Image
Image
Image
Image
Image

O szkole

Wymiany i programy międzykulturowe AFS

AFS Wymiany Międzykulturowe

 
Odkryj planetę pełną możliwości!

„Odkryj nową kulturę, nowy język! Znajdź przyjaciół we wszystkich częściach świata! Jest to rok, w którym dojrzejesz i lepiej poznasz siebie – swoje możliwości, ale także swoje ograniczenia. Zmienisz się całkowicie, ale w najlepszy możliwy sposób.”

Giulia Andar, uczestniczka z Włoch, która spędziła rok w Niemczech

 

AFS jest międzynarodową organizacją dedykowaną rozpowszechnianiu edukacji międzykulturowej.

AFS jest liderem wśród programów oferujących wymiany międzykulturowe dla uczestników szkół średnich. Wyróżnia nas, między innymi, system wsparcia jaki oferują uczestnikom doświadczeni wolontariusze i pracownicy. Od 1947 AFS dzięki swoim programom przygotowuje młodzież do funkcjonowania w zmieniającym się świecie, dając im możliwość rozwoju osobistego, zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności. Prowadzimy działalność w 99 krajach. Do tej pory w naszych programach wzięło udział 12 578 uczestników. Obecnie pracuje dla nas ponad 40 000 wolontariuszy. W Polsce działamy od 2004 roku a z naszej oferty skorzystało 250 osób, gościliśmy młodzież z 25 krajów. Dotarliśmy również na Kielecczyznę! Koordynatorką  AFS na ten region jest Pani Katarzyna Pelc, nauczycielka języka angielskiego, która chętnie odpowie na Wasze pytania i wesprze Was w Waszych wyzwaniach.

 

Co robimy?

1. Edukujemy aktywnych obywateli

AFS przygotowuje i aktywizuje przyszłych liderów umożliwiając nabycie kompetencji międzykulturowych i innych „miękkich umiejętności”  kluczowych w XXI wieku. Nasze programy międzynarodowe oraz programy dla wolontariuszy są oparte na naukowej metodologii i są wspierane przez przeszkolonych wolontariuszy AFS i pracowników.

2. Programy wymiany AFS

AFS przygotowuje i aktywizuje przyszłych liderów umożliwiając nabycie kompetencji międzykulturowych i innych „miękkich umiejętności” kluczowych w XXI wieku. Nasze programy międzynarodowe oraz programy dla wolontariuszy są oparte na naukowej metodologii i są wspierane przez przeszkolonych wolontariuszy AFS i pracowników.

Oferujemy następujące programy

Dla uczniów szkół średnich (semestralny, trymestralny lub roczny)

Wakacyjne programy (od 2 do 4 tygodni)

Programy dla wolontariuszy

 3. Program  Rodzin Goszczących

Goszczenie uczestnika z zagranicy jest cennym i ważnym doświadczeniem międzykulturowym dla całej rodziny. Wspólne mieszkanie, dzielenie się tradycjami i kulturą daje możliwość poszerzenia perspektywy patrzenia na współczesny świat i jego problemy

4. Wolontariat

AFS umożliwia wolontariuszom świadome zaangażowanie obywatelskie w sprawy lokalne, narodowe i międzynarodowe.

 
Na czym polega program AFS?

 Uczestnik programu spędza rok, semestr lub trymestr za granicą. Mieszka w rodzinie goszczącej i obowiązkowo uczęszcza do szkoły.

Udział w programie nie ogranicza się jednak do zajęć szkolnych i nauki języka, ale daje możliwość zanurzenia się w obcej kulturze, zdobycia umiejętności radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach oraz zawarcia przyjaźni z ludźmi z całego świata.

Wymiana międzykulturowa jest możliwością zbierania doświadczeń, które służą rozwojowi młodego człowieka, poszerzaniu wiedzy, nawiązywaniu kontaktów, a także promocji naszego kraju. Niezależnie od kraju destynacji trzeba wiedzieć, że program to nie wyjazd wypoczynkowy, turystyczny, ani obóz językowy. Uczestnicy muszą wykazać się zaangażowaniem w organizację własnego czasu. Program zapewnia rodzinę goszczącą oraz szkołę, jednak czas wolny, spotkanie nowych przyjaciół i nabycie nowych umiejętności zależy w dużym stopniu od samych uczestników.

AFS kładzie nacisk zarówno na edukację formalną, jak i na rozwój kompetencji międzykulturowych. Udział w programie nie ogranicza się tylko do uczęszczania na zajęcia szkolne i nauki języka, ale daje możliwość zanurzenia się w obcej kulturze, zdobycia umiejętności radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach oraz zawarcia przyjaźni z ludźmi z całego świata.

Oferujemy możliwość wyjazdu na programy roczne i semestralne do ponad 20 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz na programy trymestralne do niektórych krajów europejskich i azjatyckich.

Możliwość aplikowania do programu w danym kraju uzależniona jest od wieku kandydata. Każdy kraj goszczący wyznacza swoje ograniczenia wiekowe, które wiążą się z możliwością przyjęcia uczestnika do szkoły.

Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego sprawdź, czy spełniasz kryterium wiekowe (informacja dostępna na stronie każdego programu).

W czasie programu zamieszkasz u rodziny goszczącej, zrekrutowanej przez pracowników i wolontariuszy AFS w danym kraju. Rodzina goszcząca wypełnia aplikację i bierze udział w spotkaniach przygotowujących do przyjęcia uczestnika, a wolontariusze AFS przeprowadzają wizyty w domach kandydatów na rodziny goszczące.

Uczestnik nie ma wpływu na wybór rodziny, ani na miejsce jej zamieszkania. Około 70% rodzin goszczących mieszka w mniejszych miasteczkach. Do programu zapraszana jest każda rodzina, niezależnie od wyznania, koloru skóry czy modelu. Uczestnik może zamieszkać u rodzica samotnie wychowującego dzieci, rodziny bezdzietnej czy osoby samotnej.

Reszta praktycznych informacji znajduje się tutaj

 

Stypendia

Organizacja AFS pomaga młodym ludziom wyjechać za granicę bez względu na ich sytuację finansową. W związku z tym, AFS współpracuje z przedsiębiorstwami oraz indywidualnymi darczyńcami, by pomóc w sfinansowaniu programu oferując pełne i częściowe stypendia.

Aplikuj na wymianę międzykulturową, zawalcz o stypendium AFS w trakcie rekrutacji i wyjedź na program swoich marzeń!

 

Program Rodzin Goszczących

Goszczenie uczestnika z innego kraju w Twoim domu to wspaniały sposób, żeby nauczyć się nowej kultury oraz podzielić się swoją kulturą i wartościami. Dzieci stają się ambasadorami polskiej kultury i wprowadzają nową siostrę lub nowego brata w swoje zwyczaje, tradycje i święta. Począwszy od wspólnego przygotowywania posiłków po zwiedzanie miejscowych muzeów – wszystko, co będziecie wspólnie robić, będzie doskonałą okazją do odkrywania i doceniania swojej własnej kultury i doświadczania różnic, jakie są pomiędzy Wami a Waszym Gościem.

AFS jest liderem wśród programów oferujących wymiany międzykulturowe dla uczestników szkół średnich. Wyróżnia nas, między innymi, system wsparcia jaki oferują uczestnikom doświadczeni wolontariusze i pracownicy. Od 1947 AFS dzięki swoim programom przygotowuje młodzież do funkcjonowania w zmieniającym się świecie, dając im możliwość rozwoju osobistego, zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności.

Rodziny goszczące, wspierane przez oddanych wolontariuszy i pracowników, pomagają uczestnikom  odnaleźć się w ich nowej rzeczywistości, w nowej szkole i środowisku rówieśniczym. Wspierają w nawiązywaniu przyjaźni, a w codziennej komunikacji umożliwiają naukę nowego języka. Odkrywają nowe perspektywy, pokazują swoją kulturę i tradycję, co prowadzi do nawiązania wieloletnich relacji.

Nie istnieje dla nas pojęcie „typowa rodzina”. Każda rodzina jest mile widziana! Rodziny, w których jest dwoje rodziców, osoby samodzielnie wychowujące dzieci, rodziny bezdzietne, rodziny, których dzieci już są dorosłe i nie mieszkają w domu… Dosłownie wszyscy, którzy podzielają naszą pasję, wszyscy, którzy mają ochotę pomagać i tym samym wzbogacić swoje życie o nowe doświadczenie!

Więcej praktycznych informacji znajduje się tutaj

 

Jak zostać wolontariuszem AFS

Wyślij zgłoszenie

Żeby zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie uczestnikom programu AFS, wszyscy wolontariusze muszą być członkami stowarzyszenia, wypełnić formularz zgłoszeniowy i podpisać umowę o wolontariat – dzięki temu będziesz pełnoprawnym członkiem Stowarzyszenia AFS Polska Programy Międzykulturowe, będziesz mógł wyjeżdżać na wszelkiego rodzaju szkolenia.

Poznaj wolontariuszy AFS

Dowiedz się o nas więcej i zobacz na czym polega wolontariat w AFS. Powiedz nam co Cię interesuje i co chciałbyś robić. Może będą to nasze wspólne drogi.

Weź udział w szkoleniu

Każdy przyszły wolontariusz ma zapewnione podstawowe szkolenie „Misja, wartości i działanie AFS”. To właśnie tam inni wolontariusze przedstawiają misję AFSu, pokazują czym się zajmujemy, jak wspólnie spędzamy czas i do czego razem dążymy.

Rozpocznij swoją przygodę

Spędzisz niezwykły czas, niezależnie od tego, co chciałbyś robić w AFSie. Spotkasz wspaniałe osoby, nawiążesz przyjaźnie z ludźmi z całego świata, będziesz pracował z osobami, którym nie brakuje pasji i motywacji oraz zdobędziesz zdolności i wiedzę z zakresu edukacji międzykulturowej, która zostanie w Tobie już do końca życia.

 

 Poznaj pierwszych uczniów z Włoch w III L.O

 

Jest nam niezmiernie miło przedstawić społeczności naszej szkoły dwójkę uczestników z Włoch, którzy spędzą w naszej szkole nadchodzący rok szkolny w ramach Programów Międzykulturowych AFS Polska. Alice Pepe będzie chodzić do klasy Pani Małgorzaty Życkiej, a Cristiano Mule do klasy 3a, gdzie wychowawczynią jest Pani Marzena Kmita. Bardzo cieszymy na możliwość poznawania innych kultur i języków w ten naturalny i efektywny sposób. Na pewno spotkacie się z naszymi nowymi uczniami w trakcie prezentacji ich kraju, lekcji włoskiego, warsztatów kulinarnych i wielu innych okazji.

 

Więcej informacji znajdziesz tu

POLECAMY naszą stronę internetową

Faceebook (_Edukacja Międzykulturowa w Polsce) i Instagram (afspoland) , gdzie znajdziesz wiele ciekawych relacji uczestników programów.

Newsletter AFS Poland now

 

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W KIELCACH

ul. Jagiellońska 4
25-613 Kielce


tel. 41 367 61 61

fax 41 367 69 19


sekretariat: 3lo@3lo.kielce.pl
dyrektor szkoły: dyrektor@3lo.kielce.eu


Polityka plików cookies
Deklaracja dostępności
RODO


 

Image