalić od zapomnienia

10 kwietnia 2017 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pt.:  "Katyń - ocalić od zapomnienia".

Uczniowie w programie słowno-muzycznym wyreżyserowanym przez p. Agnieszkę Bagińską-Juszczak i p. Katarzynę Stanik uczcili pamięćPolaków pomordowanych w 1940 roku oraz tych, którzy zginęliw 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Występom uczniów towarzyszyła prezentacja multimedialna.Przedstawione w niej materiały oraz fragmenty filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy na długo pozostaną w naszej pamięci.

We wtorek, 4 kwietnia,  po raz jedenasty prezydent Kielc Wojciech Lubawski spotkał się z kielecką młodzieżą. Spotkanie zorganizowano w Pałacyku Zielińskiego. 

Czytaj więcej

Z wizytą na targach „PRACA, KARIERA, ROZWÓJ”

Dnia 4 kwietnia 2017 r. uczniowie biorący udział w projekcie pn.: „Praca zespołowa, rozwiązywanie problemów to drogowskazy dla uczniów III LO w Kielcach” finansowanym ze środków Unii Europejskiej uczestniczyli w XI Ogólnopolskich Targach Pracy: „Praca, Kariera, Rozwój”, organizowanych w halach wystawienniczych Targów Kielce.Uczestnicy Targów mieli możliwość przejrzenia tysiąca ogłoszeń o pracy w kraju i poza nim, oferowanych przez publiczne służby zatrudnienia: wojewódzkie, powiatowe i miejskie, a także przez agencje pośrednictwa pracy.Sztandarową pozycją w programie Ogólnopolskich Targów Pracy było Forum "Biznes, edukacja, rozwój". W trakcie tegorocznej odsłony konferencji poruszone zostały kwestie dotyczące konieczności zmian w systemie kształcenia oraz efektywnego studiowania jako sposobu na dobrze płatną pracę. Prelegenci opowiedzieli również o przedsiębiorczości jako cesze, którą można w sobie wypracować, a także o oczekiwaniach pracodawców względem kandydatów na pracowników.Podczas Targów przeprowadzone zostały również warsztaty, w których udział wzięli nasi uczniowie. Pierwszym z nich była prelekcja pt. „Sztuka autoprezentacji" przygotowana przez panią Emilię Kijankę z Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego. Kolejne warsztaty pn. "Rekrutacja krok po kroku" poprowadziła pani Karolina Latus, właścicielka Agencji Zatrudnienia CRAFTS. Zebranym opowiedziała m.in. o tym, jak skutecznie poszukiwać zatrudnienia wykorzystując wszelkie dostępne źródła oraz które z cech wzmacniać by stać się pożądanym pracownikiem.

 koncert

Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora III L.O. zakończony

W poniedziałek, 3 marca 2017, zakończył się Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora III L.O.

Do finału dostały się 4 reprezentacje klas: 2b, 2d, 2e i 3b.

Mecze półfinałowe zagrały kolejno: 2b:3b i 2d:2e.

Ostatecznie o pierwsze miejsce rywalizowały drużyny 2e i 3b.(Podobnie jak w roku ubiegłym).

Po bardzo zaciętej i pełnej emocji walce Puchar Dyrektora i piersze miejsce w turnieju wywalczyła reprezentacja klasy 2e, broniąc tym samym tytułu z poprzedniego roku.

O trzecie miejsce zagrały klasy 2b i 2d. Po żywiołowym spotkaniu klasa 2b uplasowała się na miejscu trzecim,a klasa 2d na miejscu czwartym.

Poziom spotkań był bardzo wysoki, zawodniczki bardzo dobrze przygotowanei zmobilizowane.

Ostateczne wyniki:

I miejsce - klasa 2e: Danis Olga, Wiejas Wiktoria, Kaszuba Wiktoria, Brożek Monika, Szymkiewicz Anna, Gad Joanna, Adamczyk Marlena, Sobczyk Weronika

s (35)

II miejsce - klasa 3b: Paluch Magdalena, Kiwiorska Julia, Kumor Oliwia, Kozioł Anna,Gałka Natalia, Poświat Milena, Pawlik Ada, Ptak Aleksandra

s (35)

III miejsce - klasa 2b: Sara Stokowiec, Kamila Kozieł, Magdalena Snoch, Patrycja Pietrzyk,Sara Abramowicz, Patrycja Zapała, Milena Stachowicz

s (35)

I miejsce - klasa 2d: Bugajska Sylwia, Konieczna Patrycja, Proboszcz Nikola, Bal Kinga, Kalwat PaulinaZagórska Weronika, Góźdź Małgorzata

s (35)

 Gratulujemy wyników i wspaniałej zabawy.Zapraszamy do rozgrywek za rok...

Dzień wiosny w Norwidzie – kolorowy zawrót głowy

 21 marca 2017, po raz kolejny uczniowie i nauczyciele III LO ochoczo włączyli się do „przebieranej” zabawy z okazji Dnia Wiosny. Nikogo nie trzeba było specjalnie namawiać do zrezygnowania z tułaczki po mieście w dniu wagarowicza i do pozostania w szkole … W tegorocznej edycji konkursu na przebranie mieliśmy 2 motywy przewodnie – klasy 2-gie skupiały się na stylizacjach charakterystycznych dla różnych krajów europejskich, natomiast motywem dla klas I-szych były filmy animowane. Każda klasa pierwsza losowała jeden z zaproponowanych przez SU tematów i wraz z wychowawcą przygotowywała odpowiednie przebrania. Jak zwykle pomysłowość naszych drogich uczniów nie znała granic… Z pewnością nikt, kto w tym dniu pojawił się w szkole, nie mógł narzekać na nudę i na nadmiar pracy na lekcjach ;) ... Walka o punkty konkursowe była zażarta, bo też było o co walczyć. Dbałość o szczegóły kostiumów, a nawet „wejście” w swoją rolę były godne podziwu. Niestety :( , choć niewątpliwie na to zasługujecie, nie mogliśmy nagrodzić Was wszystkich. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu, zdjęcia oraz tabelę punktów przyznanych poszczególnym klasom:

Miejsce I – kl. 2 „a” - nagroda: dodatkowy wolny dzień do dyspozycji klasy;Miejsce II – kl. 2 „b” nagroda: 3 dni bez niezapowiedzianych kartkówek;Miejsce III – kl. 1 „g” – nagroda: 2 dni bez niezapowiedzianych kartkówek Miejsce IV – kl. 1 „f” – nagroda: 1 dzień niezapowiedzianych kartkówek;

Wszystkim klasom, wychowawcom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy dziękujemy i gratulujemy szalonych pomysłów. Mam nadzieję na równie duże zaangażowanie uczniów i nauczycieli w kolejne powitania wiosny.

Justyna KopycińskaOpiekunka SU

Wiosna idzie – rusz się̨ „Norwidzie”

 21 marca 2017 klasy drugie miały swój Dzień Języków Obcych, natomiast klasy pierwsze brały udział w rozgrywkach „sportowych”. Każda z klas zaprezentowała się również w scence, piosence lub tańcu. Zaangażowanie uczniów i ich wychowawców przekroczyło najśmielsze oczekiwania organizatorów zmagań p. Justyny Kopycińskiej (w roli Maleficient) i p. Andrzeja Krawczyńskiego (w przebraniu koguta) oraz dzielnie wspierającej ich działania p. Marzeny Pietrasik (w stroju lizaka). Konkurencje w wiosennej konwencji obejmowały zabawy z przymrużeniem oka. Między innymi należało miotać „Marzanną”, która symbolizowała odchodzącą zimę. Rzuty jajem do celu mógłby posłużyć do usmażenia sycącej wiele osób jajecznicy  . Każda z klas wystąpiła również z przygotowaną wcześniej prezentacją. Klasa I „a” przebrana w postaci z „Krainy Lodu” uraczyła zebranych wielowątkową inscenizacją. Był taniec, śpiew, rzuty śnieżkami, tworzenie graffiti na żywo, a nawet galop renifera (wychowawczyni – p. Jagody Semaniak). Klasa I „b” – „Potwory i Spółka”, tak się wczuła w rolę, że bała się sama siebie, a piosenka o potworach wykonana pod przywództwem wychowawczyni p. Anny Kurp (w roli Boo) porwała (… i to dosłownie) zgromadzoną publiczność. Klasa I „c”, prezentująca postacie z filmów Disney’a zachwyciła wszystkich brawurowym tańcem i śpiewem w wykonaniu stada myszy oraz zestawem figur akrobatycznych w wykonaniu myszek Mickey, z których jedną był wychowawca p. Andrzej Wysocki. Klasa I „d” , czyli grupa Smerfów, wesoło podrygiwała razem ze swoją wychowawczynią p. Anną Banaś. Można też było usłyszeć gromki chór charakterystycznych krasnoludkowych głosów. Klasa I „e” to grupa uzbrojonych w banany Minionków. Śpiew i taniec stworków zachęcił do zabawy całą publiczność, a przykład wychowawczyni p. Marty Kurkiewicz nie pozostawił wątpliwości kto tam dowodzi ;) … Shrekowa klasa „f” z brawurowo wykonanym układem tanecznym do muzyki opatrzonej własnym tekstem, zachwyciła obserwatorów. Każdy uczeń oraz wychowawczyni p. Aleksandra Wojda (Fiona) z oddaniem prezentował swoją postać. Prezentacja klasy I „g” – Pingwinów z Madagaskaru – zmusiła wszystkich do „śmiałego wyginania ciała”, a pingwinia rodzinka, pod przywództwem wychowawczyni p. Agnieszki Woźnickiej, popłynęła wężem po sali gimnastycznej. Wszyscy świetnie się bawili, nawet reporter Bartek Sularz z 2 „b”, który „zawisł” na drabinkach!

A oto wyniki rywalizacji:

I – kl.1 „a” i kl. 1 „e”II – kl. 1 „d”
III – kl. 1 „c”
IV – kl. 1 „g” V – kl. 1 „f” VI – kl. 1 „b”

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę̨ :)

Justyna Kopycińska, opiekun SU

 

Ania Karyś mistrzynią województwa w wyciskaniu sztangi!!!

 23 marca 2017 roku, 60 zawodników z 20 świętokrzyskich szkół rywalizowałow Mistrzostwach województwa świętokrzyskiego w wyciskaniu sztangi, które odbyły się w sali gimnastycznej III LO.

Ania Karyś z Norwida z wynikiem 45 kg wygrała kategorię dziewcząt. Ponadto naszą szkołę reprezentowali Emil Paluch - 100 kg, Filip Mazur - 95 kg, Mateusz Znojek - 80kg, Krystian Bera - 92,5 kg.Szczególne podziękowania dla pana Wojciecha Kardynalskiego za pomoc przy organizacji zawodów oraz pana Piotra Kotwicy za ufundowanie nagród.

wyniki

Autor tekstu: p. Rafał Sękowski

karys

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

 W dniu 21 marca 2017r. odbył się po raz kolejny w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Wiodącym tematem tegorocznej imprezy była piosenka obcojęzyczna. Klasy drugie już od kilku tygodni przygotowywały się do konkursu wokalnego polegającego na przedstawieniu wybranego przez siebie utworu w języku wskazanym przez jego organizatorów.

Poniżej podajemy listę piosenek odśpiewanych z wielką pasją przez naszych uczniów:

- klasa 2A: « Baby » z repertuaru Justina Biebera,- klasa 2B: « Chi Sara » z repertuaru Rominy Power i Al Bano,- klasa 2C: « Schnappi, das kleine Krokodil » z kreskówki o tym samym tytule,- klasa 2D: « Imagine » z repertuaru Johna Lennona,- klasa 2E: « Kanikuły » (ros. Каникулы) zespołu !Bum !- klasa 2F: « Hotel California » z repertuaru The Eagles,- klasa 2G: « La camisa negra » z repertuaru Juanesa.

Występom towarzyszyło wiele emocji i żywiołowa reakcja publiczności. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.Jury konkursowe uznało, że najlepszymi wykonawcami byli uczniowie klasy 2D i klasy 2G, którzy otrzymali po 94 punkty oraz uczniowie klasy 2B, którzy otrzymali 68 punktów. Innym konkursem, który odbył się w ramach Dnia Języków Obcych był quiz muzyczny « Krótka historia brytyjskiej muzyki pop ». Drużyny klas drugich musiały odgadnąć na podstawie usłyszanego fragmentu utworu muzycznego jego wykonawcę i ukryty w tekście tytuł piosenki. Największą wiedzą wykazały się przedstawicielki klasy 2G, Zuzanna Bogucka i Martyna Stefańczyk. Po konkursach odbył się pokaz przygotowanych przez poszczególne klasy pełnych humoru parodii wideoklipów, któremu towarzyszyły owacje i brawa.Zaprezentowane zostały również plakaty poświęcone twórczości Cypriana Kamila Norwida i Josepha Conrada Korzeniowskiego, które stanowiły piękną dekorację tegorocznej imprezy.Po podliczenie przez jurorów punktów z wszystkich konkursów, które złożyły się na Turniej Klas Drugich o Grand Prix Dyrektora Szkoły okazało się, że najwięcej punktów zdobyła klasa 2D, która otrzymała prestiżową główną nagrodę wręczoną przez p. dyrektora Tomasza Zemstę.

Przypominamy, że na turniej złożyły się następujące konkursy :1. konkurs plastyczny na najlepszy plakat,2. konkurs filmowy na najlepszą parodię,3. konkurs wokalny,4. quiz « Krótka historia brytyjskiej muzyki pop ».

W trakcie imprezy zostały wręczone nagrody dla najlepszych twórców plakatu i parodii. Jednak należy podkreślić, że tego dnia wszyscy uczniowie klas drugich odnieśli wielki sukces, ponieważ wykazali się zmysłem organizacyjnym, pięknie zaprezentowali się na scenie i byli oryginalnie przebrani. Gratulacje dla wszystkich !Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci naszych uczniów do nauki języków obcych poprzez piosenkę. I nie zapominajmy słów Jeremiego Przybory z Kabaretu Starszych Panów : «Piosenka jest dobra na wszystko. Piosenka pomoże na wiele, na co dzień i na niedzielę.»

Autorzy scenariusza i koordynatorzy imprezy : p. Anna Bąblewska-Pastuszka, p.Piotr Dąbrowski

Jurorzy: p. Rajmund Pisarek (przewodniczący), p. Marco Fontana, p. Joanna Kwiecień, p. Edyta Solakiewicz, p. Małgorzata Szlachińska

Konsultacje i pomoc w przygotowaniach młodzieży do występów :  p. Anna Bąblewska-Pastuszka, p. Piotr Dąbrowski, p. Marco Fontana, p. Joanna Kwiecień, p. Maja Moskwa, p. Edyta Solakiewicz, p. Małgorzata Szlachińska, p. Rajmund Pisarek, p. Lubow Prokop, p. Aleksandra Wojda

Prowadzenie imprezy : Rafał Chrzęszczyk, Konrad Hajduk, Bartłomiej Stefańczyk, Daria Stożek (klasa 2A)Obsługa techniczna : Piotr Kur, Piotr Saladra (klasa 2A)Dekoracja sali: Natalia Kołodziej, Aleksandra Stolarczyk, Magdalena Wojtyna (klasa 2E) pod opieką p. Anny Kopczyńskiej i p. Marii Kalety

Zdjęcia: Karol Sornat (klasa 2D)

Sponsorzy nagród: Wydawnictwo Macmillan, Wydawnictwo Cztery Głowy, Wydawnictwo Media Rodzina, Szkoła Języków Obcych Empik w Kielcach, Rada Rodziców przy III LO w Kielcach.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za ich pomoc.

 logo macmillan   logo mr 

 empik  fiszki

W dniach 22-23 marca 2017r. nasi uczniowie wraz z nauczycielami promowali szkołę na Giełdzie Szkół i Uczelni.

 targi17   

II miejsce siatkarek!

 Dnia 14 marca 2017, w hali I LO w Busku-Zdroju, rozegrany został XV turniej siatkówki dziewcząt im. Huberta Wagnera.

Reprezentacja Norwida zajęła drugie miejsce przegrywając jedynie z drużyną gospodarzy.

Dziewczęta wystąpiły w składzie:

Paulina Ostrowska, Paulina Jamrożek, Olga Danis, Joanna Gad, Monika Brożek, Karolina Serek, Anna Szymkiewicz, Wiktoria Wiejas.

Trenerem zespołu był p. Rafał Sękowski.

XXV JUBILEUSZOWY TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA

W ramach XXV Jubileuszowego Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim,13 marca 2017 roku w KCK, odbył się XXIII Wojewódzki Turniej Krasomówczy"O Laur Demostenesa".

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 2G - Klaudia Ślusarczyk, która musiała zmierzyć się z wylosowanym tematem:"Dokąd prowadzi prosta droga".

Klaudia poradziła sobie dobrze bardzo  i otrzymała wyróżnienie.

Uczennicę do konkursu przygotowywała p. Agnieszka Bagińska - Juszczak.

Autor tekstu: p. Agnieszka Bagińska - Juszczak

laur1

laur1

IV Spotkanie edukacyjne pt.„Bohaterom Pamięć”

W czwartek 2 marca 2017r., w Kieleckim Centrum Kultury odbyło się IV Spotkanie edukacyjne pt.„Bohaterom Pamięć”, zorganizowane dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem spotkania było propagowanie wiedzy i pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” działających na Kielecczyźnie. Uczniowie ze swoimi opiekunami szczelnie zapełnili miejsca całej widowni dużej sceny KCK. Wraz u uczniami uroczystość obserwowali zaproszeni goście: Wicewojewoda Świętokrzyski Pan Andrzej Bętkowski, Przewodniczący Rady Miasta Kielce Pan Dariusz Kozak, przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pani Alicja Marciniak, Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach Pani dr Dorota Koczwańska-Kalita. Obecni byli jako organizatorzy Spotkania dyrektorzy naszego liceum: Pan Andrzej Zdeb i Pan Tomasz Zemsta. Sprawnym przebiegiem uroczystości kierowały nauczycielki III LO: Pani Ewa Kolus – pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia i Pani Edyta Kolus. Uczniowie wysłuchali wykładów: Naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach Pani dr Doroty Koczwańskiej-Kality, która w przystępny sposób przybliżyła zebranym ideę i sens pamięci o bohaterach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego oraz dr Marka Maciągowskiego z OMPiO, który przybliżył sylwetkę Stanisława Grabdy ps. „Bem”, jednego z bohaterów podziemia na Kielecczyźnie.Uroczystościom towarzyszyły pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów III LO. Podczas Spotkania nagrodzeni zostali zwycięzcy IV Wojewódzkiego Konkursu ,,Żołnierze Wyklęci. Pamięci Zapomnianych Bohaterów Naszego Regionu”, którego pomysłodawcą jest III LO im.C.K.Norwida. Spotkanie to było lekcją historii dla młodego pokolenia Polaków o bohaterach powojennego podziemia oraz manifestacją patriotyczną upamiętniającą tych, którzy po II wojnie światowej stawiali opór sowietyzacji Polski. Przybliżyła ona młodzieży ten smutny, przez lata spychany na margines zapomnienia, aspekt polskiej historii. Komunistyczna propaganda przez lata próbowała zniesławić i wymazać pamięć o tych, którzy dla wolności swojego kraju potrafili zapłacić najwyższą cenę – życie.Na koniec, dla wszystkich uczestników Spotkania zagrał zespół Contra Mundum – grający repertuar do słów polskiej poezji patriotycznej i wojennej. W swojej twórczości sławi bohaterów narodowych i żołnierzy podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego. Godzinny koncert został przez młodzież przyjęty entuzjastycznie, a brawurowe wykonania patriotycznych pieśni wzbudziły zadumę i wzruszenie.

Autor tekstu: p.Ewa Kolus

III Norwidowskie Dyktando

21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs pod tytułem: III Norwidowskie Dyktando. Wzięło w nim udział 20 uczniów z różnych klas. Tekst dyktanda nie był łatwy, ale większość zawodników poradziła sobie z najtrudniejszymi jego fragmentami.

Najmniej błędów popełniły 3 uczennice i to one zostały mistrzyniami ortografii naszego liceum:

I miejsce – Izabela Siekańska z kl. 2 „g”II miejsce – Wiktoria Borkowska z kl. 3 „f”III miejsce – Kinga Wątor z kl. 1 „e”

Mamy nadzieję, że nagrody książkowe zachęcą laureatki do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad doskonaleniem umiejętności wyrażania się w naszym pięknym,acz trudnym, języku ojczystym.

Gratulujemy.

Organizatorki: p.Agnieszka Bagińska-Juszczak, p. Justyna Kopycińska

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.Pamięć o "Niezłomnych" została uczczona mszą świętą w Bazylice Katedralnej, na której był obecny poczet sztandarowy III LO. Następnie reprezentanci "Norwida" w składzie: Wiktor Grdeń, Adrianna Białek oraz Aleksandra Żłobecka asystowali pani wojewodzie podczas składania kwiatów pod pomnikiem poświęconym pomordowanym żołnierzom w kieleckim wiezieniu przez Urząd Bezpieczeństwa.

sz0317

 

 Mistrz pięknego czytania

27 lutego 2017 r. Kielce. Biblioteka Wojewódzka. Godzina 12:00. Uczestnicy z naszego liceum gotowi do walki o podium w konkursie ''Mistrz pięknego czytania''.Za 5 minut ma rozpocząć się konkurencja. Uwaga... i ruszyli! Rywalizacja toczyła się ''łeb w łeb'', emocje sięgały zenitu, pot lał się z czoła, ręce trzęsły się niczym na lekcjach biologii, ale... udało się! Tak! Mamy dwie osoby na podium, a pozostali wyróżnienia! 

Uff, parę minut czytania, a jak może wykończyć...

wersja humorystyczna :)

autor tekstu: Katarzyna Zapiór, klasa 1c

 No i wszystko zjedli...

 Tegoroczny Tłusty Czwartek był wyjątkowy, bowiem po raz pierwszy walka była tak wyrównana. Do pierwszego etapu przystąpili przedstawiciele i przedstawicielki klas I-szych i II - gich - rekordowy wynik w tej rundzie to 2 pączki skonsumowane w czasie poniżej 45 sekund! Zwycięzcy pojedynku par stanęli do finału. Dwie przedstawicielki płci pięknej walczyły wytrwale do końca, jednak nie zdołały pokonać wilczego apetytu 5 kolegów (1a, 1d, 2b, 2c, 2e), z których każdy "unicestwił" po 5 pączków! Jeden z finalistów zaraz po konkursie odczuł głód, więc ... zjadł pączka, ósmego pączka. Zabawa była pyszna, a doping publiczności bardzo głośny i skuteczny. 

Niech się święci Tłusty Czwartek ????

P.S. Bardzo dziękuję dziewczynom i chłopakowi z 1c za sprawną i wytrwałą obsługę "zawodów" oraz przywrócenie sali gimnastycznej do jej pierwotnej urody po zawodach.

p. Justyna Kopycińska

IX edycja rajdu szlakiem Powstania Styczniowego 1863

Dnia 23.02.2017 odbyła się IX edycja rajdu szlakiem Powstania Styczniowego 1863, w którym uczestniczyła 18 osobowa grupa uczniów naszego liceum pod okiem nauczycieli w-f p.Rafała Sękowskiego i p. Konrad Luciaka oraz grupy przewodników PTTK Kielce. Impreza miała charakter edukacyjno-krajoznawczy gdzie poruszane były aspekty historii związane z walkami powstańczymi oraz walory rekreacyjno- turystyczne miejsc przez które przebiegała trasa rajdu. Był to odcinek Huta Szklana - Święty Krzyż - Nowa Słupia. Mimo pogody typowej dla wczesnego przedwiośnia młodzież dzielnie wędrowała słuchając po drodze wiele interesujących ciekawostek z wyżej wymienionych tematów. Zwieńczeniem rajdu była tradycyjna Świętokrzyska Zalewajka w Zespole Szkół w Nowej Słupi i uroczysty apel z podziękowaniami dla uczestników i konkursami. Jeden z nich - konkurs plastyczny o tematyce powstańczej bezkonkurencyjnie wygrała nasza uczennica Zuzanna Adamczyk a w konkursie wiedzy historycznej - II miejsce zajął Bartosz Chamera.

Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje !

uczestnicy:

Kaczmarska AnnaReczyńska AgnieszkaIwański MikołajPyczek DominikaKasprzyk KlaudiaJamrożek PaulinaZalewski MarceliGrabka SewerynWalczak AleksandraPaluch MagdalenaBator WiktorDudek PatrycjaFeliszek DariaAdamczyk ZuzannaDyk MichałChamera BartoszJanuchta BartłomiejSzyc Aleksy

Bal Karnawałowy dla dzieci 

Dnia 23.02.2017 w godzinach popołudniowych uczennice klasy 1F pod opieką p. Agnieszki Gołębskiej, p. Marioli Kosiór i p. Barbary Pecel zorganizowały Bal Karnawałowydla dzieci z Zespołu Placówek im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyk” w Kielcach.Na początku zabawy uczennice razem z dziećmi przystroiły salę, w której odbywał się bal, kolorowymi serpentynami i balonami oraz wykonały maski karnawałowe. Następnie wolontariuszki przebrane za zwierzątka zachęciły uczestników zabawy do udziału w przygotowanych atrakcjach karnawałowych. Dzieci z radością zaangażowały się w gry i konkursy prowadzone przez DJ Kangurka. Wszyscy bawili się znakomicie, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Jedną z większych atrakcji było malowanie twarzy wychowanków placówki. Na zakończenie wszystkie dzieci przeszły do jadalni na mały poczęstunek przygotowany przez nasze uczennice.Dziękujemy za wspaniałą zabawę i zapraszamy chętnych do przyłączenia się do grupy wolontariatu w naszej szkole .

  

Mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym i wyciskaniu sztangi leżąc

Dnia 26.01.2017 w naszej szkole odbyły się mistrzostwa w tenisie stołowym i wyciskaniu sztangi leżąc. Do zawodów zgłosiło się blisko 50 uczestników którzy rywalizowali o miano najlepszego w trzech kategoriach:

Wyciskanie sztangi:

I miejsce - Paluch Emil 102,5 kgII miejsce - Znojek Mateusz 85 kgIII miejsce - Bera Krystian 90 kg

Tenis stołowy dziewcząt:

I miejsce - Drogosz KlaudiaII miejsce - Rabiej KamilaIII miejsce - Siepetowska Kinga

Tenis stołowy chłopców:

I miejsce - Gad Szymon II miejsce - Kaniewski PawełIII miejsce - Kościołek Jakub

Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowej rywalizacji i uczestnictwa w zawodach.

Warsztaty z chemii

Dnia 26 stycznia 2017 roku uczniowie klasy 2e, pod opieką Pani mgr Marty Kurkiewicz, uczestniczyli w warsztatach tematycznych organizowanych przez Instytut Chemii UJK, na których realizowali następujące zagadnienia z zakresu: CHEMII NIEORGANICZNEJ - właściwości utleniające i redukujące wybranych metali przejściowych bloku "d"; oraz CHEMII FIZYCZNEJ - szereg aktywności metali, barwna elektroliza w wymiarze 4 godzin .

Warsztaty zorganizowano w ramach projektu Instytutu Chemii UJK i Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego Urzędu Miasta Kielce, wspomagającego proces dydaktycznyw kieleckich szkołach ponadgimnazjalnych.

  

Turniej Siatkówki Chłopców o Puchar Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

Dnia 26.01.2017, w halach ZSP nr 1 i VI LO w Kielcach, odbył się Turniej Siatkówki Chłopców o Puchar Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Rywalizowało aż 16 zespołów, drużyna  III LO zajęła trzecie miejsce w grupie i nie awansowała do półfinału.

Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Dyrektora III LO

Dnia 17 stycznia odbył się finał Turnieju Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Dyrektora III LO.

Na śniegu rywalizowały 4 zespoły klasowe, które w eliminacjach zdobyły największą ilość punktów.

Wyniki turnieju:

3b -2b     1 : 1

3b - 1b    0 : 1

3b - 2c    1 : 2

2b - 3b    1 : 1 

2b - 1b    1 : 5

2b - 2c    1 : 1

1b - 3b    1 : 0

1b - 2b    5 : 1

1b - 2c    1 : 5

2c - 3b    2 : 1

2c - 2b    1 : 1

2c - 1b    5 : 5

Ostateczna klasyfikacja turnieju: 

I miejsce - klasa 2c - 7 punktów

II miejsce - klasa 1b - 6 punktów

III miejsce - klasa 2b - 2 punkty

IV miejsce - klasa 3b - 1 punkt

Rozgrywki przebiegały w bardzo sportowej atmosferze i przy dobrej muzyce.

Organizatorzy (nauczyciele WF) zapewnili słodkie bułeczki i gorącą herbatę.

Wszyscy uczestnicy z rąk Dyrektora p. Andrzeja Zdeba otrzymali pamiątkowe medale, a wyróżniający sie zawodnicy statuetki. Klasa 2c otrzymała Puchar Dyrektora III LO.

Najleprzy bramkarz: Bartłomiej Sularz 2b

Najlepszy strzelec: Olgierd Chatys 2c

MVP turnieju:Bartosz Skowronek 1b

Najlepszy zawodnik w swoim zespole:

1b - Michał Dyk

2c - Szymon Gad

2b - Kamil Grudzień

3b - Bartek Palacz

Do zobaczenia za rok ...  Nauczyciele WF.

WIZYTA W SĄDZIE OKRĘGOWYM W KIELCACH

10 stycznia 2017r. klasa o profilu prawniczym - IIc, obserwowała rozprawę sądową w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Następnie spotkała się z prowadzącą rozprawę p. sędzią Małgorzatą Solecką. Już od trzech lat uczniowie klas prawniczychnaszej szkoły obserwują bezpośrednio wybrane rozprawy sądowe w sprawach karnych. Dodatkowo mają możliwość spotkań z przedstawicielami zawodów prawniczych, w celu poznania specyfiki zawodu prawnika, organizacji i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz procesu karnego. W związku z tym, że uczniowie naszej szkoły planują wybór prawa jako kierunku dalszego kształcenia, ułatwiamy im w ten sposób świadome wybory zawodowe.

Autor tekstu: p. Ewa Kolus

 

25 FINAŁ WOŚP

15 stycznia 2016 roku po raz kolejny, szkolny sztab WOŚP zorganizował 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wzięło w nim udział 34 uczniów naszej szkoły:  Bajon Julia (1f ), Banaś Agnieszka (2c),  Bartkiewicz Sylwia (2c), Bartosińska Kornelia (2c), Basa Filip (2f), Bator Wiktor (1g), Białek Adrianna (2c), Chwastek Maja (1g), Cieślik Julia (2f), Klimek Patryk (1g), Kozieł Aleksandra (1g), Lisowska Weronika (1f), Mańkus Małgorzata (1f), Nawrot Magdalena (1d), Ochocka Joanna (1d), Olczyk Klaudia (2c), Palmąka Emilia (2f), Pozłótka Klara (2f), Rogala Kinga (1f), Rutkowski Mateusz (2f), Serek Karolina (1d), Sipika Julia (1d), Stachurska Róża (1d), Szablewska Julia (2c), Szydłowska Julita (1g), Ślusarczyk Klaudia (2g), Ślusarczyk Urszula (2c), Wawrzaszek Natalia (1f),Wicher Wiktoria (2c), Wojnowska Wiktoria (1f),Wróblewska Anna (2f), Zarychta Justyna (1d), Zatorska Magdalena (1d), Żłobecka Aleksandra (1f).  Udało nam się zebrać kwotę 8339,10 zł.

Szczególne podziękowania należą się tym wolontariuszom, którzy zgromadzili w swoich puszkach największe sumy pieniędzy, a są to: Julita Szydłowska i Aleksandra Kozieł z klasy 1g, Magdalena Nawrot z klasy 1d oraz Małgorzata Mańkus z klasy 1f.Pieniądze zebrane podczas 25. Finału WOŚP, tak jak w roku ubiegłym, przeznaczone zostaną na sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej osobom starszym.Wszystkim naszym wolontariuszom bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i liczymy na to, że za rok znowu się spotkamy, bo „...w pojedynkę nic nie zdziałamy, ale razem możemy wszystko”.

Wigilia Szkolna 2016

W dniu 22 grudnia odbyła się w naszym liceum Wigilia Szkolna, w której uczestniczyli zaproszeni goście, emerytowani nauczyciele, absolwenci, nauczyciele oraz uczniowie.

Dyrektor Andrzej Zdeb rozpoczął uroczystość krótkim przemówieniem, po którym proboszcz parafii pw Św. Krzyża w Kielcach odczytał fragment Pisma Świętego dotyczący narodzin Jezusa Chrystusa.

W dalszej części rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez uczniówpod opieką p. Jolanty Herman.

Zdjęcia: Bartłomiej Sularz klasa 2b

  

AWANS SIATKAREK !

Nasze siatkarki po wygranym meczu z I LO im. Żeromskiego awansowałydo dalszej fazy rozgrywek o Mistrzostwo Kielc, z bilansem 2 wygrane po 2:0 z I LOi Awansem oraz 1 porażka 1:2 z IV LO.

Dziewczęta wystąpiły w składzie: 

Paulina Ostrowska, Wiktoria Wiejas, Wiktoria Kaszuba, Anna Szymkiewicz, Monika Brożek, Olga Danis, Joanna Gad, Jolanta Hunek, Karolina Serek, Weronika Kudła. 

Klasa 3A z wizytą u chorych

Dnia 21 grudnia klasa III A odwiedzila ośrodek wsparcia dla osob chorych na Alzheimera. Młodzież wystawiła "Opowieść wigilijną" w reżyserii Klaudii Daleszak, każdy z uczestników został obdarowany ozdobami świątecznymi wykonanymi ręcznie przez uczniów.

 

NOC FILMOWA W NORWIDZIE !

 W nocy, z dnia 16 na 17 grudnia 2016r., odbył się w naszej szkole maraton filmowy. Wzięło w nim udział 54 miłośników horrorów i komedii, którzy do godziny 6:35 rano obejrzeli na sali gimnastycznej, w śpiworach i pod kocami, cztery filmy wybrane przez Samorząd Uczniowski:

- « Silent Hill »- « Nie zadzieraj z fryzjerem »- « Las samobójców »-« Udając gliniarzy »

W przyszłości Samorząd Uczniowski planuje zorganozować kolejną noc filmową w Norwidzie.

Zdjęcia zrobiono w przerwie, między projekcjami filmów.

WARSZTATY JĘZYKOZNAWCZE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO NA UJK

W dniu 15.12.2016 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach językoznawczych z j. niemieckiego pt. „Übersetzer – Nachahmer oder Schöpfer?” (Tłumacz – odtwórca czy kreator?).

Warsztaty te prowadziła p. dr Magdalena Feret. Nasi uczniowie mieli okazję zmierzyć się tłumaczeniem tekstów oraz tytułów bajek i filmów.Swoją pomocą służyli im studenci germanistyki UJK, dzięki czemu mogli także dowiedziećsię również jak wyglądają studia językowe.

Warsztaty te odbywały się w ramach cyklu warsztatów dla szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem „Deutsch alternativ” prowadzonych w Instytucie Języków Obcych na UJK.

Opiekę sprawowały: p. M. Szlachcińska i p. E. Solakiewicz

 

 

Piłkarze ręczni vice mistrzami turnieju MLPR 2016

13 grudnia odbyły się finałowe mecze turnieju Małej Ligi Piłki Ręcznej, z udziałem naszej reprezentacji.

Podopieczni p. Andrzeja Krawczyńskiego wywalczyli, po bardzo zaciętej walceII miejsce w finale turnieju. Przegrali w ostatniej minucie jedną bramką z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kielcach. 

Nasz zawodnik, Przemysław Łapot, został wybrany jako najlepszy bramkarz XIII turnieju Małej Ligi Piłki Ręcznej.

  

Finał "Szlachetnej Paczki" w Norwidzie

Nasze liceum otwarło swe podwoje dla wolontariuszy z całych Kielc, którzy zaangażowali się w coroczną akcję "Szlachetna Paczka".

W sobotę, 10 grudnia, od samego rana przywozili zebrane przez siebie dary, podjeżdżały też ciężarówki ze sprzętem i meblami z różnych sklepów. Wszystkie paczki, oznakowane symbolami poszczególnych potrzebujących pomocy rodzin, składowane były na sali gimnastycznej. Nie zabrakło także naszego Norwidowskiego akcentu, ponieważ nasi uczniowie również przyłączyli się do zbiórki. Mamy nadzieję, że kolejne akcje będą równie owocne i przyniosą pomoc i radość obdarowanym.

Naoczny świadek zajść ;)

Opiekun SUJustyna Kopycińska

XI edycja Przeglądu Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej

9 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju odbyła się XI edycja Przeglądu Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej.

Swoje umiejętności wokalne przedstawiło na scenie 13 młodych artystów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego.

W tym roku nasze liceum reprezentowała Justyna Wypych (kl. Ia), która zaśpiewała piosenkę pt.: „Panienka z temperamentem” (słowa: Jeremi Przybora, muzyka: Jerzy Wasowski). 

Poziom konkursu był, zdaniem przewodniczącego jury, pana Arkadiusza Szostaka, bardzo wysoki.Nasza uczennica zajęła II miejsce.

Gratulujemy!!!

Mistrzostwa Kielc w wyciskaniu sztangi 

34 zawodników i dwie zawodniczki z dwunastu szkół rywalizowało w Mistrzostwach Kielc w wyciskaniu sztangi.

Naszą szkołę reprezentowali Anna Karyś, która z wynikiem 40 kg wygrała kategorię dziewcząt oraz Patryk Sala - 100 kg, Emil Paluch - 90 kg i Krystian Bera - 85 kg. Uczestnicy startowali w 5 kategoriach z podziałem na wiek, płeć oraz masę ciała. Tradycyjnie zawody sponsorował Piotr Kotwica - właściciel sieci sklepów z odżywkami dla sportowców, m.in. Sportpower oraz Vitaminshop. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwali sędziowie trójboju siłowego na czele z panem Wojciechem Kardynalskim, przewodniczącym sędziów w Polsce. Poniżej przedstawiamy najlepszych zawodników w swoich kategoriach.

Dziewczęta (przy takim samym wyniku wygrywa lżejszy zawodnik)

1 miejsce Anna Karyś - 40 kg2 miejsce Wiktoria Białacka - 40 kg

Chłopcy rocznik 1999 i młodsi do 74 kg

1 miejsce Mateusz Sołtysiak 125 kg/84,4875 pkt Wilksa2 miejsce Mateusz Brożek 107,5 kg/74,78775 pkt Wilksa3 miejsce Alan Stępień 70 kg/43,729 pkt Wilksa

Chłopcy rocznik 1999 i młodsi powyżej 74 kg

1 miejsce Kamil Jakubowski 117,5 kg/91,697 pkt Wilksa2 miejsce Miłosz Poddębniak 92,5 kg/76,71025 pkt Wilksa3 miejsce Mateusz Frąk 95 kg/73,5965 pkt Wilksa

Chłopcy rocznik 1998 i starsi do 74 kg

1 miejsce Bartłomiej Smolarczyk 87,5 kg/72,45875 pkt Wilksa2 miejsce Konrad Pokusa 80 kg/62,504 pkt Wilksa3 miejsce Marcin Nowek 80 kg/59,824 pkt Wilksa

Chłopcy rocznik 1998 i starsi powyżej 74 kg

1 miejsce Kamil Krawczyk 135 kg/85,563 pkt Wilksa2 miejsce Mateusz Kumański 135 kg/83,538 pkt Wilksa3 miejsce Arkadiusz Dziopa 140 kg/82,628 pkt Wilksa

Mikołaj w III LO

Nasz święty Mikołaj miał dziś baaardzo pracowity dzień ...

Wszyscy przekonywali go, że byli grzeczni i starali się przekupić aktywnością artystyczną :), żeby tylko dostać prezent ...

Biedulek ;) ...

Elf tak się angażował w pracę, że aż zzieleniał ze zmęczenia ...

TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO

W dniu 1 grudnia 2016 uczniowie naszej szkoły z kl. Ia, Ib oraz Ic wybrali się z nauczycielkami j.niemieckiego p. M. Szlachcińską i p. E. Solakiewicz do Kina Moskwa na pokaz filmu pt. „Dziennik Anne Frank” („Das Tagebuch der Anne Frank”). Pokaz ten odbył się w ramach TYGODNIA FILMU NIEMIECKIEGO. „Dziennik Anne Frank” to niezwykle wzruszająca historia trzynastoletniej Niemki żydowskiego pochodzenia, która po dojściu Hitlera do władzy, przeprowadza się wraz z rodziną do Amsterdamu. Na 13 urodziny dziewczynka dostaje pamiętnik, w którym opisuje życie codzienne swojej rodziny i przebywających wraz z nimi w ukryciu, osób. Pokaz filmu poprzedził wykład p. dr Małgorzaty Mochoń z Instytutu Filologii Obcych UJK. Przed projekcją filmu ogłoszono także konkurs dla uczniów na recenzję w języku niemieckim na temat: „Wrażenia i impresje z Tygodnia Filmu Niemieckiego 2016”. Konkurs potrwa do 10.01.2017r.Serdecznie zachęcamy do udziału!

  

Spotkanie z wizażystką

1 grudnia SU zorganizował dla uczennic klas trzecich spotkanie z wizażystką Panią Magdaleną Plato.

Podczas krótkiej wizyty pani Magda przekazała najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry oraz najbardziej powszechnych błędów popełnianych w makijażu. Mamy nadzieję, że uczestniczki spotkania pomimo mocnego przekonania na temat jedynej możliwej metody wykonania makijażu na swoim licu - skorzystają z nienachalnych rad pani Magdy, której dziękujemy za spotkanie i poświęcony nam czas.

Opiekun SUp. Justyna Kopycińska

Nasza uczennica Mistrzynią Świata

Z dumą zawiadamiamy, że w gronie naszych wspaniałych uczennic mamy Mistrzynię Świata! Aleksandra Żłobecka, uczennica klasy 1F, została obsypana medalami na Mistrzostwach Świata World Artistic Dance Federation w Libercu, Czechy.

Ola zdobyła:

* Mistrzostwo Świata w kategorii Jazz Dance powyżej 16lat Duety* 5 miejsce w kategorii solo Artistic Dance powyżej 16 lat* Mistrzostwo Świata mini formacje Artistic Dance Adults z choreografią Auschwitz wraz ze Studiem tańca i stylu Rewanż oraz* Mistrzostwo Świata w kategorii produkcje Artistic Dance Supershow Adults wraz ze STiS Rewanż.

Serdecznie gratulujemy i życzymy Oli dalszych sukcesów w realizowaniu swojej pasji. :)

Autor tekstu: p. Aleksandra Wojda

ANDRZEJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Jak co roku w dniu imienin Andrzeja (Wszystkiego najlepszego Panie Dyrektorze!), SU zorganizował dla naszych uczniów wróżby. Licencjonowane wróżki wytężały wzrok, aby dostrzec świetlaną przyszłość wypisaną na utrudzonych pisaniem klasówek dłoniach naszych Norwidowskich obywateli ;)  Karty również się przydały. Przysłuchując się niektórym przepowiedniom, nie mogłam uwierzyć jak taki ogrom informacji mógł się zmieścić na drobnych dłoniach naszych uczennic. Dodatkową atrakcją tegorocznych Andrzejek był konkurs karaoke zatytułowany: Śpiewać każdy może. Uczestnicy wzięli sobie hasło przewodnie do serca i z ogromnym zaangażowaniem, przy aplauzie zgromadzonej publiczności wykonywali znane wszystkim przeboje. Każdy występ został obdarzony licznymi lajkami podczas głosowania na szkolnym fanpage'u.

Zwyciężył duet z klasy 2c - Kornelia Bartosińska i Paulina Jamrożek.

Dziewczyny otrzymały cenną nagrodę - voucher na dodatkowy dzień wolny od katuszy pytania i niezapowiedzianych kartkówek!

Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!

Opiekun SUJustyna Kopycińska

zobacz filmy

   

Warsztaty Języka Angielskiego w Londynie 7-12.11. 2016

7 listopada

 Bladym świtem grupa 32 uczniów naszego liceum wyrusza w drogę … Pierwszy przystanek – Oblęgorek, skąd zabieramy grupę gimnazjalistów oraz Darię Feliszek (3 c), która nie chciała się uwolnić z objęć żegnającej ją mamy ;) (patrz zdjęcie). Długa podróż przerywana drzemką, posiłkami i postojami doprowadza nas do Calais… Każdy z niepokojem, ale i z ciekawością oczekuje na moment wejścia na prom. Całe szczęście prawie wcale nie kołysze, można rozprostować kości … a nawet wziąć udział w gimnastyce porannej prowadzonej na zewnętrznym pokładzie przez Pawła Kososkiego (patrz zdjęcia) … W Londynie wita nas słońce w towarzystwie przenikliwego wiatru. Zwiedzanie (Tower Bridge, Tower of London, spacer północnym brzegiem Tamizy obok The Monument, Millenium Bridge, Tate Modern, The Shakespeare's Globe, Borough Market, St. Paul’s Cathedral, Starbuck’s :) i jednoczesne wykonywanie zadań językowych (min. uzyskiwanie różnego rodzaju informacji od sprzedawców i przechodniów) przebiega bardzo sprawnie, choć jesteśmy ogromnie zmęczeni… A przecież punkt programu, na który czekamy z największą niecierpliwością dopiero przed nami – SPOTKANIE Z RODZINAMI GOSZCZĄCYMI …

8 listopada

Pierwsze chwile ranka upływają pod znakiem sprawozdań z pierwszej kolacji. Wszystkim udało się nawiązać „skuteczny kontakt werbalny”! Yes! Przed kolejnym dniem wrażeń wszyscy zdołali zregenerować siły (Madame Tussaud’s, Westminster, Gmachy Parlamentu, Big Ben, Park Św. Jakuba, Pałac Buckingham, Harrod’s, Primark, zwiedzanie: Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki). Figury woskowe topnieją od błysków naszych fleszy. Żadna gwiazda, ani polityk nie mogą się czuć bezpieczni pod obstrzałem naszych aparatów! Buckingham Palace - co prawda herbatki z królową nie pijemy, ale za to zajadamy orzeszki z wiewiórkami w jej parku. Big Ben z godnością pozuje do setki zdjęć ze wszelkich możliwych ujęć, podobnie jak niesamowite eksponaty w Muzeum Historii Naturalnej. Podróż do pulsującego jądra ziemi i doświadczenie jej trzęsienia są super, ale nic nie dorówna cudowi załapania wi-fi w jednym z korytarzy muzeum. Najbardziej wytrwali na wyższych piętrach Muzeum Nauki dokonuję epokowych odkryć… Zakupy? Wyglądamy jak stado wielbłądów :) … ale zadowolonych (zwłaszcza „wielbłądzice” ;) )

9 listopadaKolejny dzień „londyńskiego maratonu” (Muzeum Brytyjskie, Oxford Street, Regent Street, Piccadilly Circus, Plac Trafalgar, Galeria Narodowa). Staramy się pojawić w jak największej ilości miejsc wartych odwiedzenia – chcemy wiedzieć, gdzie warto wrócić, aby dokładnie poznać atrakcje Londynu ( co zajęłoby wiele miesięcy intensywnego zwiedzania…). Ogromu i bogactw British Museum nie jest w stanie oddać żaden opis – to trzeba zobaczyć na własne oczy ... Zeszyty ćwiczeń zapełniają się informacjami z poszczególnych odwiedzanych obiektów oraz realizacją zadań komunikacyjnych…10 listopadaPlan na dziś: London Eye, rejs statkiem po Tamizie, przejście obok klipra herbacianego Cutty Sark, Muzeum Morskie, spacer po Parku Królewskim w Greenwich…Londyński transport publiczny? Dzikie tłumy biegnących ludzi… (Naprawdę, nikt tam nie potrafi chodzić!) Całe szczęście pogoda wciąż super, wymarzona wręcz na podziwianie Londynu z wysokości London Eye. Jesteśmy wszyscy razem w jednej "kapsułce" (Oblęgorek w drugiej), zdjęcia wyjdą naprawdę fajne... Aby tradycji stało się zadość (Norwid w Londynie 2014) musi rozlec się chóralny spiew. Jak się okazuje jedyny przebój, który znają wszyscy to „Oczy zielone” … i tak oto Zenek Martyniuk „zaistniał” w Londynie :). Podczas rejsu fale Tamizy tak przyjemnie nas kołyszą, że niektórzy zapadają w drzemkę. Na kolejce Emirates i w Greenwich o spaniu nie ma mowy. Zejście do jedynego czynnego tunelu pod Tamizą kończymy efektownymi „wyskokami” (patrz filmik). Dokonujemy karkołomnego wyczynu (dosłownie!) budując żywy napis LONDON (zdjęcie jeszcze w zasobach Oblęgorka…) Chwila czasu dla siebie: znaleziona karta bankomatowa, pochłonięty wyrób McDonalda™ … i w drogę. Obserwujemy zbliżające się znaczne pogorszenie pogody ... No cóż, bardzo dobry moment, przecież MY wyjeżdżamy :) ...

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach!

Wycieczka uczniów klas 1-szych, 2-gich i 3-cich odbyła się pod opieką p. Justyny Kopycińskiej i p. Agnieszki Woźnickiej oraz wydatnej pomocy nauczycielek z grupy z Oblęgorka.

Organizator wycieczki i autor tekstu: p. Justyna Kopycińska

Razem dla Pokoju

W dniu 18 listopada nasi uczniowie pod opieką p. Jolanty Herman udali się do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 17 Specjalnych w Kielcach. W ramach obchodów TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ, który w tym roku przypada w dniach 14-20 listopada, współuczestniczyliśmy w tym międzynarodowym projekcie. Elementem jego realizacji było nagranie piosenki „We are the World” i wspólne zdjęcie uczniów ustawionych w kształt „pacyfki”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji projektu brzmi: RAZEM DLA POKOJU. Działanie to zostało ogłoszone przez organizację YourCultureProject (https://www.facebook.com/pg/YourCultureProject/about/?ref=page_internal), a efekt zostanie następnie umieszczony na Padlecie https://padlet.com/jwaszkowska/5upmh0dncuu8 /

   Zobacz film:

 yt

Udział wzięły następujące osoby:

z kl.3eNatalia Kopycińska

z kl.2eMartyna PabisAleksandra KulczyckaAnna SzymkiewiczMonika BrożekJoanna GadDiana KonderaKatarzyna PilarzWeronika Sobczyk

z kl. 2aRafał Chrzęszczyk

z kl.1dKarolina LatosMateusz Smolarczyk

https://padlet.com/matylda_herman_arendarska/x3tn8u6hwjqa

Święto Odzyskania Niepodległości w „Norwidzie”

15 listopada 2016 roku świętowaliśmy w naszej szkole 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji nauczycielom oraz młodzieży z klas I i III został zaprezentowany program poetycko – muzyczny, zatytułowany „Nie pytaj o Polskę”. Wykorzystano w nim, między innymi, teksty T. Różewicza, K.I. Gałczyńskiego, J. Pietrzaka, C.K. Norwida, piosenki Grzegorza Ciechowskiego, zespołu „Sztywny Pal Azji”, a także „Katechizm” W. Bełzy w wersji hip – hopowej.

Ideą prezentacji było przypomnienie odbiorcom naszej historii, jak również skonfrontowanie znaczenia pojęć: „patriotyzm”, „naród”, „ojczyzna” w Polsce zniewolonej i wolnej. Temu celowi służyło też wykorzystanie w scenografii widowiska, opracowanej przez panie: Annę Kopczyńską i Marię Kaletę, dat upamiętniających przełomowe dla naszej państwowości wydarzenia.Program przygotowali uczniowie klas: I c, II a, II e, III d pod kierunkiem nauczycieli: Joanny Kwiecień, Anny Zielińskiej, Elżbiety Pruchnickiej i Mateusza Pustuły.

Wystąpili w nim: • klasa I c: Kasia Zapiór, Ala Barańska, Wiktoria Król, Ola Lasak, Zuzia Dąbek, Karolina Siadul, Wiktoria Menet, Ania Kniaź, Agata Szeląg, Bartek Słapek, Alek Szyc, Mateusz Rozicki, Mateusz Znojek,• klasa II a: Rafał Chrzęszczyk,• klasa II e: Monika Brożek, Ania Szymkiewicz, Weronika Sobczyk, Martyna Pabis, Diana Kondera, Joanna Gad, Ola Kulczycka, Kasia Pilarz,• klasa III d: Ola Pólkoszek

Święto Niepodległości

Obchody 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Kielcach, to jak zawsze msza święta w Bazylice katedralnej, a następnie przemarsz uczestników uroczystości na plac Wolności pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie mogło się to odbyć bez pocztu sztandarowego naszej szkoły w składzie Sylwia Walas, Dominika Pyczek oraz Wiktor Grdeń.

Godność - wczoraj i dziś

W związku ze Światowym Dniem Godności, 20 października odbył się konkurs na napisanierozprawki poświęconej tej trudnej tematyce, zorganizowany przez p. Justynę Kopycińskąi p. Agnieszkę Bagińską-Juszczak.

Napisanie jej wymagało od uczennic (zgłosiły się dziewczęta) wcześniejszej pogłębionej analizy tematu. 

 Oto laureatki części konkursu w języku polskim, które otrzymały nagrody książkowe i dyplomy:

I miejsce - Klaudia Konieczna kl. 3g

II miejsce - Aleksandra Kornecka - kl. 3g

III miejsce - Izabela Siekańska - kl. 2g

Uczennice otrzymały nagrody książkowe i dyplomy.

Gratulujemy.

Organizatorki.

I miejsce - Klaudia Konieczna kl. 3gII miejsce - Aleksandra Kornecka - kl. 3g III miejsce - Izabela Siekańska - kl. 2g

 k10

   

Spotkanie z prof. Kazimierzem Kikiem

3 listopada 2016 r. w III L.O. im C.K. Norwida  w Kielcach odbyło się spotkaniez prof. UJK dr hab. Kazimierzem Kikiem.

Tematem spotkania były  "Przemiany w europejskich demokracjach".

Główny nacisk był położony na zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania tychprzemian oraz ich wpływ  na procesy demokratyzacji w Polsce.

W spotkaniu brało udział kilkudziesięciu uczniów ze szkół:

1) I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Kielcach,2) II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego w Kielcach,3) III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Kielcach,3) X Liceum Ogólnokształcącego im. J. Wybickiego w Kielcach.

Mała Liga Piłki Ręcznej 2016

3 listopada odbył się XIII Turniej Mała Liga Piłki Ręcznej.

Tym razem miejscem rywalizacji były Chęciny.Piękna nowa hala sportowa stwarzała bardzo przyjemną atmosferę rozgrywek.

Nasi chłopcy spisali się wyśmienicie.

Wygrali spotkania grupowe i awansowali do finału, w którym o I miejsce zagrają z ZSP nr 1.Finał odbędzie się 13 grudnia 2016 w hali Politechniki Świętokrzyskiej, na który serdecznie zapraszamy.

Uczeń naszej szkoły - Nikodem Marcinkiewicz - został uznany za najlepszego zawodnika rozgrywek. 

 

Halloween Party

W piątek 28 października uczniowie Norwida bawili się na 4tym z kolei Halloween Party w naszej szkole. Zabawę zorganizowały dwie czarownice  (p. K. Kobiec i p. A. Wojda) wraz ze swoimi wychowankami (kl. 1D i kl. 1F).  A bawić się było w co: łowienie jabłek bez użycia rąk, trudne zagadki ukryte w balonach, malowanie ustami...To tylko niektóre z atrakcji. Największą popularnością cieszyła się Koszmarna Randka w Ciemno, gdzie kandydaci mogli znaleźć swoją wymarzoną drugą Halloweenową połówkę zgodnie z powiedzeniem "każda potwora znajdzie swego amatora". ;) Tradycyjnie już, podczas imprezy fotografowaliśmy najlepsze przebrania, które wezmą udział w konkursie z głosowaniem na Facebook'u. Grande finale imprezy było rozbicie Halloweenowej piniaty. Przewodniczący szkoły tak wczuł się w rolę, że połamał wypożyczoną do tego celu szkolną miotłę. Miotły już nie ma, ale mamy nadzieję, że za rok równie chętnie powygłupiacie się razem z nami. :)

Dzień Spódnicy

Jak zwykle maksymalne zaangażowanie! Kolorystyka, mnogość wzorów i krojów spódniczawstydziłaby niejednego projektanta i krawca... Co ciekawe, zwłaszcza męska część norwidowskiej grupy pozując do zdjęć czuła się wyjątkowo swobodnie, co jest najlepszym dowodem, że spódnica była typowo męskim strojem, gdy kobiety nosiły długie suknie...

Dzięki za wspólną zabawę wszystkim wyluzowanym ziomkom i ziomkiniom.

Grunt to poczucie humoru !!!

W dniu 28.10.2016 r. odbył się w naszej szkole „KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH”

Konkurs uwzględniał kulturę, zabytki, geografię, gospodarkę oraz system politycznyNiemiec, Austrii, Szwajcarii oraz Lichtenstein.

Nagrodzeni w konkursie:

I miejsce – Wiktoria Wicher z kl. 2cII miejsce – Patryk Suliga z kl. 2aIII miejsce – Karol Majewski z kl. 2c

Serdecznie gratulujemy!!!

Wycieczka  do Instytutu Goethego w Krakowie

W dniu 26.10.2016r. uczniowie z klas 2c, 2b, 1a oraz 1c  wraz z nauczycielkami języka niemieckiego:p. Edytą Solakiewicz oraz p. Małgorzatą Szlachcińskąuczestniczyli w wycieczce doInstytutu Goethego w Krakowie.

Celem wycieczki było zwiedzanie wystawy książek dla dzieci przygotowanej przez Targi Książki we Frankfurcie. Wystawę tworzy osiemdziesiąt pięć książek dla dzieci współczesnychniemieckich ilustratorów. Obok znanych na całym świecie nazwisk pojawiły się publikacje zdobioneilustracjami młodego pokolenia niemieckich rysowników. Oprócz wystawy nasi uczniowie mieli okazjęzapoznania się z działalnością Biblioteki Instytutu oraz wypożyczenia materiałów do nauki języka niemieckiego.

Srebrny medalista z RIO w III LO

9 września 2016. Już bardzo późno, ale spać mi się wcale nie chce…Zniecierpliwiona wpatruję się w ekran telewizora. Kolejna, i kolejna zapowiedź,i znów opóźnienie … Długo jeszcze?! Zbliża się północ, dzwoni telefon… 

- Justyna, oglądasz? – słyszę znajomy głos w słuchawce. - Oczywiście, że tak! – odpowiadam Andrzejowi (Krawczyńskiemu) – Długo jeszcze będziemy czekać? A może wcale nie zrobią transmisji! – dodaję zniecierpliwiona.- Spokojnie, na pewno będzie … – uspokaja mnie Andrzej.- Dobra, to czekamy. Zdzwonimy się po wszystkim … - rzucam i wracam przed ekran.

Już 10 września. Kolejna zapowiedź … i wreszcie jest! Pokazują basen. Serce mi tak bije, że zaraz dostanę zawału… Wypatruję go wśród wchodzących zawodników… Jest! Nasz Wojtuś – Wojtek Makowski, absolwent Norwida z 2011 roku, mój wychowanek… Skupiony, ale spokojny – ja już nie … łzy wzruszenia zalewają mi oczy… Szykują się, zaraz ruszą… I wreszcie start! Krzyczę jak wariatka skacząc przed telewizorem: „Wojtek dawaaaj!”. Mąż patrzy na mnie trochę zaniepokojony moją reakcją. „Ojej słabnie, nie da rady” – myślę. Ale nie. Ostatnia długość, przyspiesza, będzie medal! Trzęsącymi się rękoma robię zdjęcie ekranu telewizora, na którym wyświetla się nazwisko srebrnego medalisty olimpijskiego – Wojciecha Makowskiego. 

Znowu telefony … Radość i duma… Teraz to już z pewnością nie usnę :) . Zdjęcie już na szkolnym fanpage’u,a ja piszę do Wojtka. Nie wiem kiedy to przeczyta, ale chcę żeby wiedział co w tej chwili czuję:

„Wojtuś! Zawsze wiedziałam, że czekają Cię w życiu wielkie rzeczy… Mam nadzieję, że mam choć odrobinę prawa, aby czuć ogromną dumę z Twojego sukcesu. Wiem, że z tej strony to akurat mnie nie poznałeś, ale wierz mi na słowo, że płaczę ze wzruszenia pisząc te słowa … Gdy patrzyłam jak płyniesz, czułam się tak,jakby moje własne dziecko płynęło … Nie jestem w stanie wyrazić jak bardzo cieszy mnie Twój sukces! :D Cały Norwid trzymał za Ciebie kciuki! Serdecznie Ci gratuluję i mam nadzieję, że jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego zaszczycisz nasze skromne Norwidowskie progi wizytą i spotkasz się z naszą młodzieżą, aby pokazać, że ciężką pracą można osiągnąć wszystko i nie ma takich przeszkód, których nie można by pokonać… Jeszcze raz gratuluję - Tobie sukcesu, a Twoim rodzicom wspaniałego syna! Serdecznie pozdrawiami czekam na kontakt w sprawie odwiedzin – wiesz, że nie przyjmę odmowy ;) ;) … przecież muszę mieć szansę, żeby Cię wyściskać (sorry, ale Cię to nie minie :D :D ). Justyna Kopycińska.”   Mija kilkanaście godzin … Dostaję odpowiedź: „Nawet Pani nie wie, jaka radochę mi sprawiłatą wiadomością! Odmowa? Nawet nie będę próbował ;) ;) . Z przyjemnością odwiedzę moje ulubione liceum, tylko nie wiem czy jestem gotów na wystąpienie w takim charakterze :) […]”. Przyjedzie.

21 października. Na ścianie sali gimnastycznej widnieje cytat z piosenki Wojtka:„Rezygnacja? Z nią jest jak z moim wzrokiem – nie istnieje”. Oprócz naszego srebrnego medalisty zjawiają się w Norwidzie jego koleżanki i kolega z klasy, kieleckie media oraz dziennikarze z TVN-u, którzy kręcą o nim program. Spotkanie przebiega w świetnej atmosferze. Wojtek, w typowy dla siebie pełen luzu sposób, niweluje dystans dzielący go od onieśmielonej i niepewnej tego, jak się ma zachować, młodzieży. Opowiada o roli sportu w swoim życiu. Mówi o muzyce, która pozwala mu otwarcie poruszać tabuniepełnosprawności, odczarowywać niezrozumiały dla zdrowych świat osoby z dysfunkcją. Opowiada o swoich planach… Padają pytania, a medale „wędrują” w tłum (mam nadzieję, że wrócą ;) ). Podziękowania, gratulacje, upominki od uczniów naszego liceum i kolejka chętnych do uwiecznieniasię wraz z Wojtkiem na fotografii. Mam nieodparte wrażenie, że nie tylko dla mnie to spotkanie jest wyjątkowe. Skromny, pracowity chłopak pozostawia w Norwidzie dawkę pozytywnej energii i optymizmu życiowego.Czyż nie tego nam w dzisiejszych czasach najbardziej brakuje ?

Autor tekstu: p. Justyna Kopycińska (wychowawczyni klasy „F”  w latach 2008 – 2011)

Zobacz film ze spotkania z Wojtkiem

Zdjęcia: p. Damian Wysocki - dziennkikarz eM Kielce

Zdjęcia: Justyna Dereniewicz

Zdjęcia: p. Piotr Dąbrowski

  

Młodzież na sesji Rady Miasta

W dniu dzisiejszym, silna Norwidowska reprezentacja pod okiem p. Justyny Kopycińskiej, (w nowych koszulkach szkolnych), uczestniczyła w sesji Rady Miasta Kielce, na której został uhonorowany nasz absolwent - Wojtek Makowski.

Wojtek to srebrny medalista tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Riow pływaniu na 100m stylem grzbietowym.

Zajęcia edukacyjne z prawnikiem

18 października 2016r. w klasie II C o profilu prawniczym odbyła się lekcja, prowadzona przez Panią adwokat Magdalenę Nadgowską - Makarewicz. Organizacja zajęć związana była z trwającym Tygodniem Konstytucyjnym, organizowanym przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy,do którego już po raz drugi przystąpiła nasza szkoła. Lekcja dotyczyła praw i wolności obywatelskich zapisanych w Konstytucjioraz tego jak  obywatele mogą bronić swoich praw. Była to także okazja do spotkaniaz przedstawicielką zawodu prawniczego w celu poznania jego specyfiki, organizacji i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz procesu karnego.

autorzy tekstu: p. Ewa Kolus 

Złoty medal dla Michała

9 października uczeń klasy 1g, Michał Wrona, wywalczył wraz z drużyną Pactum Scyzory Kielce złoty medal w IV Międzynarodowym Turnieju Koszykówki na Wózkach o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

To był piękny mecz...

Gratulujemy.

mw

Na zdjęciu: Michał z wychowawczynią, p. Agnieszką Woźnicką.

  

Srebrny Krzyż Zasługi dla naszego absolwenta

Dzisiaj, 5 października, w Pałacu Prezydenckim wręczono odznaczenia medalistom paraolimpijskim.

Nasz absolwent - Wojtek Makowski -  otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi...

Gratulujemy !

W piątek 21 października, Wojtek odwiedzi mury Norwida i spotka się z uczniami naszej szkoły ...

mak4

  

Kielce biegają po raz ósmy!

W sobotę, 1 października, Urząd Miasta Kielce w ramach Narodowego Dnia Sportu zorganizował,już po raz ósmy, bieg uliczny pod nazwą "Kielce biegają".

Uczestnicy musieli pokonać dystans 2000m ulicami Kielc. Start i meta usytuowana była w Kieleckim Parku.

W tym roku naszą szkołę reprezentowała aż 105 osobowa grupa wspierana przez grono kibiców:uczniów, nauczycieli oraz dyrekcję, którzy przed startem licznie gromadzili się przy transparecie i banerze III LO.

Znakiem rozpoznawalnym uczniów NORWIDA były czarne koszulki oraz żółte balony wypełnione helem, które zorganizowali nauczyciele WF wraz z dyrekcją.

W kategorii dziewcząt (2000 - 1998) uczennica klasy Id - JARZĄBEK ALEKSANDRA - zajęła 9 miejsce.

W kategorii chłopców (2000 - 1998) uczeń klasy Id - SIADUL BARTŁOMIEJ - zajął 3 miejsce,brązowy medal i miejsce na podium.

Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom ukończenia biegu.

Dziękujemy za wspólną zabawę i zaangażowanie.

Skład reprezentacji III LO:

ABRAMOWICZ SARAANIOŁ KAROLINABARANOWSKA AGNIESZKABARTKIEWICZ SYLWIABARTOSIŃSKA KORNELIABASIAK JAKUBBĄK JAKUBBIAŁEK ADRIANNABIAŁY MICHAŁBLEJDER WIKTORBLICHARSKA MAJABORKOWSKA WIKTORIABOŻĘCKA ZUZANNABUGAJSKI BARTOSZCHWASTEK MAJACIOŁAK RAFAŁCIOSEK WERONIKACZAPKA NATALIADUDKIEWICZ MICHAŁGAD JOANNAGAD SZYMONGOŁĄBEK ALEKSANDRAGOŁUCHOWSKA ANNAGÓRALSKA PAULINAHAJDUK MARCINHENE ANNAIWAŃSKI MIKOŁAJJARZĄBEK ALEKSANDRAJEZIORSKA KINGAKACZMAREK KAROLINAKARGUL WERONIKAKARYŚ ADRIANKASZUBA WIKTORIAKIWIORSKA JULIAKLIMEK EMILIAKOBRYŃ KAMILKOMISARCZYK KAMILKOZIEŁ KLAUDIAKRAWIEC FILIPKRĄŻEK KLAUDIAKRUK JULIAKUBICKA WIOLETAKUROŚ PATRYCJAKWIECIEŃ MARTYNALATOS KAROLINALESIAK DOMINIKALISOWSKA WERONIKAŁABIŃSKI WŁADYSŁAWMAJCHRZAK JULIAMAJEWSKI KAROLMALECKA KATARZYNAMALICKA OLIWIAMARCICKIEWICZ NIKODEMMICHALSKA NATALIAMICHALSKI RADOSŁAWMOĆKO WIKTORIAMOSKWA EWANOWAK JUSTYNAOCHOCKA JOANNAPABIS MARTYNAPACAK ILONAPALACZ BARTOSZPALMĄKA EMILIAPENNESTRI CONSOLATAPIWKO DANIELPOROS PIOTRPÓŁKOSZEK ALICJAPTAK ALEKSANDRARZEPKA ADAMSABAT PRZEMYSŁAWSALWA ALEKSANDRASAPIEJA ALEKSANDRA SIADUL BARTŁOMIEJSIADUL KAROLINASIENIEK ELIZASKARBEK KAROLINASNOCH MAGDALENASOBCZYK WERONIKASOBCZYŃSKA KATARZYNASORNAT KAROLSTOLARCZYK ALEKSANDRASTRZELECKI MACIEJSUCHANEK DOMINIKSZAFRAŃSKA MAGDALENASZYMKIEWICZ ANNAŚLUSARSKI IGORTOPOREK KLAUDIATYRAŁA MONIKAWALCZAK ALEKSANDRAWĄTOR KINGAWICHER WIKTORIAWITCZAK WIKTORIAWOJDA WERONIKAWOJNOWSKA WIKTORIAWOJSA JULIAWOJTASIK ALEKSANDRAZACZKIEWICZ TOMASZZAJĘCKI MATEUSZZALESKI MARCELIZARYCHTA JUSTYNAZAWŁOCKI BARTOSZZIÓŁKOWSKI PIOTRZUZANNA ADAMCZYKŻELAZNY JAKUBŻMUDA IZABELA